Hamilelikte Endometriozis Hakkında Tüm Merak Edilenler!

Hamilelikte Endometriozis Hakkında Tüm Merak Edilenler!
23 Haziran 2022

Hamilelik ve endometriozis ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Endometriozis, rahim iç dokusunun diğer organlarda gelişmesiyle seyreden bir hastalıktır. Halk arasında çikolata kisti olarak da bilinen endometriozis, iltihaba ve yapışıklıklara neden olarak hamileliğe engel olabilirken, endometriozis olup hamile kalanların sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır.

Çikolata kisti ile hamile kalanlar sağlıklı ve komplikasyonsuz bir gebelik süreci geçirebilir. Ancak yapılan bazı araştırmalar, çikolata kistinin düşük, erken doğum ve preeklampsi gibi riskleri artırdığını gösteriyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız içeriğimizde, hamilelikte çikolata kisti ile ilgili tüm merak edilenleri derledik.

Endometriozis Nedir?

Üreme çağındaki kadınların büyük bir kısmını etkileyen endometriozis, kısaca rahim içini kaplayan endometrium tabakasının rahim dışındaki bölgelerde büyümesiyle seyreden bir hastalıktır. Bu doku rahim duvarının dışında, follop tüplerinde ve yumurtalıkta gelişebileceği gibi mesane, bağırsak ve rektumda da büyüyebilir.

Yanlış yere konumlanan endometrial doku, regl sürecindeki gibi her ay kalınlaşır, parçalanır ve kanar. Ancak adet döneminde olduğu gibi bu kanama vajina yoluyla dışarı atılamayacağı için şiddetli ağrılara ve iltihaba neden olabilir. Süreç ilerledikçe dokularda yapışıklıklar oluşmaya başlar ve kadınların üreme fonksiyonu bundan olumsuz etkilenir. Bu nedenle çikolata kisti teşhis edildiği zaman vakit kaybetmeden tedavinin planlanması gerekir. Zira ilerleyen vakalarda kadınların hamile kalması oldukça güçleşmektedir.

Hamilelik Endometriozis Semptomlarını Nasıl Etkiler?

Çikolata kistinin hamile olan her kadın üzerinde değişik etkileri vardır. Bu dönemde adet görülmeyeceği için bazı kadınların ağrılarında hafifleme olabilir. Aynı şekilde yapılan bazı araştırmalar, progesteronun sentetik bir formu olan progestinin endometriozis hastalarında ağrıyı azalttığını ortaya koymuştur. Hamilelikte artan doğal progesteronun da aynı etkilere yol açarak çikolata kistine bağlı  ağrıları hafifletebileceği düşünülüyor.

Tüm bunlara rağmen hamilelik döneminde çikolata kisti olan bazı kadınların semptomlarında kötüleşme görülebilir. Bunun sebebi ise büyüyen rahmin endometriozis dokularına ekstra baskı yapmasıdır. Ayrıca hamilelikte artan östrojen hormonunun endometriozis lezyonlarının daha fazla gelişmesini teşvik edebileceği düşünülüyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere, çikolata kisti olup hamile kalan kadınların çoğunda hastalık farklı etkilere neden olabiliyor.

Hamilelikte Çikolata Kisti Ne Gibi Sonuçlara Yol Açabilir?

Endometriozis olup hamile kalanlar sağlıklı bir gebelik ve komplikasyonsuz bir doğum süreci geçirebilir. Ancak çikolata kistinin hamilelik döneminde aşağıdaki riskleri artırdığı biliniyor:

1. Preeklampsi

Danimarka’da 2017 yılında yapılan bir araştırma, çikolata kisti olup hamile kalan kadınlarda preeklampsi riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Preeklampsinin başlıca belirtileri şunlardır:

  • Yüksek kan basıncı,
  • Vücutta şişlik,
  • Baş ağrısı,
  • Görme problemleri,
  • Kaburgaların altında ağrı.

2. Plasenta Previa

Plasenta previa, plasentanın rahmin oldukça aşağısına inmesidir. Bu durumda plasenta rahim ağzını kısmen veya tamamen kapatabilir. Başlıca belirtisi parlak kırmızı kanamadır ve bu durumda genellikle sezaryen doğum planlanır.

2016 yılında yapılan bir araştırma, çikolata kisti olup hamile kalan kadınlarda plasenta previa riskinin önemli ölçüde arttığını göstermektedir.

3. Erken Doğum

Uzmanlar, endometriozis olup hamile kalanların erken doğum riskinin daha fazla olduğunu düşünüyor. Prematüre doğum olarak da bilinen bu durum, bebeğin 37 haftadan daha erken doğmasıdır.

4. Sezaryen Doğum

Sezaryen, vajinal doğumun riskli olduğu durumlarda karın bölgesinden yapılan bir kesi yardımıyla bebeğin dünyaya gelmesini sağlayan cerrahi operasyondur. Birçok çalışma, endometriozisi olan kadınların sezaryen doğuma ihtiyaç duyma olasılığının normal popülasyondan daha fazla olduğunu gösteriyor.

Hamilelikte Endometriozis Hakkında Tüm Merak Edilenler!

5. Düşük

Hamilelik sırasında bel ağrısı, kramplar ve kanama düşüğe işaret edebilmektedir. Bu gibi semptomlar yaşandığında mutlaka muayene olmak gerekir. Spontan gebeliklerde endometriozis olması düşük olasılığını neredeyse %80’e kadar artırmaktadır.

Hamilelikte Çikolata Kisti Tedavisi

Çikolata kisti için genellikle hormonal tedaviler uygulanır. İlaçlar yalnızca progesteron içerebileceği gibi östrojen ve projesteron içeren kombine haplar veya rahim içi araçlar da kullanılabilir. Bununla birlikte endometriozis lezyonlarını gidermek için laparoskopik yöntemle cerrahi işlem de yapılabilir. Hamilelikte ise çok acil durum olmadığı sürece ameliyat yapılmaz ve tedavi kişiye özel olarak planlanır.

Çikolata kistine bağlı semptomların hafiflemesi için aşağıdaki öneriler işe yarayabilir:

  • Doktorun önerdiği ağrı kesiciyi kullanmak,
  • Sırt ağrılarını hafifletmek için germe egzersizleri uygulamak,
  • Krampları hafifletmek için doğrudan rahmin üzerine gelmeyecek şekilde sıcak kompres yapmak,
  • Bağırsak semptomlarını hafifletmek için lif açısından zengin besinler tüketmek.

Kaynak

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Rabia 1. Dördüncü. 2. Saatteki salisenin altmışta biri. 3. Tanzimat’tan sonra memurlukta bir rütbe.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.