Milyonlar Bu Haberi Bekliyordu! Prof. Dr. Ercüment Ovalı Duyurdu

Milyonlar Bu Haberi Bekliyordu! Prof. Dr. Ercüment Ovalı Duyurdu
17 Nisan 2020

Hematoloji uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, önceki gün Türkiye’yi heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Koronavirüse karşı etkili olduğunu gözlemledikleri ilacı paylaşan Ovalı, ‘Dornaz alfa acilen hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.’ dedi.

Milyonlar Bu Haberi Bekliyordu! Prof. Dr. Ercüment Ovalı Duyurdu

Çin’in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs, bilim dünyasını harekete geçirdi. Dünyanın pek çok ülkesinde koronavirüse karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları devam ederken, Türk bilim insanları da araştırmaya koyuldu. Bu bilim insanlarından biri olan hematoloji uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, önceki gün Türkiye’yi heyecanlandıran bir açıklama yaptı. Koronavirüse karşı etkili olduğunu gözlemledikleri ilacı paylaşan Ovalı, ‘Dornaz alfa acilen hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.’ dedi.

Milyonlar Bu Haberi Bekliyordu! Prof. Dr. Ercüment Ovalı Duyurdu

'Dornaz Alfa Acilen Hastaların Tedavisinde Klinik Testlere Alınmalı'

Koronavirüs tedavisi için klinik çalışmalar yapmasına Sağlık Bakanlığınca onay verilen Prof. Dr. Ercüment Ovalı, bir süredir ekibiyle birlikte aşı geliştirmek için laboratuvarda çalışmalar yürütüyordu. Çalışmaların hangi aşamada olduğunu 23 Nisan tarihinde açıklayacağını belirten Ovalı, dün akşam sosyal medya hesabından yayınladığı bir yazı ile Türkiye’yi heyecanlandırdı. Virüse karşı etkili olduğunu gözlemledikleri Dornaz alfa etken maddesinin acilen hastaların tedavisinde klinik testlere alınması gerektiğini belirten Ercüment Ovalı, açıklamasında şu cümlelere yer verdi; ‘1 aydır laboratuvarda çalıştığımız ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık. Ancak ilaç o kadar etkili duruyor ki, insanların hayatını kurtarabilir. Hastaların hayatından gün çalmak istemiyoruz. Dornaz alfa acilen hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı.’

Milyonlar Bu Haberi Bekliyordu! Prof. Dr. Ercüment Ovalı Duyurdu

Dornaz Alfa Nedir?

Prof. Dr. Ercüment Ovalı’nın açıklamasıyla birlikte, Dornaz Alfa etken maddeli ilaçlar merak edilir oldu. Peki, Dornaz Alfa ne işe yarar? Dornaz Alfa; human DNaz I enziminin rekombinant formudur. Bu nedenle rekombinant human DNAz olarak da bilinir. Dornaz alfa, kistik fibroz hastalarının mukusunda/balgamında bulunan DNA’yı hidrolize eder ve akciğerlerdeki vizkoziteyi azaltır. Salgıların daha iyi temizlenmesini sağlar. Kistik fibrozis hastalarında kullanılan Dornaz alfa etkin maddeli ilacın piyasa fiyatı ise şu an 2872 TL.

Diğer güncel haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.