Doğumu Başlatmaya Yardımcı Olabilecek 5 Doğal Yöntem!

Doğumu Başlatmaya Yardımcı Olabilecek 5 Doğal Yöntem!
19 Temmuz 2022

Gebelik miadınız dolmuş olmasına rağmen doğumunuz başlamadıysa, bu doğal yöntemler bebeğinizin harekete geçmesine yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir gebelik ortalama 38-40 hafta sürer. Eğer annenin riskli bir gebeliği yoksa veya çoğul gebelik söz konusu değilse, son adet tarihi ve ultrason ölçümlerine göre tahmini doğum tarihi belirlenebilir. Ancak gebelik haftası dolmasına rağmen doğum başlamazsa, suni sancı adı verilen yapay oksitosin hormonuyla bebeğin doğumu gerçekleşebilir.

Yapay oksitosin hormonuna ek olarak, doğumu başlatmak için kadınlar arasında popüler olan doğal yöntemler de mevcut. Yürüyüş, cinsellik veya göğüs ucunun uyarılması gibi tetikleyicileri içeren bu yöntemler, her ne kadar kadınlar arasında popüler olsa da uygulamadan önce olası riskler ve komplikasyonlar hakkında doktora danışmak faydalı olacaktır.

Doğumu Başlatmak İçin Doğal Yöntemler

Hamileliğin son günlerinde doğumu tetikleyebileceği düşünülen doğal yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

1. Yürüyüş

Doğumu başlatmak için tavsiye edilen yöntemlerden ilki yürüyüştür. Son günlerde yapılacak hafif tempolu yürüyüşler hem yerçekiminin etkisi hem de kalçanın hareketi sayesinde bebeğin doğum kanalına girmesini kolaylaştırabilir. Bu esnada bebeğin pelvise uyguladığı baskı rahim ağzını uyararak yavaş yavaş doğuma hazırlanmasını sağlayabilir.

2. Cinsel İlişki

Doğumu başlatmak için doktorlardan olumlu eleştiriler alan bir diğer strateji ise cinsel ilişkidir. Cinsel ilişkinin doğumu başlatabileceğine dair kesin bir kanıt olmasa da ilişki sırasında salgılanan oksitosin hormonunun rahim kasılmalarını hızlandırmaya yardımcı olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte spermdeki prostaglandinlerin de rahim ağzını uyarabileceği öngörülüyor. Ancak anne adaylarının burada dikkat etmesi gereken en önemli nokta suyun gelmediğine emin olmaları gerektiğidir. Aksi halde enfeksiyon gelişebilir.

3. Meme Ucunun Uyarılması

Doğumu tetikleyen şeylerden bir diğeri de meme ucunun uyarılmasıdır. Çünkü göğsün uyarılması oksitosin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bilindiği gibi oksitosin, rahmin kasılmasını ve anne sütünün dışarı akmasını sağlayan bir hormondur. Bu nedenle eğer doğumunuz geciktiyse parmaklarınız veya göğüs pompası yardımıyla göğüs ucunuzu uyarmayı deneyebilirsiniz.

Oksitosin Hormonu Doğumda Ne İşe Yarar?

Doğumu Başlatmaya Yardımcı Olabilecek 5 Doğal Yöntem!

4. Akupunktur

Alternatif tıpta yüzlerce yıldır kullanılan akupunktur, Asya kıtasının belli bölgelerinde doğumu tetiklemek için de kullanılıyor. Konuyla ilgili yapılan küçük çaplı bir araştırma, akupunktur tedavisi alan kadınların daha kolay bir doğum süreci yaşadığını gösterse de kesin veriler ortaya koymak için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç var. 

5. Hurma Yemek

Yapılan sınırlı sayıda araştırma, doğumu tetiklemek için hurma yemenin işe yarayabileceğini gösteriyor. Zira hurma, içerdiği doğal oksitosin sayesinde rahmin uyarılmasına yardımcı olabiliyor. Ayrıca doğum sırasında pitocin adı verilen suni sancı ihtiyacını da azaltabileceği düşünülüyor. Eğer doğum zamanınız geciktiyse ve doğumu başlatmak için hurma tüketmeyi düşünüyorsanız, ne zaman ve nasıl yemeniz gerektiği konusunda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Hamilelikte Hurma Yemek Doğumu Kolaylaştırır mı?

Doğumu Hastanede Başlatmak

Tahmini doğum tarihi geçmesine rağmen doğum gerçekleşmezse, anne ve bebeğin sağlığı yerinde olduğu sürece bir süre beklenebilir. Ancak doğum tarihi çok geciktiyse veya komplikasyon riski varsa doğumu başlatmak için hastanede güvenli yöntemlere başvurulabilir. Bunlar arasında en sık başvurulan yöntem ise prostaglandinleri hap olarak almak veya serviksin yakınlarına uygulamaktır. Bu işe yaramazsa, bir sonraki adımda anne adayına suni sancı olarak bilinen yapay oksitosin hormonu verilerek doğum sürecinin başlaması sağlanabilir.

Özetlemek gerekirse, doğumu doğal yolla başlatmak için yukarıdaki yöntemler kadınlar arasında oldukça popülerdir. Ancak bu yöntemlerin bilimsel olmadığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla uygulamadan önce mutlaka gebeliği takip eden doktora danışmak gerekir.

Kaynak 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah