Hamilelikte Kaju Yemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası!

Hamilelikte Kaju Yemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası!
18 Nisan 2023

Hamilelikte kaju tüketimi anne ve bebek için faydalı olsa da fazlası yan etkilere yol açabilir.

Kaju, mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Bu zengin içeriği nedeniyle hamilelikte kaju yemek anne ve bebek sağlığı için oldukça faydalıdır. Ancak günlük önerilen miktarın aşılması, alerjiden kilo alımına kadar pek çok soruna yol açabileceğinden porsiyona dikkat etmek gerekir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda; gebelikte kaju yemenin faydaları ve olası yan etkilerinden bahsettik. Keyifli okumalar.

Gebelikte Kaju Yenir mi?

Gebelik haberi alınır alınmaz çoğu anne adayı beslenmesinde farklılıklar yapmaya başlar. Fetüs için faydalı olabilecek yiyecekler araştırılır, zararlı olabilecek gıdalar titizlikle incelenir. Bu noktada anne adaylarının merak ettiği konulardan biri de hamilelikte kaju fıstığının yenip yenemeyeceğidir. Peki, gebelikte kaju yenir mi? Evet, hamilelikte kaju fıstığı yemek, kajuya alerjisi olmayan anne adayları için güvenlidir. Uzmanlar da hamilelikte kaju yemenin miktara dikkat edildiği sürece güvenli olduğunu belirtiyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey, anne adayının alerjisinin olmaması ve günlük önerilen porsiyonun dışına çıkılmamasıdır. Zira her kuruyemiş gibi kaju fıstığı da yağlı ve kalorili bir atıştırmalıktır. Bu nedenle anne adaylarının günlük önerilen miktarın dışına çıkması onlara fazla kalori ve kilo olarak dönecektir.

Hamilelikte Günde Ne Kadar Kaju Yenebilir?

Yapılan araştırmalar, her gün yaklaşık 30 gram karışık kuruyemiş tüketmenin güvenli olduğunu gösteriyor. 30 gram kuruyemiş ise yaklaşık 15 kaju fıstığına denk geliyor. Buradan da anlaşılacağı üzere, gün içinde farklı kuruyemişler tüketilmeyecekse hamilelikte günlük 15 adet kaju güvenle tüketilebilir.

Hamilelikte Kaju Yemenin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte kaju yemenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaju, fetüsün hücre büyümelerini destekleyebilecek bir mineral olan çinko açısından zengindir.
 • Kaju, hamilelik sırasında diş ve diş eti problemlerinden korumaya yardımcı olacak kadar kalsiyum içerir.
 • Folik asit içeriği sayesinde bebekte spina bifida gibi doğum kusurları riskini azaltır.
 • Hamilelikte kaju yemenin bir diğer faydası da kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olmasıdır. Bu anlamda özellikle gebelik diyabeti olanlar için sağlıklı bir atıştırmalık olabilir.
 • Lif içeriği zengin olan kaju, gebelikte kabızlık gibi sindirim sistemi şikâyetlerinin önlenmesi açısından mükemmel bir alternatiftir.
 • Kajunun içerdiği magnezyum, gebelikte kas krampları, baş ağrıları ve migren ataklarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini açısından da zengindir. Bu sayede yenidoğan bebeğin K vitamini eksikliğine bağlı kanama bozukluğu hastalıklarından korunmasını sağlayabilir.
 • Amino asit üretimine ve hücre onarımına yardımcı olan iyi bir protein kaynağıdır.
 • Araştırmalara göre gebelikte kaju yemek bebeklerde alerji riskini azaltabilmektedir.
 • Kaju, kırmızı kan hücresi üretimine destek olan ve aynı zamanda yorgunluk ve anemi ile savaşan iyi bir demir kaynağıdır.

Hamilelikte Kaju Yemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 10 Faydası!

Hamilelikte Kaju Tüketiminin Olası Yan Etkileri

Hamilelikte kaju fıstığını fazla tüketmek aşağıdaki yan etkilere neden olabilir:

1. Kilo Alımı

Kaju, karbonhidrat ve yağ açısından zengin bir kuruyemiştir. Bu nedenle aşırı tüketimi kontrolsüz kilo alımına neden olabilir.

2. Alerji

Kaju fıstığının kabuğu, ciltte kaşıntı ve kızarıklıklara neden olabilen urushiol adlı bir bileşeni içerebilmektedir. Kajunun kabuklu bir şekilde satılmamasının nedeni de aslında budur.

3. Safra ve Böbrek Taşı Sorunları

Kaju, vücut sıvılarında emilerek böbrek taşı veya safra kesesi sorunlarına yol açabilen oksalat içerir. Bu nedenle günlük önerilen miktarın aşılmaması gerekir.

4. Kardiyovasküler Problemler

Kaju, çoğu kuruyemiş gibi bir miktar doymuş yağ içerir. Eğer fazla tüketilirse kolesterol seviyelerini artırarak kardiyovasküler problemlere yol açabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.