Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanılabilir mi?

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanılabilir mi?
06 Temmuz 2023

Hamilelikte hindistan cevizi yağının farklı kullanım alanlarını ve faydalarını sizler için derledik.

Hamilelikte hindistan cevizi yağı çatlakları önlemek için kullanılabildiği gibi yemeklerde de tercih edilebilir. Burada önemli olan şey, hindistan cevizi yağının neredeyse tamamının doymuş yağ olduğunu unutmamak… Dolayısıyla eğer yiyeceklerinizde hindistan cevizi yağı kullanmayı tercih ediyorsanız günde birkaç tatlı kaşığını geçmemeye özen gösterin. Bu yazımızda, gebelikte hindistan cevizi yağının faydaları ve kullanım alanları ile ilgili bilgiler verdik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanılır mı?

Hindistan cevizi yağı, taze veya kurutulmuş hindistan cevizinin preslenmesiyle üretilen yenilebilir bir yağdır. Yemeklere katmanın yanı sıra bu yağın saç ve cilt sağlığı için de oldukça faydalı olduğu biliniyor. Peki, hamilelikte hindistan cevizi yağı kullanmak güvenli midir? Uzmanlar, doğru miktarda kullanıldığı sürece gebelikte hindistan cevizi yağı kullanmanın hiçbir zararının olmadığını belirtiyor. Zira hindistan cevizi yağının neredeyse %100’ünün doymuş yağ olduğunu ve sınırlı miktarlarda tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor. Amerikan Kalp Sağlığı Derneği, doymuş yağların günlük kalorinin maksimum %5 ila 6’sını oluşturması gerektiğini savunuyor. Bu da günlük birkaç çay kaşığı hindistan cevizi yağı kullanmanın güvenli sınırlarda olduğunu bizlere gösteriyor. Peki, gebelikte hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Gelin şimdi hamilelikte hindistan cevizi yağının faydaları ve kullanım alanlarını daha detaylı inceleyelim.

Gebelikte Hindistan Cevizi Yağının Faydaları

Hamilelikte hindistan cevizi yağı birçok amaçla kullanılabilir. Etkisi kanıtlanmış faydaları ise şu şekildedir:

1. Enfeksiyonları Önlemeye Yardımcı Olur

Hindistan cevizi yağı, çoğu mantar, viral veya bakteriyel enfeksiyonu önleme konusunda iyi bir kaynaktır. Günde bir iki çay kaşığı hindistan cevizi yağının bağışıklığı desteklediği, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korumaya yardımcı olduğu biliniyor.

2. Laurik Asit Kaynağıdır

Hindistan cevizi yağı, anne sütünden sonraki en iyi laurik asit kaynağıdır. Laurik asit ise anne sütü üretimine destek olan en önemli bileşenlerden biridir.

3. Süt Ürünleri Yerine Geçebilir

Peynir veya yoğurt gibi süt ürünlerinin faydası yadsınamaz bir gerçek. Ancak gebelik döneminde kimi anne adayları süt ürünlerine karşı tiksinti duyabiliyor. Böylesi bir durumda hemen hemen aynı niteliklere sahip olan hindistan cevizi yağı iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

4. Gebeliğe Bağlı Şikâyetleri Hafifletebilir

Hamilelik mide ekşimesi, bulantı veya kabızlık gibi bir dizi sorunu da beraberinde getirebilir. Hindistan cevizi yağı ise hamileliğe bağlı gelişebilen tüm bu şikâyetler için doğal bir çare olarak düşünülebilir. Özellikle sindirim sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olan hindistan cevizi yağı kabızlık ve bulantı şikâyetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Hamilelikte Hindistan Cevizi Yağı Kullanılabilir mi?

5. Emziren Anneler Doğal Göğüs Ucu Kremi Olarak Kullanabilir

Emziren annelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biri de çatlayan ve ağrıyan meme uçlarıdır. Hindistan cevizi yağının topikal uygulanması ise bu bölgenin yatışmasına yardımcı olabilir.

6. Saç Derisini Nemlendirir

Hamilelik sırasında yaygın görülen sorunlardan biri de kafa derisinin kurumasıdır. Eğer siz de böyle bir sorunla karşılaştıysanız hindistan cevizi yağını badem yağı ile karıştırıp saç diplerine masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Böylece kuruluğu önlemekle kalmayıp saç derinizi de beslemiş olursunuz.

7. Çatlakları Önlemeye Yardımcı Olur

Hamilelik sırasında bebeğin büyümesiyle birlikte deride ve kaslarda gerilme meydana gelir. Bu gerilme elbette bazı anne adaylarında çatlaklara neden olacaktır. Çatlakların oluşmasında her ne kadar genetik yatkınlıklar etkili olsa da cildin elastikiyetini artırmak çatlakların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Bunun için doktorun önerdiği çatlak önleyici kremlere ek olarak özellikle göbek çevresine hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Gebelikte Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Hamilelikte hindistan cevizi yağını güvenli miktarı aşmamak kaydıyla diyetinize dahil edebileceğiniz gibi çatlak oluşumunu önlemek için cildinize de sürebilirsiniz. İşte hindistan cevizi yağının birkaç kullanım alanı…

  • Smoothie veya kahvelerinize ekleyebilirsiniz.
  • Sebzelerinizi hindistan cevizi yağında soteleyebilirsiniz.
  • Karın gibi çatlak oluşumuna müsait bölgelerinize sürebilirsiniz.
  • Emzirme döneminde meme ucu çatlaklarının ve ağrının yatışması için meme uçlarınıza sürebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Avokado Yemenin 8 Faydası!

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Nabia Yerden çıkıp fışkıran, kaynayan, akan.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.