Yenidoğan Cildini Bu Denli Özel ve Hassas Kılan 4 Sebep!

Yenidoğan Cildini Bu Denli Özel ve Hassas Kılan 4 Sebep!
27 Aralık 2020

Hamileliğiniz boyunca bebeğinizi kucağınıza alacağınız günün hayalini kurdunuz, onu doyasıya öpüp koklamak için sabırsızlıkla doğum anının gelmesini beklediniz... Ve nihayet 9 aylık hamilelik serüveni geride kaldı, büyük bir özlemle kavuşmayı beklediğiniz bebeğiniz artık kucağınızda! Ama o da ne? Öpüp koklamak için gün saydığınız bebeğinize dokunmaya bile kıyamıyorsunuz. Pamuk gibi görünen cildi en ufak bir temasta kızarıyor, yeri geliyor kıyafetleri bile cildini tahriş ediyor…

Peki, onun cildini bu denli hassas kılan ne? Gelin, bebeğinizin cildinin neden bu kadar özel olduğunu birlikte inceleyelim.

1. Cilt Florası Gelişimini Tamamlamadı

Anne karnındayken su dolu bir kese içinde gelişen bebekler, doğumdan sonra kuru hava ile ilk kez tanışırlar. Yaşadıkları bu hızlı geçiş, ciltlerinin dış dünyaya adapte olmalarını bir hayli zorlaştırır. Cilt floralarının da henüz gelişimini tamamlamamış olması, onları sadece kuru havaya değil; toz, sentetik madde ve mikroplara karşı aşırı duyarlı hale getirir.

2. pH Değeri Henüz Dengelenmedi

Sağlıklı bir cildin pH değeri 5.5 iken, yenidoğan cildinde bu oran 6.5’tir. Bebeğin cildinin olgunlaşması ve koruyucu bariyerinin gelişmeye başlamasıyla birlikte, pH değerinin 3. ayın sonunda dengelenmesi ve asidik düzeye gelmesi beklenir. Ancak bu süreç içerisinde bebeğin cildi tahrişlere fazlasıyla açık olur. Özellikle sentetik kumaşlardan üretilen kıyafetler veya içeriğinde yapay madde barındıran bakım ürünleri, bebeğinizin zaten hassas olan cildinin daha fazla tepki vermesine sebep olabilir.

Yenidoğan Cildini Bu Denli Özel ve Hassas Kılan 4 Sebep!


3. Cildi İnce Bir Yapıya Sahip

Yenidoğanların cilt kalınlığı, yetişkinlerin neredeyse %40’ı kadardır. Derilerinin bu kadar ince olması, haliyle geçirgenliği ve hassaslığı da artırır. Ciltlerinin kalınlaşması ve dış faktörlerden daha az etkilenmesi ise neredeyse 2- 3 yılı bulur. Bu süreç içinde narin ciltlerini tahriş ve alerjilerden korumak için doğal ürünlere yönelmek son derece önemlidir.

Yenidoğan Cildini Bu Denli Özel ve Hassas Kılan 4 Sebep!


4. Sentetik Maddelere Karşı Cilt Toleransı Oldukça Düşük

Cilt florasının gelişimini henüz tamamlamaması, pH değerinin yüksek olması, cildinin ince ve geçirgen bir yapıya sahip olması… Tüm bu faktörlerin bir kombinasyonu olarak da yenidoğan cildi sentetik maddelere karşı aşırı duyarlı olur. Bu yüzden kullanılacak olan şampuan ve ıslak mendil gibi hijyen ürünlerinin içeriği çok önemlidir. 

Yıllardır annelerin 1 numaralı markası olan Uni Baby, yenidoğan cildiyle uyumlu olarak ıslak mendillerinde sentetik lif kullanmıyor. %100 bitkisel kaynaklı lifler ve pamukla dokunmuş yapısı sayesinde bebeklere nazik bir temizlik sunuyor, size de bu doğallığın keyfini çıkartmak kalıyor!

Uni Baby ailesini keşfedin!

Yenidoğan Cildini Bu Denli Özel ve Hassas Kılan 4 Sebep!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah