Böbrek Genişlemesine Dikkat!

Böbrek Genişlemesine Dikkat!
10 Haziran 2019

Bu makalemizde; bebeklerde böbrek büyümesi nasıl tedavi edilir, hangi bölüm bakar, bebeklerde böbrek büyümesi geçer mi gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bebeklerde böbrek genişlemesi olarak bilinen hidronefroz, genellikle anne karnında tespit edilir. Gebelikte yapılan ultrason görüntülemeleri ile erkenden tespit edilebilen hidronefroz, çoğu zaman doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur. Ender durumlarda ise cerrahi müdahale gerekir. Her iki durumda da bebeğin çocuk üroloji uzmanı tarafından yakından takip edilmesi gerekir. Bu makalemizde; Bebeklerde böbrek büyümesi nasıl tedavi edilir, hangi bölüm bakar, bebeklerde böbrek büyümesi geçer mi gibi merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Böbrek Genişlemesine Dikkat!

Bebeklerde Böbrek Büyümesi - Genişlemesi

Böbreklerin temel görevi; vücuttaki fazla su ve atıkları temizleyerek, toksit maddelerin idrar yolu ile vücuttan atılmasını sağlamaktır. O bölgede idrar havuzcuğunun oluşması ise halk arasında ‘böbrek genişlemesi’ olarak bilinen hidronefroza neden olmaktadır. Ultrason ile genellikle 20. haftada tespit edilebilen hidronefroz, bebeklerin önemli bir kısmında görülür ancak çoğu doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Orta veya ileri düzeydeki vakalarda ise cerrahi müdahale gerekebilir. Bebeğin böbreği hamileliğin 5. ayında 10 mm’den, 8. ayında ise 15 mm’den büyükse, sağlıksal bir problem yaşandığı söylenebilir.

*Anne karnında tespit edilebilen 10 hastalık!

Bebeklerde Böbrek Büyümesi Neden Olur?

Böbrek büyümesi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Örneğin;

  • Üst idrar yolu ile böbreğin birleştiği bölgede darlık olması,
  • Mesane ile böbreğin birleştiği bölgede darlık olması,
  • Böbrekten mesaneye giden idrarın, yeniden böbreğe kaçması,
  • Erkek bebeklerde idrarın dışarı çıkmasını engelleyen bir problem olması gibi…

Böbrek Genişlemesine Dikkat!

Böbrek Büyümesi Tespit Edildiğinde Ne Yapılır?

Eğer tek böbrekte büyüme tespit edilirse ve bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısında bir azalma olmadıysa, doğuma kadar sık sık ultrason ile bebek takibe alınır ve başka herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaz. %80’i doğumdan sonra kendiliğinden geriler. Ancak çift böbrekte genişleme varsa, amniyon sıvısında azalma gözlemlendiyse, bebek anne karnındayken cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Her iki durumda da hem gebelikte hem de doğumdan sonra bebeğin sık sık takip edilmesi gerekir.

*Ayrıntılı ultrason ile ilgili her şey bu makalemizde!

Doğumdan Sonra Böbrek Genişlemesinin Belirtileri

Böbrek genişlemesinin çoğu anne karnında tespit edilip, riske göre tedavi planlanırken, bazı durumlarda doğumdan sonra da hipernefroz saptanabiliyor. Doğumdan sonra aşağıdaki belirtileri görüyorsanız, bebeğinizi çocuk ürolojisine muayene ettirmeniz gerekir;

  • İdrar yaparken ağlama,
  • Kökü kokulu veya kanlı idrar,
  • Yeterli beslenememe,
  • Ateş, huzursuzluk.

Böbrek Genişlemesine Dikkat!

Böbrek Genişlemesi Ameliyatı

Hipernefroz tedavisinde çok nadir olarak ameliyata ihtiyaç duyulur. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi, çoğu vaka doğumdan sonra kendiliğinden geçer. Eğer böbreğin tehlikede olduğu düşünülürse, altta yatan sebebe göre cerrahi müdahale ile tedavi sağlanır. Günümüz teknolojisinde, gerçekleştirilen ameliyatların çoğu başarılı olmaktadır ve bebek sağlıklı bir şekilde hayatına devam etmektedir.

Erkek Bebeklerde Sünnet Çözüm Değil

Toplumda, böbrek genişlemesinin sünnetten sonra geçeceğine dair yanlış bir inanış bulunmaktadır. Sünnetin böbrek genişlemesi ile direkt bir ilişkisi bulunmamakla birlikte, idrar yolu enfeksiyonu olma riskini azalttığı doğrudur.

*Sünnet ile ilgili tüm merak ettiklerinize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl