Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni

Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni
06 Mayıs 2022

Gebelik testleri %90'ın üzerinde doğru sonuç verse de bazı özel durumlar testin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilir.

Evde yapılan gebelik testleri, hamilelikten şüphelenen hemen hemen her kadının ilk olarak başvurduğu araçlardır. Bu testlerin çoğu %90 üzerinde doğru sonuç verse de bazı durumlar gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Örneğin düşük veya kürtajdan kısa bir süre sonra gebelik testinin yapılması, testin yanlış zamanda okunması, mol gebelik veya kullanılan bazı ilaçlar, gebelik olmamasına rağmen testin pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Gelin şimdi, gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilen durumları daha detaylı inceleyelim.

Evde Yapılan Gebelik Testleri Nasıl Çalışır?

Bilindiği gibi hamilelikle birlikte vücutta hCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormon önce kana, kısa bir süre sonra da idrara karışır. Evde yapılan gebelik testleri ise idrardaki hCG hormonunu tespit ederek çalışmaktadır.

Evde yapılan hamilelik testlerinin uygulanışı her markada farklılık gösterebilir. Kimi markada idrar toplama kabına test çubuğunun sokulması gerekirken bazılarında akan idrara test çubuğunun tutulması gerekebilir. Bu nedenle doğru sonuç alabilmek için mutlaka testin kullanım kılavuzundaki adımlar incelenmelidir.

Gebelik testlerinin pozitif veya negatif sonuç çıkarma şekli de yine markaya göre değişiklik gösterir. Bazılarında artı veya eksi ile gebelik durumu belirtilirken bazılarında tek çizgi veya çift çizgi ile gebeliğin olup olmadığı ifade edilir.

Evde yapılan hamilelik testleri doğru zamanda ve doğru yöntemle uygulandığında genellikle güvenli sonuç verir. Ancak her pozitif sonucun hamileliğe işaret etmeyeceği unutulmamalıdır. Nadir durumlarda hamile olunmamasına rağmen test sonucu pozitif çıkabilir. Bu nedenle kesin sonuç için kan testi yaptırılması önerilir.

Peki, gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilen durumlar neler?

En İyi Gebelik Testi Markaları!

Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni

Hamile olunmamasına rağmen gebelik testinin pozitif çıkmasına neden olabilen 5 durumu aşağıda sıraladık.

1. Buharlaşma Çizgileri

Dijital olmayan gebelik testleri pozitif sonucu çift çizgi, negatif sonucu ise tek çizgi ile gösterir. Bu çizgiler genellikle pembe, kırmızı veya mavi gibi net bir şekilde görülebilecek renklerden olur. Yine markaya göre değişmekle birlikte dijital olmayan ev tipi gebelik testlerinin çoğu 4 – 5 dakika içinde sonuç verir. Bu süre sonunda eğer ikinci çizgi silik ve soluksa iki ihtimalden söz edilebilir; ya hamilelik çok yenidir ya da buharlaşma nedeniyle ikinci çizgi çıkmıştır. Bu durumda testin birkaç gün sonra tekrar edilmesi veya kan testi yaptırılması gerekir.

2. Düşük veya Kürtaj

Düşük veya kürtajdan kısa bir süre sonra yapılan gebelik testleri de yanlış pozitif sonuç çıkmasına neden olabilir.

Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleştiğinde vücut hCG üretmeye başlar. Tipik olarak bu hormon, düşük gerçekleştikten ortalama 5 gün sonra azalmaya başlar. Ancak bazı insanlarda hCG biraz daha uzun bir süre testte okunmayı sağlayacak düzeyde kalabilir. Bu süre zarfında yapılan gebelik testleri ise yanlış pozitif sonuç çıkmasına neden olabilir.

Bunun yanı sıra tamamlanmamış düşükler de hamile olunmamasına rağmen gebelik testinin pozitif çıkmasına sebep olabilir. Bu, rahimde hCG hormonu üreten hamilelik dokusu olduğu anlamına gelir ve gerekirse kürtaj uygulanabilir.

Gebelik Testinin Yanlış Pozitif Sonuç Vermesinin 5 Olası Nedeni

3. Mol Gebelik

Normalde yumurta hücresi döllenme sırasında içine tek bir sperm alır. İki spermin yumurta hücresine girmesi ise mol gebelik adı verilen duruma yol açar. Bu genetik hata rahim içerisinde anormal, üzüme benzeyen büyük dokuların gelişmesine neden olur. Böylesi bir durumda kişinin hCG hormonu yükseleceğinden yine yanlış bir pozitif sonuca sebep olabilir.

4. Bazı İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçlar da kişinin hormon seviyelerini etkileyen gebelik testinin pozitif çıkmasına neden olabilir. Bunların başında klozapin gibi antipsikotikler, diazepam gibi anti – anksiyete ilaçları, prometazin gibi antihistaminikler, bromokriptin gibi Parkinson hastalığı ilaçları gelmektedir.

5. Tıbbi Durumlar

Bazı tıbbi durumlar da hamile olunmamasına rağmen gebelik testinin pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Örneğin;

  • Hipofiz bezini ve hormon seviyelerini etkileyen bozukluklar,
  • Yumurtalık, mesane, böbrek, akciğer, karaciğer, kolon, mide ve meme kanserleri,
  • hCG üreten yumurtalık kistleri,
  • Böbrek hastalığı ya da idrar yolu enfeksiyonları.

Kaynak 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Babacan Cana yakın, olgun, güvenilir kimse.