Bebeklere Kayısı Ne Zaman Verilir? Bebekler İçin Kayısı Püresi Tarifi

Bebeklere Kayısı Ne Zaman Verilir? Bebekler İçin Kayısı Püresi Tarifi
07 Haziran 2024

Bu yazımızda 6 ay ve üzeri bebekler için kayısı püresi tarifi verdik.

Kayısı, tatlı ve mayhoş tada sahip lezzetli bir meyvedir. Su oranı ve lif içeriği yüksekken, vitaminler ve mineraller açısından da zengindir. Dolayısıyla pek çok anne baba, bebeklerine kayısıyı ne zaman yedirebileceğini merak ediyor. Peki, bebeklere kayısı ne zaman verilir? Bebeklere kayısı 6. aydan sonra yedirilebilir. Zira sindirimi kolay bir meyve olan kayısı aynı zamanda alerji riski düşük meyveler arasında yer alıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda bebekler için kayısı püresi tarifi verdik. Hazırsanız başlayalım!

Bebeklere Kayısı Ne Zaman Verilir?

Bebeklere kayısı 6. aydan sonra verilebilir. Ancak her bebeğin gelişim sürecinin, sağlık koşulunun ve alerji durumunun aynı olmadığını unutmamak gerekir. Bu nedenle bebeğinize kayısı yedirmeden önce doktorunuza danışmanız en güvenli seçenek olacaktır. Bununla birlikte ek gıdaya yeni başlayan bebeklerin kayısı ile tanışmasının en sağlıklı yolu kayısıyı haşlayıp püre haline getirmektir. Bu hem kayısının sindirimini kolaylaştıracak hem de olası alerji riskini bir nebze de olsa düşürecektir. Gelin şimdi bebeklere kayısı püresi nasıl yapılır, tarife geçelim.

Bebekler İçin Kayısı Püresi Tarifi

6 ay ve üzeri bebekler için kayısı püresini şu şekilde hazırlayabilirsiniz:

Malzemeler

  • 1 su bardağı kayısı
  • Su

Bebeklere Kayısı Püresi Yapılışı

Öncelikle 1 su bardağı kayısıyı güzelce yıkayın. Ufak bir tencereye alıp üzerini 1 parmak geçecek kadar su ekleyin ve kaynamaya bırakın. Meyveler yumuşadığında ocaktan alın. Hafif soğuduğunda kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarın. Bir kaba alıp blender yardımıyla pürüzsüz hale gelinceye kadar ezin. Kıvamı yoğun olursa içine kontrollü bir şekilde anne sütü veya su ekleyip karıştırın. Bebekler için kayısı püresi tarifimiz hazır! Soğuduktan sonra bebeğinize servis edebilirsiniz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun!

Bebeklere Kayısı Ne Zaman Verilir? Bebekler İçin Kayısı Püresi Tarifi

Bebekler İçin Kayısı Püresi Hazırlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bebeğin sağlık koşulu, gelişim süreci ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeğinize kayısı püresi yedirmeden önce doktorunuza danışın.
  • İlk kez yedirecekseniz alerji riskine karşı 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
  • Döküntü, kaşıntı, kızarıklık veya halsizlik gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz kayısı püresi tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
  • Kayısı püresi fazla tüketildiği takdirde ishal, gaz veya şişkinlik gibi sindirim sistemi şikâyetlerine yol açabilir. Bu nedenle azar azar yedirmeye dikkat edin.
  • Olası ilaç kalıntılarını ve mikropları arındırabilmek adına meyveleri güzelce yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Olabildiğince organik meyveler tercih edin.
  • Eğer kayısıyı ilk kez yedirmiyorsanız, daha önce denediğiniz alerji riski düşük farklı meyve püreleriyle karıştırabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklere Şeftali Ne Zaman Verilir?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.