Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik

Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik
22 Ekim 2016

Gebelikte cinsel ilişki yaşamanın bebeğe zarar verebileceğine dair yanlış bir inanış vardır.

Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik

Gebelik dönemi tüm hayatınızı kökten değiştirecek olan bir süreçtir. Bu süreçte hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişimler yaşarsınız. Tıpkı yeme içme gibi hayatın bir parçası haline gelen cinsellik, hamile olunduğunda bir anda korkulan bir duruma dönüşür. Gebeliğin birinci döneminde cinsellik bebeğe zarar vereceği endişesiyle pek çok anne ve baba adayı, hamilelikte cinselliği yaşamaktan uzak durur.  Gebeliğin ilk döneminde özellikle mide bulantısı, kokulardan tiksinme, bel ağrısı, kasıklarda ağrı ve duygusal değişikliklere bağlı olarak anne adayında libidonun düştüğü görülür. Bu cinsel dürtünün azalmasına neden olur. Bu durumda eşlerin birbirlerine destek olması ve anlayış göstermesi gereklidir. Bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. Peki, gebeliğin ilk haftalarında cinsel ilişki sakıncalı mı?

Gebelikte cinsel ilişki yaşamanın bebekte sakatlık oluşmasına veya bebeğin ölümüne neden olabileceği gibi yaygın yanlış bir inanış vardır.

Hamileliğin ilk haftalarında cinsel ilişki düşüğe neden olur mu sorusu, anne  baba adaylarını  aklını kurcalayan sorular arasında yer alır. Gebelikte cinsel ilişki yaşamanın düşüğe neden olacağı söylentileri sadece kulaktan dolma sözlerden ibarettir. Doktorlar gebelikte herhangi bir sorunun olmadığı durumlarda hamileliğiniz boyunca cinselliği yaşayabileceğinizi belirtirler. Hamileliğinin ilerlemesiyle anne adayı durumuna daha da adapte olmaya başlayacaktır. Bu da cinsel isteğinde artış meydana getirebilir. Eğer her şey normal ise son dört haftaya kadar gebelikte cinsel yaşamınızı aktifleştirmek sizin elinizdedir.

Gebeliğin Birinci Döneminde Cinsellik

İlişki esnasında rahim kanalınızın mukus tıkaç ile tıkalı olması sperm veya bakterilerin rahim içine geçmesini engeller.

Bu nedenle ilişki sırasında bebeğe herhangi bir temas söz konusu değildir. Bebeğiniz, rahim kasları, amniyon sıvı ve kesesi tarafında korunmaktadır. Gebeliğin birinci döneminde cinsellik de ilişki sırasında zorlama ve derin ilişkiden uzak durulmalıdır. Mukus tıkacı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Gebeliğiniz ilerledikçe büyüyen karnınız seks pozisyonlarınızda zorlanmanıza neden olabilir.

Gebelilkte cinsel ilişki için doktorunuza danışarak size en uygun pozisyonu bulabilirsiniz. İlişki sırasında karın bölgesine baskı yapılmamalıdır. Eğer vajinada kanama, amniyon suyunun gelmesi, servikal yetmezlik, erken doğum ve düşük ihtimali veya önceki gebeliğinde bu tür sorunları yaşamış olması, plasenta previa gibi durumlar ortaya çıkmışsa o zaman doktorunuz cinsellikten uzak durmanız gerektiğiniz söyleyebilir.

Gebeliğin ikinci döneminde cinsel ilişki hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Gebeliğin üçüncü döneminde cinsel ilişki hakkında bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.