Gebelikte Yenen Abur Cubur Bebeği Depresif Yapıyor!

Gebelikte Yenen Abur Cubur Bebeği Depresif Yapıyor!
01 Ağustos 2017

Hamilelikte abur cubur yemek bebeği depresif yapıyor! Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın sonucuna göre; gebelikte aşırı yağlı beslenmek, bebekte depresyon ve anksiyeteye davet çıkartıyor.

Hamilelikte abur cubur yemek bebeği depresif yapıyor! Hamileliğiniz boyunca canınızın abur cubur çekmesine engel olamayabilirsiniz. Gebeliğiniz boyunca yüksek yağ oranı içeren gıdalara aşerebilirsiniz. Ancak, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nde yapılan araştırmanın şaşırtıcı sonuçlarını okuyunca, gebeliğiniz boyunca abur cuburdan uzak durma kararı alacaksınız! Yapılan araştırmaya göre; gebelik boyunca abur cubur yemek, bebeklerin depresyon ve anksiyeteye yakalanma riskini arttırıyor. Bebeğin beynindeki serotonin hormonunun seviyesi düşüyor ve beyin sağlığında olumsuz gelişmeler yaşanıyor. Araştırmayı yapan bilim insanları, bu olumsuz gelişmenin ise bebekte kalıcı olduğunun altını çizdi. Yani, bebek ileride sağlıklı beslense dahi ne yazık ki durumda düzelme söz konusu olmuyor. Yapılan araştırmayla birlikte, tek etkili faktörün genetik olarak düşünüldüğü zihin sağlığında, anne adayının beslenmesinin de etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.    

Gebelikte Yenen Abur Cubur Bebeği Depresif Yapıyor!   Hamilelikte Abur Cubur Yemek Bebeği Depresif Yapıyor!

  Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, gebeliği boyunca abur cubur yiyen annelerin bebeklerinde, depresyon ve anksiyeteye rastlanılma ihtimali çok yüksek. Araştırmayı yapan bilim insanları, gebelik boyunca aşırı yağlı beslenmenin bebeğin beyin sağlığını olumsuz etkilediğini açıkladı. Araştırma sonuçlarına göre; gebelikte aşırı yağlı beslenmek, bebeğin beynindeki serotonin hormonu seviyesini düşürüyor ve bu da çocukta duygu durum bozukluklarına yol açıyor. Dolayısıyla çocukta depresyon ve anksiyete gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Aynı zamanda araştırmanın sonucunu paylaşan bilim insanları, bu olumsuz etkilerin ileride düzelmeyen kalıcı etkiler olduğunun altını çizdi.   Gebelikte Yenen Abur Cubur Bebeği Depresif Yapıyor!

Oregon Üniversitesi Maymunlar Üzerinde Yaptığı Araştırmanın Sonuçlarını Paylaştı!

  Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi'nden bir ekip, yüksek yağ içeren diyetin gebeler ve doğacak bebekler üzerindeki etkisini araştırdı. Araştırmada 65 adet makak cinsi maymun kullanıldı. Grubun yarısına yüksek yağ oranı içeren beslenme programı hazırlanırken diğer grup kontrol grubu oldu. Maymunların doğumundan sonra dişi ve erkek yavrular incelendi. Araştırmanın sonucunda; gebeliğinde yağ oranı yüksek beslenme programı ile beslenen maymunların yavrularında, kontrol grubundaki yavrulara oranla daha fazla anksiyeteye rastlanıldı. Araştırmacılar, buna neden olan şeyin beyindeki merkezi serotonin sisteminin bozulması olduğunu açıkladı. Bu bozuklukların bebeklerde geri döndürülemez olduğu saptandı ve gebelik dönemindeki kadınların beslenmesinde her zamankinden daha dikkatli olması gerektiği ifade edildi.   Gebelikte doğru beslenmeye ilişkin hazırladığımız yazılar için buraya veya buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.