• gebe.com
 • /
 • Çalışan Anneye Bakıcı Parası Projesinden Tüm Anneler Yararlanabilecek mi?

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Projesinden Tüm Anneler Yararlanabilecek mi?

Çalışan anneye bakıcı parası projesi yoğun ilgi görünce, devlet herkesin yararlanması için çalışmalara başladı. Çalışan annelerin rahat etmesini sağlayacak projenin detayları neler?

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Projesinden Tüm Anneler Yararlanabilecek mi?
Çalışan anneye bakıcı parası projesinden herkesin yararlanabilmesi için çalışmalar başladı! Hayatın bir gerekliliği olan çalışma yaşamı, kadınlar için çocuk sahibi olduğunda fazlasıyla zor olabiliyor. Ev işleri, iş hayatı ve bebekle aynı anda ilgilenmek, kadınları oldukça güç bir durumda bırakıyor. Dolayısıyla çalışan annelerin çoğu, bebek sahibi olduğunda işten ayrılmak zorunda kalıyor. Bu soruna çözüm olarak devlet bir proje gerçekleştirmişti. Çalışan annelere bakıcı parası desteği ile annelerin çalışma hayatına devam edebilmesi ve kadınların iş hayatında istihdamının devamlılığı amaçlanmıştı. Proje anneler tarafından fazlasıyla ilgi görünce, her çalışan anneye bakıcı desteği sağlamak için çalışmalar başladı.   çalışan anneye bakıcı parası  

Çalışan Anneye Bakıcı Parası Projesinden Herkesin Yararlanabilmesi İçin Çalışmalar Başladı

  Avrupa Birliği ile ortaklaşa gerçekleştirilen ve SGK'nın yürüttüğü proje, çalışan annelerin yaşamını oldukça kolaylaştırdığı için fazlasıyla ilgi gördü. Devlet, şimdi herkese verilmesinin önünü açabilmek için çalışmalara başladı.   çalışan anneye bakıcı parası

Proje Şimdilik Sadece 5 İlde Yürütülüyor

  Büyük ses getiren bakıcı desteği projesinden; pilot iller olan Antalya, Bursa ve İzmir'den sonra Ankara ve İstanbul'da ikâmet eden anneler de yararlanmaya başlamıştı. Avrupa Birliği ile ortak gerçekleştirilen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi kapsamında annelere 416 Euro (1540 TL) bakıcı parası desteği sağlanıyordu. İstanbul'dan başvuran ilk 5.000 anne, Ankara'dan başvuran ilk 3.500 anne bakıcı desteğinden faydalandı. Her annenin yararlanabilmesinin ise yakın zamanda uygulamaya geçebileceği söyleniyor.  

Projeden Yararlanması Planlan Annelerin Sağlaması Gereken Şartlar

 • Başvuracağınız tarih itibariyle bebeğinizin 0-24 aylık olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Askeri ücretin brütünün 2 katından fazla maaş almıyor olmak
 • Bir işverenin yanında sigortalı ve tam gün olarak çalışıyor olmak
 • Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmıyor olmak
 • Çalıştırdığınız çocuk bakıcısı ile sizin veya eşinizin arasında 1. dereceden akrabalık bağının bulunmaması, bakıcı ile aynı evde oturuyorsanız 3. dereceden akrabalık bağı bulunmaması gerekiyor.
  çalışan anneye bakıcı parası  

Bakıcının Sağlaması Gereken Şartlar

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • En az ortaokul mezunu ve 18 yaşında olmak,
 • Ebeveynlerin 1. dereceden akrabası olmamak, ebeveynlerle aynı evde kalınıyorsa 3. dereceye kadar akraba olmamak
 • Tam zamanlı sigortalı çalışan olmak
 

Pilot İller İçin 15 Milyon Euro Hibe Edilmişti

Proje için pilot iller olan İzmir, Antalya ve Bursa'da 2015 yılında yaklaşık 6 bin 755 anne yararlandı. Bu kapsamda toplam 15 milyon avro hibe edilmişti. İzmir, Antalya ve Bursa'da başarılı olan proje, daha sonra İstanbul ve Ankaralı annelere de verilmişti. İstanbul'da yaklaşık 5.000, Ankara'da ise 3.500 anne bu projeden yararlanmıştı.   Doğum yapan her annenin yararlanabileceği doğum yardımı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.
 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Saadet Mutluluk, bahtiyarlık.
Erkek Bebek İsimleri
Maarif Bilgi, kültür.