Hamilelik Belirtisi Olan Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?

Hamilelik Belirtisi Olan Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?
02 Aralık 2017

Yerleşme kanaması, gebeliğin başladığı ve döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleştiği zaman meydana gelir.

Hamilelik Belirtisi Olan Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?

Hamileliğin ilk belirtileri arasında yer alan yerleşme kanaması (implantasyon kanaması), gebelik başladığında döllenmiş olan yumurtanın rahim duvarına yerleştiği zaman meydana gelir. Yerleşme kanaması kaç gün sürer? Uzmanlar gebelik belirtisi olan yerleşme kanamasının yaklaşık olarak 6-12 gün arasında sürebileceğini, söz konusu durumun kişiden kişiye değişebileceğini söylerler. Kanama şeklinin daha çok lekelenme şeklinde görüldüğü, yerleşme kanamasının gerçekleştiği dönemle ilgili kesin bir bilginin verilmeyeceği belirtilir. Yerleşme kanamasının adet döngüsünün başında olabileceği gibi adet döneminden bir hafta önce de olabileceği ifade edilir. Bu nedenle pek çok kadın tarafından adet kanası ile karıştırılır. 

Yerleşme Kanaması Nedir?

Yerleşme kanaması (implantasyon kanaması) Tıp dilinde implantasyon olarak isimlendirilen yerleşme kanaması, kadınların gebe kalınmak istediklerinde veya herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamadan cinsel beraberlik yaşadığı durumlarda gebeliğin başlamasıyla oluşan hamilelik belirtilerinden birisi olarak adlandırılan kanama türüdür. Gebelerin yaklaşık %25'inde görülür.

Yerleşme Kanamasını Adet Kanamasından Ayıran En Önemli Olgu "Yoğunluktur"

Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanları kadınların sıklıkla karıştırdıkları yerleşme kanaması ile adet kanamasını birbirinden ayıran en önemli olduğunun yoğunluk olduğunu söylerler.

Yerleşme Kanamasının Rengi

Buna göre, adet döneminde görülen kanama çok yoğun olarak görülürken, yerleşme kanamasının olduğu dönemde gerçekleşen kanamanın; daha az leke yapacak şekilde ve renginin kahverengi ya da açık pembe tonlarında görüldüğüdür. Şayet bu gibi farklı renk tonlarında akıntınız geliyor ise, mutlaka konuyla ilgili bir uzman doktora başvurmanız önerilir. Zira bu belirtiler hamilelik işareti olabilir.  

Hamilelik Belirtisi Olan Yerleşme Kanaması Ne Kadar Sürer?


İmplantasyon Kanamasında Şiddetli Ağrı Olabilir

İmplantasyon kanaması, hamileliği başlamış olan anne adaylarının gebeliğinin ilk üç haftasında lekelenme olarak gelmektedir. Söz konusu lekelenme farklı bir sağlık sorununu işaret etmez. Zira farklı kadınsal sağlık sorunlarında hafif akıntılar gelmezken, şiddetli ağrılar ve bazı şikayetler olabilir. Döllenmiş olan yumurtanın anne adayının rahim duvarına yerleştiği sıralarda söz konusu hafif kanama bazen olabilir. Yumurtlamadan yaklaşık 10 gün sonra oluşur. Uzman doktorlar bu gibi kanamaların dikkate alınmasını ve mutlaka bir doktora başvurulması gerektiğini belirtiler. Bunun nedeni olarak da bu durumun hamilelikten farklı bir sorun da olabileceğini söylerler.

Gebelik Belirtisi Kanama Ne Zaman Gerçekleşir? Detaylar için tıklayın...

Dış Gebelik Durumunda da Meydana Gelebilir

Doktorlar hamilelikte bu gibi durumlarda cinsel birliktelik sırasında da bu gibi kanamalar oluşabileceğinden bazen cinsel birlikteliğe onay vermeyebilirler. İmplantasyon kanaması, gebelik durumu dışında dış gebelik ya da düşük durumlarında da meydana gelebilir. Fakat düşük gibi durumlarda kanama ile birlikte ağrılar da oluşur. Bu durumun dış gebelikten kaynaklanıp kaynaklanmadığının anlaşılabilmesi için ise, mutlaka doktora baş vurulmak gerekir. Çünkü dış gebeliğin yaşandığı durumlarda bebek rahmin (plasenta) içerisinde olmaz ve anne adayının sağlığı tehlikeye girebilir. Böyle bir durumun oluşma ihtimalinde müdahale yapılması şarttır. Herhangi ciddi bir durumun oluşması halinde mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekir.

Dış Gebelik Belirtileri İle ilgili Detaylı bilgi için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.