Bebeğinizin Hareketlerini Daha Kolay Hissedebilmeniz İçin İpuçları!

Bebeğinizin Hareketlerini Daha Kolay Hissedebilmeniz İçin İpuçları!
07 Mart 2019

Anne karnındaki bebek nasıl hareketlendirilir? Bebeğin hareket etmesi için ne yapılmalı? Bebeğin hareketleri gebeliğin kaçıncı haftasında hissedilir? Tüm merak edilenler makalemizde!

Anne Karnındaki Bebek Nasıl Hareketlendirilir?

Anne adaylarının gebeliğini öğrendikten sonra heyecanla beklediği ilk şey, şüphesiz ki bebeğinin hareketlerini hissedebilmektir. Bu durum, annenin bebeği ile bağ kurmasını kolaylaştırdığı gibi anne için bebeğinin sağlıklı olduğunu gösteren önemli bir ipucudur. Biz de bu yazımızda bebeğinin hareketini hissetmek isteyen annelere yol gösterecek bazı bazı ipuçlarını derledik.

Bebeğin Hareketleri Ne Zaman Hissedilir?

Bebeğinizi hareketlendirecek tüyolara geçmeden önce, bebeğin hareketlerini ne zaman hissedebileceğinize kısaca değinmemiz gerekir. Anne karnındaki bebekler ilk 3 ayda hareketlenir ancak anne adayı bu hareketleri hissedemez. Eğer ilk gebeliğiniz ise 20. – 24. haftalar arasında bebeğinizin hareketlerini hissetmeye başlamanız beklenir. İlk gebeliği olmayan hamileler ise bebeğinin hareketini genellikle 16. – 17. haflarda hisseder. Şayet 26. haftaya geldiğiniz takdirde halâ bebeğinizin hareketlerini hissedemiyorsanız, mutlaka hekiminizi bilgilendirmeniz gerekir.

Bebeğinizin Hareketlerini Daha Kolay Hissedebilmeniz İçin İpuçları!

Anne Karnındaki Bebeğin Hareket Etmesi İçin Ne Yapmalı?

Bir süredir hareket etmeyen bebeğinizi hareket ettirmek istiyorsanız, öncelikle dinlenmek ve bir şeyler yiyip içmek faydalı olabilir. Bununla beraber, eğer gebeliğiniz 28. haftayı geçmişse kısa bir süreliğine sırtüstü yatmayı deneyebilirsiniz. Bu pozisyondayken bebeğiniz mutlaka hareket edecektir.  Bunların yanında;

  • Anne adayı hareket ettiğinde bebek de hareketleneceğinden, hafif tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Su, süt, ayran veya taze sıkılmış meyve suyu gibi içecekler annenin sindirim sistemini harekete geçireceğinden, bebeğin de hareketlenmesini sağlar. Özellikle doğal şeker içeren meyve sularının bebeği kısa süre içinde hareketlendirdiği biliniyor.
  • Anne karnındaki bebekler, ortalama 25. haftadan sonra annelerinin sesini net bir şekilde duymaya başlar. İşte bu nedenle, gebelik haftası ilerledikçe bebeğinizle konuşmanız, onun hareketlenmesini sağlayacaktır. Bu duruma aynı zamanda bebeğinizle aranızda bağ kurmanıza da yardımcı olur.
  • Bebeklerin en çok 21.00 - 01.00 saatleri arasında hareketli olduğu bilinmektedir. Siz de bu saatler arasında sol tarafınıza uzanıp, gevşeyerek bebeğinizin hareketlerini hissetmeyi deneyebilirsiniz.

*Anne karnındaki bebeğin gücüne güç katan 10 yiyecek!

Bebeğinizin Hareketlerini Daha Kolay Hissedebilmeniz İçin İpuçları!

Anne Karnındaki Bebek Kaç Saatte Bir Hareket Etmeli?

Anne karnındaki bebeklerin belli bir süreç içinde ne kadar hareket etmesi gerektiğine dair sayısız görüş bulunuyor. Ama çoğu doktor tarafından kabul gören ve Amerikan Kadın Hastalıkları ve Jinekologlar Kongresi'nde açıklanan bildiriye göre; 2 saat içinde ortalama 10 kere tekme, çırpınma, yuvarlanma veya tırmalama hissi yaşanması gayet normal. Eğer daha seyrek hissediyorsanız doktorunuzla iletişime geçmeniz öneriliyor.

Bebeğinizin hareketlerini saymak için bir not defterinden faydalanabilirsiniz. Günün belli saatlerinde hareket sayısı 10'a ulaşıncaya dek, hareketi hissettiğiniz anda not defterine bir çizik atın.  Böylece bebeğinizin hareketlerini daha kolay gözlemleyebilir ve 10 kere hareket etmesinin ne kadar sürdüğünü keşfedebilirsiniz. Eğer 2 saat içinde 10 hareket hissederseniz, bu durum bebeğinizin keyfinin gayet yerinde olduğunu gösteren bir belirti olarak algılanabilir. Daha az hareket ediyorsa, doktorunuza konuyu bildirmeniz faydalı olur.

*Anne karnındaki bebekler nelerden hoşlanır?

Anne Karnındaki Bebeğin Çok Hareketli Olması Bir Sorun Göstergesi mi?

Çoğu uzmana göre bebeğin 2 saat içinde 10'dan az hareket etmesi, kontrol gerektiren bir durumken, 20'den fazla hareket etmesi her şeyin yolunda gittiğinin göstergesidir. Eğer bebek gün içinde çok hareketliyse, bu durum onun yeteri kadar oksijen aldığını, iyi beslendiğini ve amniyon sıvısının yeterli olduğunu gösterir.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.