Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?

Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?
05 Eylül 2023

Bir damla meni milyonlarca sperm hücresi içerebileceğinden hamile kalmak mümkündür.

Bir damla sperm ile hamile kalınır mı sorusu, özellikle gebelik istemeyen ve geri çekilme yöntemi ile korunan çiftlerin merak ettiği bir sorudur. Peki, bir damla sperm ile hamile kalmak mümkün mü? Soruya kısaca yanıt verecek olursak, evet bir damla sperm ile hamile kalınabilir. Zira bir damla menide milyonlarca sağlıklı sperm olabilir. Dolayısıyla 1 damla spermle hamile kalmak elbette mümkündür. Gelin şimdi bu sorunun yanıtını daha detaylı inceleyelim.

Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?

1 damla spermle hamile kalınır mı sorusunu yanıtlamadan önce gebeliğin nasıl oluştuğunu anlamak gerekir. Gebelik, sağlıklı bir sperm hücresinin yumurtayı döllemesi ve döllenen yumurtanın rahme tutunmasıyla başlar. Sperm gözle görünemeyecek kadar küçük bir hücredir. Ortalama olarak erkekler her boşaldığında 100 milyon sperm salgılar. Bu da bir damla menide dahi milyonlarca sperm olduğu anlamına gelir. Hamilelik ise bu milyonlarca sperm içinden yalnızca birinin yumurtayı döllemesiyle gerçekleşir. Dolayısıyla bir damla sperm ile hamile kalmak fazlasıyla olasıdır. Peki, hamile kalmak için 1 adet sperm yeterliyse neden bu kadar sperm salınıyor? Boşalma sonrası spermin yumurtayla buluşabilmesi için fallop tüplerine kadar ilerlemesi gerekir. Bu zorlu yolculukta ise çok az sperm hayatta kalır. Yolculuğunu tamamlayan sperm kalın bir tabakayla kaplı olan yumurtanın içine girmeyi başarabilirse döllenme gerçekleşir. Döllenen yumurta rahme ilerleyip tutunduğunda ise çeşitli gebelik hormonları salınır ve gebelik resmi olarak başlamış olur. Sonuç olarak, bir damla spermle de hamile kalınabilir.

Bir Damla Sperm ile Hamile Kalınır mı?

Hamile Kalmak İçin Kaç Damla Sperm Gerekir?

Teknik olarak cevaplamak gerekirse, hamile kalmak için 1 adet sağlıklı sperm yeterlidir. Ancak erkekler boşaldığında ortalama 100 milyon sperm salgılanır. Peki, gebelik için 1 adet sperme ihtiyaç varsa neden bu kadar sperm salgılanıyor? Spermin yumurtayı dölleyebilmesi için fallop tüplerine gitmesi gerekir. Ancak çok azı bu zorlu yolculuğu tamamlayıp fallop tüplerine ulaşabiliyor. Konuyla ilgili yapılan bir araştırma, milyonlarca spermden bin veya daha azının fallop tüplerine ulaşabildiğini gösteriyor. Fallop tüplerinde ise kalın bir tabakayla kaplı olan yumurtanın içine girebilmesi gerekiyor. Bunu ise yalnızca birkaç sperm hücresi başarabiliyor.

Menide Ne Kadar Sperm Var?

Boşalma sırasında erkekler 1,5 ila 5 ml arası meni salgılar. Sadece 1 ml menide ise ortalama 15-100 milyon sperm hücresi bulunur. Küçük bir matematik hesabı yaparsak boşalma sonrası gelen meni yüz milyonlarca sperm hücresi içerebilir. Ancak kesin sayı, kişinin yaşam tarzından beslenmesine, yaşından uyku düzenine kadar pek çok faktörden etkilenmektedir.

Özetlemek gerekirse, bir damla spermden hamile kalınır mı sorusu evet şeklinde cevaplanabilir. Zira bir damla meni milyonlarca sperm içerir. Dolayısıyla 1 damla spermden hamile kalmak mümkündür.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Geri Çekilme Yöntemi ile Hamile Kalınır mı?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.