Gebelik Bulantınıza İyi Gelecek Mucize Besinler

Gebelik Bulantınıza İyi Gelecek Mucize Besinler
06 Nisan 2017

Gebelik bulantısı, vücudunuzdaki hormonal gelişmelere ve değişmelere bağlı olarak oluşur. Genellikle ilk adetinizin gecikmesinden sonra başlar ve 8. Haftaya kadar şiddetini yavaş yavaş arttırır. 12. Haftadan sonra ise bulantınız azalarak kaybolur. Peki, 'Bu dönemi daha rahat atlatmanın yolu nedir?' diye mi düşünüyorsunuz? Aşağıdaki gıdaları tüketerek bulantınızı azaltabilir ve daha rahat bir gebelik dönemi geçirebilirsiniz!  

Bol bol su için

  Gebelik Bulantınıza İyi Gelecek Mucize Besinler   Su, sadece gebelikte değil her zaman tüketilmesi gereken ve çoğu hastalığa deva olan bir içecektiR. Hamilelikte de sıvı kaybı yaşıyorsanız bu durum mide bulantınızı arttırır ve bulantınızın şiddetlenmesine sebep olur. Dolayısıyla su tüketiminize dikkat etmelisiniz ve günde en az 2.5 litre su tüketmelisiniz.

Limonun güçlü etkisine inanın

  Gebelik Bulantınıza İyi Gelecek Mucize Besinler   Hamileliğinizin ilk üç aylık sürecinde, yani bulantınızın en yoğun olduğu dönemde limon yemek, bulantınızın şiddetini azaltmaya yardımcı olur. Eğer limonu direkt yemeyi sevmiyorsanız başka gıdalarla birlikte de alabilirsiniz. Örneğin; bitki çayı tüketiyorsanız içine bir dilim limon koyabilirsiniz. Bu, bulantınızın şiddetini azaltarak daha rahat bir gün geçirmenizi sağlayacaktır.  

Elma ile daha rahat bir gebelik!

  Gebelik Bulantınıza İyi Gelecek Mucize Besinler   Elma, lifli yapısı sebebiyle hamilelikte mide bulantısını azaltan bir etkiye sahiptir. İçerdiği lif bağırsaklarınızı harekete geçirir ve olası kabızlık problemlerinin de önüne geçer. Aynı zamanda elma C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu nedenle sizi ve bebeğinizi hastalıklara karşı korur ve direnç kazandırır.

Bitki çayları ile midenizi yatıştırabilirsiniz

  Gebelik Bulantınıza İyi Gelecek Mucize Besinler   Zencefil ve papatya çayının hamilelik döneminde tüketilmesi, mide bulantısını hafifletmek için uzmanlar tarafından sıkça önerilir. Günde bir fincan bitki çayını içine limon sıkarak tükettiğiniz takdirde bulantınızın hafiflediğini göreceksiniz. Dilerseniz içine nane de ekleyebilirsiniz. Ya da nane yaprağını direkt çiğneyebilirsiniz. Bu, midenizi rahatır ve bulantınızı en az seviyeye indirir.  

Bunları da bilmekte fayda var!

  • Gebelikte sabah bulantılarınızı önlemek için kalktığınız anda tuzlu kraker yiyebilirsiniz.

 

  • Öğünlerinizi sık sık ama az yemelisiniz. Unutmayın, boş mide bulantı riskini arttırır.

 

  • Ağır kokusu olan yiyeceklerden uzak durmaya çalışın.

 

  • Bulunduğunuz ortamı sık sık havalandırın.

 

  • Baharat tüketmeniz midenizin ekşimesine ve yanmasına sebep olabilir. Bu nedenle kullanmanız önerilmez.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.