Hamilelikte Alınan Kiloların Ne Kadarı Doğumda Gider?

Hamilelikte Alınan Kiloların Ne Kadarı Doğumda Gider?
18 Şubat 2022

Hamilelikte alınan kiloların hepsi yağdan değildir. Plasenta, bebeğin ağırlığı, kan hacminde artış ve ödem de tartıda çıkan kiloya etki eder.

Doğumda kaç kilo gider sorusu, doğuma hazırlanan çoğu anne adayının yanıtını merak ettiği sorulardan biridir. Zira çoğu anne adayı, hamilelik döneminde alınan kilolardan bir an önce kurtulmak ister. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, hamilelikte alınan kiloların hepsi yağ değildir. Bu dönemde vücut su tutmaya meyilli olur, kan hacmi artar, daha da önemlisi plasenta gibi geçici organlar annenin rahminde büyümeye başlar. Dolayısıyla doğum gerçekleştikten hemen sonra ortalama 5 – 6 kg kaybedilir. Diğer bir deyişle, doğumda kaç kilo gider sorusuna ortalama 5 – 6 kilo şeklinde yanıt verilebilir.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, doğumda kaç kilo verilir, doğumda kaç kilo gider gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar.

Doğumda Kaç Kilo Gider?

Hamilelik döneminde vücutta birçok değişim yaşanır. Kan hacmi artar, emzirmeye hazırlık için meme dokusu büyür ve vücut su tutmaya meyilli hale gelir. Tüm bunlar, aslında anne adaylarına kilo olarak yansır. Dolayısıyla hamilelikte alınan kiloların hepsini yağ olarak değerlendirmemek gerekir. Doğumun gerçekleşmesiyle birlikte amniyon sıvısı veya plasenta gibi kiloya etki eden faktörler ortadan kalkacağından, annelerin doğumda en az 5 – 6 kilo kaybetmesi beklenir. Buna bebeğin ağırlığı da dahildir. Doğumu takip eden birkaç hafta içinde ise vücuttaki ödem dağılmaya başlayacağından yine 1 – 2 kilo verilmesi normal karşılanır. Şimdi, doğumda kaybedilen kilo miktarı ile ilgili ortalama rakamları tablo üzerinde inceleyelim.

Doğumda Kaybedilen Kilo Miktarı (Ortalama Değerlerdir)

Bebek 3500 gram
Plasenta 700 gram
Amniyon Sıvısı 800 gram
Rahim 900 gram
Meme Dokusu 400 gram
Kan Hacmindeki Artış 1250 gram
Dokulardaki Su Artışı 1250 gram
Yağlanma 3500 gram
Toplam 12300 gram 

Hamilelikte Alınması Gereken İdeal Kilo Kaçtır?

Hamilelikte alınması gereken kilo miktarı, gebeliğe başlangıç kilosuna göre değişiklik gösterir. Hamileliğe normal kiloda başlayan, diğer bir deyişle vücut kitle endeksi normal olan kadınlar ortalama 11 – 13 kg alabilirler. Bu rakamın 15 üzerine çıkması, gebelik şekeri ve tansiyon gibi riskleri artırmaktadır. Hamileliğe zayıf başlayan anne adaylarının 12 – 18 kg, gebeliğe fazla kilo ile başlayan kadınların ise 5 – 9 kg almaları önerilmektedir.

Gebelikte Aldığımız Kilolar Nereye Gidiyor?

Beslenmeye Dikkat!

Hamilelikte ne kadar çok yenirse, bebeğin o kadar kilolu ve sağlıklı olacağına dair yaygın bir inanış mevcut. Oysa olması gerekenden fazla yemek bebeğe fayda sağlamayacağı gibi annenin ileride obezite, diyabet ve kalp hastalıkları riskini artırır. Özellikle bebeğin kilo alması için tüketilen şerbetli tatlılar, hamur işi ve yağlı yiyecekler, çeşitli sağlık sorunlarının doğmasına zemin hazırlar. Bu durumda hamilelikten sonra alınan kiloların verilmesi de bir hayli zorlaşır. Bunun yerine hamilelikte protein içeriği yüksek besinler tüketmek ve lifli gıdalara ağırlık vermek daha doğru olacaktır.

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimini Destekleyen Yiyecekler!

Kilo Vermek İçin Acele Etmeyin

Hamilelikte alınan kilolar, yukarıda da değindiğimiz gibi yalnızca yağ olmadığı için korkmaya gerek yoktur. Zira doğumda ortalama 5 – 6 kg kaybı olacaktır. Doğumu takip eden birkaç hafta içinde ödemin de dağılacağı düşünüldüğünde, aslında alınan kilonun önemli bir kısmı kısa süre içinde kaybedilir. Eğer anne emziriyorsa, emzirme sırasında vücudu ekstra kalori harcayacağı için bu da kilo vermeyi kolaylaştıran bir etken olur. Ancak vücudun toparlanması ve süt üretiminin olumsuz etkilenmemesi için doğumdan hemen sonra ağır diyetlere başvurulmamalıdır. Diyet yapmak isteyen anneler, en az 4 – 5 ay sonra beslenme uzmanı eşliğinde diyete başlamalıdır. Sağlıklı beslenme spor ile desteklendiğinde, hamilelikten kalan kiloların hızla verilmesi sağlanabilir.

Emziren Anne Diyeti Nedir?

Sonuç olarak; doğumda kaç kilo gider sorusuna 5 – 6 kg şeklinde yanıt verilebilir. Farklı bir ifadeyle, doğumda verilen kilo miktarı ortalama 5 – 6 kilogramdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Hakan 1. Türk, Moğol ve Tatar hanları için "hükümdarlar hükümdarı" anlamında kullanılan bir unvan.2. Osmanlı padişahlarına verilen unvan.