Hamilelikte Artan Koku Hassasiyeti İçin Çözüm Önerileri

Hamilelikte Artan Koku Hassasiyeti İçin Çözüm Önerileri
28 Mayıs 2017

Hamilelikte koku hassasiyeti oluşması neredeyse her kadının başına gelen bir durum. Özellikle gebeliğin ilk 3-4 ayında kendisini hissettirir. Bu süreçte kadınlar daha önce sevdiği kokulardan bile tiksinir hâle gelebilir. Peki bu dönemi en rahat nasıl atlatabiliriz? Gelin detaylarına birlikte göz atalım...

Hamilelikte koku hassasiyeti çoğu kadında görülür. Gebeliğin ilk 3-4 ayı, kadınlar için en zor geçen dönem olarak bilinir. Çünkü değişen hormonlar, kendini en fazla bu dönemlerde belli eder. Bulantılar, kusmalar ve çeşitli kokulara karşı tiksinme genellikle bu süreçte söz konusu olur. Anne adayları; yemek kokularından, ağır parfümlerden hatta evin genel kokusundan bile rahatsızlık duyabilir. Her gün severek yediği o yemeğin kokusundan iğrenebilir ve bir daha o yemeği görmek istemeyebilir. Hamilelikte koku hassasiyetinin artması, sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmese de anne adayını fazlasıyla kötü ve keyifsiz hissettirebilir.   

Hamilelikte Artan Koku Hassasiyeti İçin Çözüm Önerileri  

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Neden Oluşur?

Burun bölgesinde ve beyinde kokuyla ilgili ikişer bölge bulunuyor. Koku alındığında sinyaller önce burun bölgesinde toplanıyor daha sonrada koku sinirleriyle yoluyla beyindeki ilgili alanlara yönlendiriliyor. Gebelikte burnumuzdaki bu koku bölgesi çok daha fazla hassaslaşıyor. Buna bağlı olarak gebeliğin özellikle ilk 12 haftasında kokuya karşı aşırı bir duyarlılık gelişiyor ve anne adayları daha önce sevdiği kokulardan bile tiksinebiliyor.

Hamilelikte Koku Hassasiyeti Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

Koku hassasiyeti, genellikle gebeliğin ilk 3-4 ayında görülür. Çünkü hormonların değişimi, kendisini en yoğun bu dönemde hissettirir. Koku hassasiyetine eşlik eden mide bulantıları ve kusmalar da görülebilir. Anne adaylarını en çok zorlayan da şüphesiz ki bütün bu belirtilerin hemen hemen aynı anda yaşanmasıdır. Koku hassasiyeti ile birlikte mide bulantıları ve kusmada  hafiflemelerin görülmesi en geç 5. ayı bulmaktadır. Bu süreçten sonra bazı anne adaylarında koku hassasiyeti tamamen geçmiş olabiliyorken bazı anne adaylarında sadece şiddeti hafifleyebiliyor. Eğer 5. aydan sonra koku hassasiyeti hala geçmediyse, sorunun psikolojik kökenli olabileceği düşünülebilir ve psikologdan destek alınabilir.

  Hamilelikte Artan Koku Hassasiyeti İçin Çözüm Önerileri    

Hamilelikte Koku Hassasiyeti İçin Alabileceğiniz Önlemler

Hamilelikte koku hassasiyetiniz fazlaysa aşağıdaki önerileri dikkate alarak süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

  • Sık sık açık alana çıkın, temiz hava alın.
  • Kullandığınız parfüm çok ağırsa ya kullanmayın ya da hafif bir koku tercih edin.
  • Çok ağır yemekler, kokulu baharatlardan uzak durun.
  • Kalabalık ortamlara girmemeye çalışın.
  • Dışarıda kısa yürüyüşler yapmanız da koku hassasiyetinize iyi gelebilir.
  • Çoğu gebe, turunçgillerin kokusunun kokudan kaynaklı mide bulantısına iyi geldiğini düşünüyor. Sizin de kokudan dolayı mide bulantınız varsa, bu tarz esansları deneyebilirsiniz.
  • Evdeki diğer aile üyelerinden bu konuda hassas olmasını rica edebilirsiniz.

Mide bulantınızı hafifletecek besinler için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.