Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?
28 Kasım 2019

Rezene çayı anne sütünü arttırır mı, bebekler rezene çayı içebilir mi, emziren anneler için rezene çayı tarifi nasıl yapılır, bebeklere rezene çayı ne kadar verilmeli? Tüm detaylar makalemizde...


Emziren anneler için rezene çayının faydalarını mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta bu şifa kaynağı besin, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de birçok problemin önlenmesine yardımcı oluyor. Burada önemli olan, rezene çayı tarifini nasıl yaptığınız ve ne miktarda tükettiğinizdir.

Bu yazımızda; bebeklere rezene çayı ne kadar içirilir, emziren anneler için rezene çayı tarifi nasıl yapılır, rezene çayı süt arttırır mı gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Farklı aroması ve kokusuyla, özellikle kış aylarında tükettiğimiz rezene çayı, süt arttırıcı özelliği nedeniyle emziren annelere sık sık önerilmektedir. Çünkü rezene çayının, yapılan pek çok bilimsel araştırmada östrojen hormonunu uyardığı saptanmıştır. Bu da direkt olarak anne sütünün üretilmesini tetiklemektedir. Fakat, rezene çayının iştah açıcı bir özelliği olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kilo problemi yaşayan kişilerin rezene çayı tüketimini minimum düzeyde tutması önemlidir.

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Emziren Anneler İçin Rezene Çayının Faydaları

Peki, süt arttırma etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış olan rezene çayının diğer faydaları neler? Kısaca özetleyecek olursak;

 • Mide ve bağırsakta yaşanan gaz sancılarını hafifletir.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur.
 • İçeriğindeki fenkon ve atenol gibi bileşenler sayesinde balgamın atılmasını sağlar.
 • Hazmı kolaylaştırır.
 • Siniri yatıştırır, sakinleşmeye yardımcı olur.

Emziren Anneler İçin Rezene Çayı Tarifi

1 tatlı kaşığı rezene tohumunun üzerine kaynamış suyu ekleyin. Rezene tohumlarını öncesinde çok hafif ezebilirsiniz. Daha sonra çayın ağzını kapatarak 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Eğer sade tüketemiyorsanız, içine bir tutam papatya veya birkaç damla limon da ekleyebilirsiniz.  Hazırladığınız çayı yemekten sonra içmeniz, hazmınızı kolaylaştırıp sizi rahatlatacaktır.

Dikkat: Anetol alerjisi olanların kesinlikle rezene çayı tüketmesi önerilmemektedir. Ayrıca rezenenin çay dışındaki diğer prepatlarının güvenilir olmadığını unutmayın.

Bebekler Rezene Çayı İçebilir mi?

Bebekler rezene çayı içebilir mi sorusu, anneler tarafından en sık araştırılan konuların başında geliyor. Rezene çayı, tıpkı yetişkinler gibi bebekler için de faydalıdır. Her yaştan bebek ve çocuklar için kullanılabilir. Özellikle sindirim problemi olan bebeklerde tedaviye yardımcı olduğu biliniyor. Ancak burada önemli olan miktarını iyi ayarlamak… Miktarını abartmadığınız takdirde bebeğinize rezene çayını gönül rahatlığıyla içirebilirsiniz.

Bebekler için özel olarak üretilen rezene çaylarını eczanelerden satın alabilirsiniz. Ancak piyasada satılan her rezene çayının %100 doğal içeriğe sahip olmadığını unutmamalı, ürünün içeriğini kontrol etmeden satın almamalısınız.

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Rezene Çayının Bebekler İçin Faydaları

 • Sindirimi kolaylaştırır,
 • Gaz sancılarının hafiflemesini sağlar,
 • Soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur,
 • Kolik bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olur.

Bebeklere Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Bir kupa veya biberona organik poşet rezene çayını koyun. Kaynattığınız içme suyunu üzerine ekleyin ve 5 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra poşeti çıkartın ve çayın oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

Bebeklere Rezene Çayı Ne Kadar Verilmeli?

Rezene çayı, her ne kadar sindirim sistemine yardımcı olsa da bazı bebeklerde alerjiye neden olabiliyor. Bu nedenle bebeğinize içirmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı, içirdikten sonra da bebeğinizde alerji oluşup oluşmadığını iyi gözlemlemelisiniz. Peki, bebeklere rezene çayı ne kadar verilmeli?

 • 6 – 12 aylık bebekler için: 1-2 gr,
 • 1 – 4 yaş bebekler için: 1,5-3 gr,
 • 4+ bebekler için: 3-5 gr hazırlayabilirsiniz.

Bir öğünde en fazla 4-5 çay kaşığı rezene çayı içirebilirsiniz. Günde 2 kereden fazla içirmemelisiniz.

Emziren Annelerde ve Bebeklerde Rezene Çayı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Rezene Çayı Nasıl Saklanır?

Rezene çayı, içinde fenkon ve anetol gibi maddeler içeren uçucu yağlar barındırır. Uzun süre beklemiş ve kötü şartlarda muhafaza edilmiş rezene çayındaki bu yağ oranı düşer ve çaydan elde edilen verim azalır. Dolayısıyla rezene çayını doğru saklamak ve açıkta bırakmamak, yukarıdaki faydaları görebilmek adına önemlidir.

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.