Bebeklerin Emerken Terlemesi Normal mi?

Bebeklerin Emerken Terlemesi Normal mi?
29 Ocak 2024

Bu yazımızda bebeklerin emerken terlemesine yol açan faktörlere değindik.

Bebeklerde emerken terleme çok sık karşılaşılan bir tablodur. Bu durum çoğu zaman endişe kaynağı değildir çünkü bebeğin vücut ısısı emzirme esnasında ten teması, oda sıcaklığının yüksek olması, kıyafet veya battaniye gibi faktörler nedeniyle artabilir. Çok nadir durumlarda ise terleme hipertiroidizm, hiperhidroz veya konjenital kalp rahatsızlıkları ile ilişkili olabilmektedir. Bu nedenle bebeğiniz emerken aşırı terliyorsa, iyi beslenemiyor ve çabuk yoruluyorsa tedbir amacıyla muayeneye götürmek faydalı olacaktır. Bu yazımızda bebekler emerken neden terler, bebeklerin emerken terlemesi normal mi gibi soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Bebekler Emerken Neden Terler?

Bebeklerin emerken terlemesi her zaman patolojik bir nedenden kaynaklanmaz. Aşağıdaki genel fizyolojik nedenler de bebeklerin emerken terlemesine yol açabilir.

1. Ten Tene Temas

Bebekler emzirme sırasında anneleriyle ten teması kurar. Bu durum anne ile bebeğin cildi arasındaki ısı alışverişini artırarak bebeğin terlemesine neden olabilir.

2. Oda Sıcaklığı

Bebekler için ideal oda sıcaklığı 20 – 24 derece arasıdır. Bunun üzerindeki sıcaklık, bebekleri rahatsız etmekle birlikte aşırı terlemelerine sebep olabilir.

3. Battaniye, Kıyafet Gibi Faktörler

Anneler emzirirken bebeklerinin üşümesini önlemek için battaniyeye sarabilir veya oda ısısı ideal olmasına rağmen gerekenden fazla kalın giydirebilir. Bu gibi fiziksel faktörler bebeklerin emerken terlemesine yol açabilmektedir.

4. Aynı Pozisyonda Kalmak

Emzirme sırasında uzun süre aynı pozisyonda kalmak, bebeğin özellikle annenin cildine temas eden kısımlarında aşırı terlemeye yol açabiliyor. Bu nedenle emzirme sırasında ara ara farklı pozisyonlara geçilebilir.

Bebeklerin Emerken Terlemesi Normal mi?

Bebeklerde Emerken Terleme Bir Problemin Habercisi Olabilir mi?

Bebeklerin emerken terlemesi çoğu zaman endişe kaynağı değildir. Ancak bazı durumlarda bebeklerin emerken terlemesi çeşitli hastalıkların habercisi olabiliyor. Bunlar arasında:

1. Hiperhidroz

Hiperhidroz, vücut ısısını düzenlemek için kişinin gerekenden daha fazla terlemesiyle karakterizedir. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bebeklerde çok nadir görülür.

2. Hipertiroidizm

Tiroid bezinin çok fazla tiroid hormonu üretmesi sonucu ortaya çıkar. Tiroid hormonunun aşırı salgılanması ise metabolizma hızını artırarak fazla terleme, kilo kaybı ve hızlı kalp atışı gibi yan etkilere neden olabilir.

3. Konjenital Kalp Hastalığı

Konjenital kalp hastalıkları, bir bebeğin kalbinin fetal aşamada sağlıklı şekilde oluşmaması durumunda ortaya çıkar. Bu tablo bebeklerde kalp fonksiyonunu etkileyen çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Kronik ağlama, yorgunluk, hızlı nefes alma ve aşırı terleme gibi semptomlar, konjenital kalp hastalıklarının yaygın belirtileridir.

Bebeklerin Emerken Terlemesi Normal mi?

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Bebeğim emerken terliyor diyen annelerin sayısı oldukça fazla. Zira bebeklerde emerken terleme oldukça yaygın görülen bir durum. Bu tablo çoğu zaman fizyolojik nedenlerden kaynaklansa da bebeklerin emerken terlemesi nadir durumlarda altta yatan bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle aşağıdaki durumlarda doktora danışmanız sağlıklı olacaktır:

  • Bebeğiniz emerken çok çabuk yoruluyor ve yeterince emmeden uykuya dalıyorsa
  • Yeterli kilo alamıyorsa
  • Nefes darlığı yaşıyor ve nefes nefese kalıyorsa
  • Bebeğin cildi mavimsi bir tondaysa

Bebeğin Emerken Terlemesi Nasıl Önlenir?

Aşağıdaki ipuçları, bebeklerin emerken terlemesinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

  • Bebeğinizin kıyafetleri hava ve ortam sıcaklığına uygun olmalı. Özellikle emzirirken bol ve rahat giysiler giydirdiğinizden emin olun.
  • Polyester veya yün kumaş yerine pamuklu giysiler tercih edin.
  • Emzirirken bebeğin üzerine kat kat battaniyeler örtmeyin. Bunun yerine ince, hava alabilen bir emzirme örtüsü kullanın.
  • Emzirme sırasında başını kapatmayın. Bu esnada bebeğe bere veya eldiven giydirmek aşırı ısınmaya neden olabilir.
  • Bebeğinizi iyi havalandırılmış bir odada emzirin.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler Uykuda Neden Terler? Gece Terlemesinin 11 Nedeni

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.