9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler
28 Ekim 2017

Uzmanlar tarafından son yıllarda artış gösterdiği söylenen dış gebelikle ilgili tüm bilinmeyenleri 9 soruda anlattık.

Dış Gebelik Hakkında Merak Edilen Sorular

Uzmanlar tarafından son yıllarda arttığı belirtilen dış gebelik neden olur, nasıl anlaşılır ve tedavi şekli nasıldır gibi pek çok soru, bebek sahibi olmak isteyen kadınların aklına takılan sorular arasında yer alır. Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanları Dış gebelik belirtilerinin, herhangi bir hamile kadınla aynı belirtileri yaşayan kadınların bedenlerinde gözlemlediğini belirtilirlerken, dış gebeliğin normal gebelikten ayrılan en önemli belirtisinin adet kanamasının aksaması ve 12 hafta içerisinde anne adayında ortaya çıkan farklı belirtiler olduğunu ifade ederler. İşte Dış gebelik hakkında merak edilen sorular ve 9 soruda dış gebelik hakkında tüm bilinmeyenler...   

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

Gebeliğin İlk 12 Haftada Ortaya Çıkan Dış Gebelik Belirtileri

- Kramplar

- Bayılma

- Kanama

- Karnın alt bölgesinde duyarlılık

- Baş dönmesi

- Kanama nedeniyle güçsüzlük

- Mide bulantısı

Dış Gebelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Dış gebelik belirtilerinin anne adayının hamile olduğunu düşünmeye başladığı andan itibaren görülmeye başlanabileceğini ifade eden uzmanlar, belirtilerin normal hamilelik belirtilerinde de görülmesi nedeniyle teşhis etmenin oldukça zor olduğunu ifade ederler. Bununla beraber bazı durumların da dış gebelik yaşanma ihtimalini artırdığından bahsederler. Söz konusu durumlar ise şöyle sıralanır;

- Tüpleri bağlattıktan sonra hamile kalma ,

- Kısırlık sorunları,

- Yumurtlamayı harekete geçirmek için ilaç kullanılması,

- Daha önce dış gebelik geçirilmesi nedeniyle, bir kez daha geçirme olasılığı.

  9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

1- Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebelik, embriyonun rahim dışında bir yere, en çok tüplere, nadiren de yumurtalık ya da karın içerisine yerleşmesi ile oluşan ve normal olmayan gebelikler olarak tanımlanmaktadır. 

Dış Gebelik Nedir? Detaylı bilgi için tıklayın...

2- Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir - Nasıl Anlaşılır?

Uzmanlar, normal bir gebeliğin en sık görülen ilk belirtisinin adet gecikmesi olduğunu belirtirlerken, adeti geciken her anne adayının en kısa süre içerisinde kontrolünün yapılarak gebeliğin rahim içerisinde yerleşmiş olduğunun tespit edilmesinin önemli olduğunu söylerler.   

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

3- Dış Gebelik Nasıl Sonlandırılır? Dış Gebelik Ameliyatı Nasıl Olur?

Günümüzde hastaların daha bilinçli olmaları ve yaygınlaşan ultrasonografi tetkikleri sayesinde dış gebeliğin erken tespit edildiğini ifade eden uzmanlar, söz konusu durum hayati tehlike oluşturmadan tedavi edildiğini belirtirler. Bu nedenle dış gebelik ameliyatı olma oranının oldukça düşük olduğuna dikkat çekerlerken, dış gebeliğin tespit edilmesi durumunda uygulanan ilaç tedavisi ile sorunun kolaylıkla çözülebildiğini ifade edeler. Ancak dış gebelik ameliyatı gerektirdiği durumlarda ise, genellikle kapalı yöntem olarak adlandırılan laparoskopi yöntemiyle hasarlı tüpün alınarak problemin çözüldüğü belirtilir.   

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

4 - Dış Gebelik Ne Zaman Belli Olur?

Yapılan kontrollerde gebeliğin rahim içerisinde normalde görülmesi gereken zamanda görülememesi durumunda BHCG testinin yapıldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, çıkan sonuçların çok yüksek olmasına karşın ultrasonda bebeğin görülememesinin dış gebelik şüphesini artırdığını belirtirler.  

 9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

5 - Dış Gebelik Tedavisi Nasıl Yapılır? Kaç Çeşit Tedavi Yöntemi Vardır? Tedavi Süresi Ne Kadar sürer?

Dış gebelik tedavisinde en çok kullanılan yöntemin kalçadan yapılan ilaç tedavisi olduğu, söz konusu tedavinin hastanın durumuna göre bir ya da iki haftalık dozun uygulanarak tedavisinin yapılabileceğini belirtirler.   

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler    

6 - Dış Gebelik İdrar veya Kan Testinde Nasıl Sonuç Verir, Testte Çıkar mı?

Dış gebeliğin  de bir tür gebelik olduğunu belirten uzman hekimler, vücudun herhangi bir yerinde yerleşen gebelik ürünün bhcg salgılaması nedeniyle gebelik testinin pozitif çıkacağını belirtirler.   

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

7 - Dış Gebelikte Beta HCG Değerleri Nasıldır?

Gebeliğin belirlenmesinde önemli rol oynayan beta HCG hormonunun normal gebeliklerde beklenmeyen yükselme trendi göstermezken, sağlıklı gebeliklerde çıkan değerlerin yaklaşık 2 katı kadar olurken, dış gebelikte beta hcg değerlerinin genellikle daha az yükselmenin görüldüğü belirtilir.   9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler    

8 - Dış Gebelikte Adet Olunur mu?

Dış gebelikte normalde adet olunmasının beklenmediğini belirten uzmanlar, bununla beraber asla adet olunmaz demenin de yanlış olduğunu belirtirler. Bu nedenle adet olmasına karşın şiddetli kasık ağrısıyla hastanelerin acil servislerine başvuran hastalarda dış gebelik şüphesini ortadan kaldırmak için mutlaka bhcg testinin yapılması gerektiğinin altını çizerler.   

9 Soruda Dış Gebelikle İlgili Tüm Bilinmeyenler  

9 - Dış Gebelik Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dış  gebelik geçiren bir kadının yeniden dış gebelik geçirme olasılığının hiç dış geçirmeyen kadınlara oranla daha yüksek olduğuna dikkat çeken Kadın Hastalıkları Uzmanları, hastalara adet gecikmesi yaşadıkları durumlarda hiç vakit kaybetmeden bhcg değerlerine bakılarak, söz konusu değerlerin iki günde bir sağlıklı yükseldiğini ve gebeliğin ultrasonda görülebilecek aşamaya gelmesinden sonra rahim içerisinde yerleşmiş olduğunun teyit edilmesi gerektiğinin altını çizerler.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.