Emziren Anneler Bunları Yapmayın!

Emziren Anneler Bunları Yapmayın!
01 Mart 2019

Emzirme deneyiminizi daha kolay hale getirmenize yardımcı olmak için bu dönemde yapılmaması gereken hatalı davranışları listeledik.

Taze annelerin doğumdan sonraki en büyük isteği, minik yavrularını anne sütüyle beslemek ve onu anne sütünün şifasından faydalandırmaktır. Fakat kimi zaman gerek hurafeler, gerekse zorunluluk veya bilmeden yapılan yanlışlar, emzirme sürecini hem anne hem de bebek için zor hâle getirebiliyor. Biz de bu hatalı davranışları bir araya getirerek, emzirme deneyiminizi daha kolay hale getirmenize yardımcı olmak istedik. İşte, emzirme döneminde sıkça yapılan hatalar…

Emzirme Döneminde Yapılan yanlışlar

Hızlı Zayıflayabilmek İçin Yanlış Diyetlere Başvurmak:

Emzirme sürecinde annelerin yaptığı en büyük yanlışlardan biri, kısa sürede zayıflayabilmek için şok diyetlere başvurmak… Elbette beslenmenize dikkat edin, sağlıksız ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Ancak, emzirme döneminde beslenmenizin ve yeterli su tüketiminizin süt üretimini direkt etkilediğini unutmayın.

*Emziren anneler için sağlıklı atıştırmalıklara buradan ulaşabilirsiniz.

Emzirmek İçin 3 Saat Dolmasını Beklemek:

Her bebeğin emme ritmi farklıdır. Bu nedenle çoğu kaynakta belirtildiği gibi illa 3 saati beklemenize gerek yok. Hatta her ağladığında emzirmeyi deneyin, saat başı emmek istese bile… Ancak ilk aylar emzirme aralığını 2,5 – 3 saatten fazla açmayın. Bu durum, bebeğinizin kan şekerinin düşmesine sebep olabilir.

Bebeğe Su İçirmek:

Anne sütü ile beslenen bebeğin ilk 6 ay başka herhangi bir gıdaya ihtiyacı olmaz. Evet, suya bile! Çünkü anne sütünün %90’a yakını zaten sudan oluşur. Özellikle ilk aylarında midesi çok küçük olduğundan, minicik midesinin suyla dolması, anne sütünü reddetmesine sebep olabilir. İçiniz rahat etmiyorsa fazla olmamak kaydıyla çay kaşığı ile su verebilirsiniz.

*Bebeğinizin ayına göre içmesi gereken su miktarını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Emziren Anneler Bunları Yapmayın!

Ağır Egzersizlere Başlamak:

Doğumdan sonra vücudunuza kendi toparlayabilmesi için bir süre zaman tanımalısınız. Direkt ağır egzersizlere başlamanız, sütünüzdeki laktik asiti arttırır ve bebeğinizin memeyi reddetmesine sebep olabilir. Bu nedenle doktorunuz onay verdiğinde yoga, pilates veya yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlamanız daha doğru olacaktır.

Hemen Mamaya Başlamak:

Doğumdan sonra kolostrum adı verilen ilk süt damlası, genellikle 1 tatlı kaşığı kadardır ve minicik midesi olan bebeğiniz için gayet yeterlidir. Sabırlı bir şekilde emzirmeye devam ederseniz, zamanla sütünüzün arttığını göreceksiniz. Eğer bebeğiniz düzenli bir şekilde kilo alıyor ve idrarını yapıyorsa, kaygılanmanızı gerektirecek bir durum yok demektir. Sütünüzün yetmediğini düşünüp hemen mamaya başlamamalısınız. Bu kararı vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Doktor Onayı Olmadan Vitamine Başlamak:

Çoğu anne çevresinin yanlış yönlendirmesiyle, doktorun reçete etmediği vitamin takviyelerini zararı olmaz düşüncesiyle bebeğine vermeye başlıyor. Fakat her şeyin fazlası zarar! Bebeğinizin doktoru onay vermeden 'vitaminden bir şey olmaz' deyip vitamin takviyelerine başlamamalısınız.

Emziren Anneler Bunları Yapmayın!

Parfüm Kullanmak:

Emzirme döneminde annelerin parfüm, kokulu deterjan veya vücut losyonu kullanması çok doğru olmayacaktır. Aksi halde bebeğiniz sizin kokunuzu yabancılayıp, memeyi reddedebilir. Ya da alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Meme Ucunun Acıması Nedeniyle Emzirmeyi Bırakmak:

Emzirmeye alışmaya çalıştığınız ilk birkaç hafta göğüs bölgesinde sızlamalar görülebilir. Eğer süre uzuyorsa muhtemelen yanlış pozisyonu tercih ediyorsunuzdur. Emzirirken önemli olan bebeğin sadece meme ucunu değil, kahverengi bölgenin tamamını ağzına almasıdır. Buna rağmen hala canınız acıyorsa doktorunuzu mutlaka bilgilendirin. Meme iltihabı olma ihtimali bulunmaktadır.

*Meme ucunuz acıyorsa, bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kilo Alma Endişesiyle Emzirmeyi Kesmek:

Emzirmek, kilo almaya değil aksine vücudun sıkılaşmasına ve rahmin toparlanmasına yardımcı olur. Bu nedenle doğru beslenildiği takdirde, emzirmek fazladan kalori harcamanıza ve kilo vermenize yardımcı olur.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.