Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Seçimi & Biberon Temizliği

Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Seçimi & Biberon Temizliği
26 Aralık 2016

Bebeğinizin daha rahat beslenmesi için biberon seçimi yanında biberon emziği ve temizliği de oldukça önem taşır.

Yenidoğan Biberon Seçimi Nasıl Olmalı?

Uzmanlar yenidoğan bebeğe biberon vermek için uygun olan zamanın doğumdan 3-4 hafta sonrası olduğunu söylerler. Bu süre içerisinde bebeğin annesinin memesini öğrenmesi beklenir. Bebeklerin biberona alışması zaman gerektirirken, anne sütüyle beslenen bebeklere biberon vermek önerilmez. Ancak annenin çalışması, meme ucu sorunları gibi durumlarda biberon denenebilir. Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları bebeğin sağlıklı beslenebilmesi için biberon seçerken doğal ve güvenli olmasına dikkat edilmesini tavsiye ederler. Peki, Yenidoğan biberon seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir. Yenidoğan bebekler için biberon emziği delik sayısı, boyutu ve numarası kaç olmalıdır?   

Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Seçimi & Biberon Temizliği  

BİBERON ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

Biberon, bebeğin içtiği mama miktarından biraz daha büyük olmalıdır ve memenin deliği, bebeğin gelişimine uygun olmalıdır. Meme başlığı bebeğinizin damak yapısına uygun olmalıdır. Bebekler 6’ıncı ya da 7’inci aydan itibaren biberonu tutabilir ve artık 9’uncu aydan itibaren kendileri içebilir. Bu yüzden biberon bebeğin kavrayabileceği büyüklükte olmalıdır.

Biberon Seçerken Yaşına ve Kullanım Amacına Uygun Olmasına Dikkat Edin

Bebeklere biberon alırken bebeğin yaşına ve kullanım amacına uygun çeşitli boyutlarda biberonların seçilebileceğini belirten uzmanlar,  biberon seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktaların olduğunu söylerler. Bu noktaları şöyle sıralarlar;

-Biberonun boyu ve şekli,

-Biberonun yapıldığı madde (cam, silikon, plastik),

-Biberonun anti-kolik özelliği,

-Emziğin şekli ve yapıldığı madde,

-Emzikteki delik sayısı.

  Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Seçimi & Biberon Temizliği  

Biberon Emzikleri Seçimi

Piyasada bebek biberonları ve emzik çeşitleri konusunda birbirinden farklı seçenekler olmasından dolayı alacağınız biberonun emzik alternatiflerini titiz bir şekilde incelemeniz gerekir. Özellikle yenidoğan biberon ve emzik seçiminde bebeğin ağzını genişçe açıp emmesini sağlayacak emzikleri seçmelisiniz. Seçeceğiniz biberonun gaz yapmayan biberon modeli olması aynı zamanda bebeğinizin beslenmesi açısından da önem taşır. Biberon üzerindeki işaretlerin açıklayıcı olması doğru ölçüm yapmanız açısından önemlidir. Tüm bu bilgiler yanında;

-Yenidoğan bebekler için kullanılan biberon emzikleri delik çapı en küçük olup az akışlıdır. (1 ve küçük delikli - 1 numara emzik boyutu)

-Bebekler 0-6 aylık olana kadar az akışlı biberon emzik ucu kullanılır.

-Bebek 6 -18 aylık olunca 2 Numaralı emzik ucuna geçilir. Böylece emzik akışı orta akış olarak değişir ve biraz daha fazlalaşır.

-Bebekler 18 + aylık olduğunda ise, artık daha büyümüş ve güçlenmiştir. Bu nedenle daha fazla besine ihtiyaç duyacağından 3 nolu emzik modeline yani yoğun akış sağlayan modele geçilir.

Bu şekilde takip edilen beslenme süreci, aynı zamanda bebeğin doğru bir şekilde beslemesini sağlar.     Yenidoğan Bebekler İçin Biberon Seçimi & Biberon Temizliği  

BİBERON NASIL TEMİZLENİR?

Yenidoğan biberon seçimi kadar, temizliği de önemlidir. Uzmanlar tarafından biberon temizliğinde biberon fırçası kullanılması önerilir. İyice temizlenen biberon, kaynar su ya da sterilzatöre koyularak steril edilir. Biberon ve uçlarını 5 dakika süreyle kaynar suda kaynatmak yeterlidir. Daha sonra sudan ve sterilzatörden çıkarılan biberon, temiz kağıt üzerine koyularak kurutulur. Bebeğiniz her şeyi yemeye başladıktan sonra biberon sterilizasyonuna son verebilirsiniz. Kullanımdan sonra bir damla deterjanla çalkalayıp iyice duruladıktan sonra kurumaya bırakmak yeterli olacaktır.   Emzik ve Biberon Kullanımında Nelere Dikkat Etmeli? Detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.