Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Bu Hurafelere İnanmayın!

Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Bu Hurafelere İnanmayın!
09 Nisan 2019

Yenidoğan sarılığı nedir? Şekerli su veya sarı tülbent işe yarıyor mu? Yenidoğan sarılığı ne kadar sürer? Detaylar yazımızda!

Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Hurafeler

Günümüzde en sık görülen yenidoğan rahatsızlıklarından biri de yenidoğan sarılığıdır. Vaktinde doğan bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde görülebilen yenidoğan sarılığı, taze ebeveynleri endişeye sevk etmektedir. Ancak çoğu fizyolojik sarılık olup tehlike sınırı aşmadığı için problem yaratmaz ve kendiliğinden geçer. Bu süreçte çevreden duyulan ‘şekerli su içir’ veya ‘sarı tülbent ört hemen geçer’ gibi söylemler ise faydadan çok zarara neden olabilmektedir. Bu hurafelerle oyalanıp, ciddi sarılık sorunlarında tedaviyi geciktirmek, bebek için hayati riskler doğurabilmektedir.

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Yenidoğan sarılığı, bebeklerin yaşamının ilk haftasında en sık karşılaşılan sağlık sorunudur. Sarılığa, bilirubin adlı maddenin kan düzeyinin artışı neden olmaktadır. Kırmızı kan hücrelerimizin parçalanmasıyla oluşan bilirubin, genellikle yenidoğanların karaciğerinin yeteri kadar gelişmemiş olması nedeniyle meydana gelir. Anne-babalar, bebeğin cildi ve göz akındaki sarı renkten şüphelenerek durumu fark eder. Önce yüzde başlayan sarı renk, yavaş yavaş vücudun altlarına doğru yayılır. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Hekiminiz basit bir kan testiyle bebeğinizin bilirubin düzeyini ölçecektir ve ona göre tedaviye başlayacaktır. Çoğu fizyolojik sarılıktır ve tehlike sınırını aşmaz. Bu nedenle doktorunuz sadece izlemeye almak isteyebilir. Eğer sonuçlarda ciddi bir artış varsa, ışın tedavisi veya uygun olan diğer tedavi yöntemlerine başlanacaktır.

*Yenidoğan sarılığı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Bu Hurafelere İnanmayın!

Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Hurafeler

Yenidoğan sarılığı ile ilgili halk arasında yaygın olarak uygulanan, ancak bebek için faydadan çok zarara neden olabilen pek çok hurafe bulunuyor. İşte bunlardan birkaçı...

Yenidoğan Sarılığı / Şekerli Su

Geleneksel yöntemlerden en fazla uygulananı ve tavsiye edileni, bebeğe şekerli su içirmektir. Şekerli suyun kan şekerini yükseltmesiyle, bebeğin iyileşeceğine inanılır. Fakat, şekerli su bebeğin şeker dengesini bozacağı ve tokluk hissi yaratıp emmeyi geciktireceği için kesinlikle uzmanlar tarafından tavsiye edilmez.

Yenidoğan Sarılığı / Sarı Tülbent

Yenidoğan sarılığını geçirmek için bebeğin üzerine sarı tülbent örtülmesi de çok sık uygulanan batıl inançlardan biridir. Ancak sarı tülbent örtmenin iyileşmeye sağladığı fayda ile ilgili herhangi bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Ayrıca sarı tülbent göz yanılsamasına sebep olabileceğinden, tedaviyi de geciktirmektedir.

Yenidoğan Sarılığı ile İlgili Bu Hurafelere İnanmayın!

Yenidoğan Sarılığı / Işığın Altına Yatırmak

Yenidoğan sarılığı tedavi etmek amacıyla aileler, bebeği güneş veya florasan ışığı altına yatırabilmektedir. Bu uygulama ile aileler, hastanedeki fototerapi tedavisi ile aynı etkiyi alabileceklerini düşünür. Bu durum uygulamada bazı riskleri beraberinde getireceğinden hekimler tarafından önerilmemektedir. Yapacağınız en doğru hareket, sarılığı fark eder etmez hekiminize danışmak ve onun direktiflerine uymak olacaktır. 

Yenidoğan Sarılığı / Emzirmeyi Kesmek

Bazen anne sütündeki bir madde, anne sütü sarılığı denilen bir çeşit sarılığa neden olabilmektedir. Ancak hemen emzirmeyi kesmeniz önerilmez. Genelde önce fototerapi uygulanır. Buna rağmen bilirubin düzeyi düşmüyorsa, doktorunuz 24/72 saat emzirmeye ara vermenizi isteyebilir. Süt kesildiğinde bilirubin seviyesi düşer. Bir daha emzirmeye başlayınca biraz yükselebilir ancak tehlike sınırını aşmaz ve zamanla normale döner. Bu nedenle doktorunuz aksini söylemediği sürece emzirmeye devam!

*Anne sütü sarılığı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl