Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Dışarı Çıkabilir?

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Dışarı Çıkabilir?
03 Kasım 2022

Uygun bir şekilde giydirdikten ve kalabalık ortamlara girmedikten sonra yenidoğan bebeklerin dışarı çıkarılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Yenidoğan bebeklerin ne zaman dışarı çıkarılabileceği, taze ebeveynlerin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Toplumda her ne kadar bebeklerin ilk 40 gün dışarı çıkartılmaması gerektiği düşünülse de uzmanlar uygun bir şekilde giydirildikten ve kalabalığa sokmadıktan sonra yenidoğan bebeklerin ilk günlerden itibaren dışarı çıkabileceğini söylüyor. Diğer bir deyişle, herhangi bir hastalığı olmayan veya prematüre doğmayan bebekler doğumdan sonra annenin hazır hissettiği an dışarıya çıkartılabilirler.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebek doğduktan kaç gün sonra dışarı çıkarılır sorusunun yanıtını derledik. Keyifli okumalar!

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Dışarı Çıkabilir?

Eğer yeni doğum yaptıysanız ve biraz temiz hava almak istiyorsanız, yenidoğan bebekler ne zaman dışarı çıkabilir sorusunun yanıtı merak ediyor olabilirsiniz. Toplumda her ne kadar yenidoğan bebeklerin ilk 40 gün dışarı çıkarılmaması gerektiği inancı yaygın olsa da çoğu doktor bebeklerin ilk günden itibaren dışarı çıkarılabileceğini savunuyor. Farklı bir ifadeyle, annenin kendini hazır hissettikten sonra yenidoğan bebeği ile dışarı çıkmasında hiçbir sakınca bulunmuyor. Üstelik bebeklerin düzenli olarak dışarıda temiz hava almaları, iştahlarının artmasına ve uykularının düzene girmesine yardımcı oluyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken şey, bebeğin kalabalık ve kapalı ortamlardan uzak tutulması gerektiğidir. Buna ek olarak bebeğin mevsime uygun giydirildiğinden emin olunmalı ve başlangıçta dışarıda geçirilen süre az tutulup yavaş yavaş artırılmalıdır.

Öte yandan bebek prematüre doğduysa veya bağışıklığı ile ilgili bir hastalığı varsa o zaman doktoru birkaç ay dışarıya çıkmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunabilir. Böylesi bir durumda bebeğin sağlığı için mutlaka doktorun önerilerini dikkate almak gerekir. Dışarıya çıkmamanın yanında özel durumu olan bebeklerin kaldığı evde kalabalık misafirler ağırlamamak da iyi bir önlem olacaktır.

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Dışarı Çıkabilir?

Yenidoğan Bebeğinizi Dışarı Çıkartırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yenidoğan bebeği dışarı çıkarırken güvenliği ve sağlığı için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz.

1. Mikroplara Karşı Bilinçli Olun

Yenidoğan bebeğinizi dışarıya çıkartacaksanız gideceğiniz yerin mutlaka açık hava olmasına dikkat edin. Sosyal mesafenizi korumaya özen gösterin ve insanların bebekle temas etmesini önlemeye çalışın. Özellikle kış aylarında bebeğinizin bağışıklığı gelişene kadar kalabalık ortamlara girmekten kaçının.

2. Bebeğinizi Mevsime Uygun Giydirin

Bebeğinizi mevsime uygun giydirdikten sonra dışarıda hastalanmasından korkmanıza gerek yok. Kış aylarında kat kat pamuklu giysiler ve montunu giydirin. Başını ve ellerini korumak için şapka ve eldiven takmayı ihmal etmeyin. Aynı zamanda bebek arabasında mutlaka koruyucu bir battaniye kullanın.

3. Dışarıda Geçirilen Süreye Dikkat Edin

Yenidoğan bebeğinizi dışarıya çıkartırken henüz bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olduğunu unutmayın. Bu nedenle ilk günlerde 10 – 15 dakika temiz hava almasını sağladıktan sonra eve dönmeye dikkat edin. Bebeğiniz büyüdükçe dışarıda geçirdiğiniz süreyi de kademeli olarak artırabilirsiniz.

4. Doğrudan Güneş Işığına Maruz Bırakmayın

Yenidoğan bebeğinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın. Özellikle güneşin dik açılarla geldiği saatlerde dışarıya çıkacaksanız şapka gibi koruyucu aksesuarlar kullanmaya dikkat edin ve dışarıda geçirilen süreyi minimum tutun. Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra güneş kremi kullanmaya başlayabilirsiniz.

5. Böcek ve Sivrisinek Isırıklarına Karşı Dikkatli Olun

Yenidoğan bebeklerde böcek ısırıkları tehlikeli olabilir. Bu nedenle bebeğiniz biraz büyüyene kadar ağaçlık alanlardan bir müddet uzak kalmaya çalışın. Vücudunu iyice kapatan giysiler de böcek ısırıklarına karşı iyi bir önlem olabilir.

Yenidoğan Bebekler Nasıl Yatırılır?

Yenidoğan Bebekler Ne Zaman Dışarı Çıkarılmaz?

Gerekli önlemlerin alınması halinde yenidoğan bebeklerin dışarı çıkarılmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak bebeklerin dışarı çıkarılmasının tavsiye edilmediği bazı durumlar da mevcut:

  • Şiddetli yağmur, kar veya rüzgâr olduğunda,
  • Dışarıda çok fazla kalmayı gerektiren durumlarda,
  • Kavurucu yaz sıcaklarında ve güneşin dik açıyla geldiği saatlerde,
  • Kapalı veya kalabalık ortamlara girilmesi gerektiğinde,
  • Bebek hasta olduğunda,
  • Bebek prematüre doğduğunda,
  • Bebeğin bağışıklığı ile ilgili bir hastalık olduğunda veya
  • Doktorunun önermediği tüm durumlarda yenidoğan bebeklerin dışarıya çıkarılmaması tavsiye edilmektedir.

Yenidoğan Bebeklerin Ağız Temizliği Nasıl Yapılır?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.