Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler

Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler
07 Ağustos 2017

Anne babalar bebeklerinin olacağını öğrendikten sonra, onun güvenli ve rahat bir ortamda büyüyebilmesi için evlerinde bazı yenilikler yaparlar.

Yenidoğan Bebekler İçin Evde Bulunması Gerekenler

Bebeklerinin doğumunu büyük bir sabırsızlıkla bekleyen anne baba adayları, bebekleri daha doğmadan pek çok hazırlık içerisine girerler. Bu hazırlıklar arasında yer alan yenidoğan bebekler için evde bulunması gerekenler ve malzemeler listesi ebeveynler açısından ayrı bir önem sahiptir. Ebeveynler bebeklerinin olacağını öğrendikten sonra onun çok daha rahat ve güvenli bir ortamda büyüyebilmesi için evlerinde bazı yenilikler ve değişikler yaparlar. Çünkü bebekler doğdukları andan itibaren son derece hassas bir vücut yapısına sahiplerdir. Bu nedenle günlük bakımları sırasında kullanılacak malzemelerden tutun da giyeceği kıyafetlere kadar her bir detayın özel malzemelerden oluşması gerekir. Saç tarağı, tırnak makası, banyo küveti ve buna benzer pek çok eşya  tamamen bebeklere özel olacak şekilde temin edilmelidir.

Evin Koşulları Hijyen Taşımalı

Bebekler dünyaya geldiklerinde henüz bağışıklık sistemleri gelişmemiştir ve dış dünyaya karşı savunmasızdırlar. Bu nedenle bebekler hastaneden çıkıp ilk kez evlerine geldiklerinde evin koşullarının bebeğin sağlıklı yaşayabilmesi için düzenlenmesi gerekir. Evde yaşayan diğer fertlerin ve annenin de hijyen koşullarını taşıması bebeğin sağlığı açısından çok önemlidir. Bu nedenle bebek eve gelmeden önce evin hijyen koşulları göz önüne alınarak temizlenmesi tavsiye edilir.   

Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler  

Hijyen Malzemeleri

Yeni doğacak bebek için evde bulunması gerekenler arasında en önemlisi de hiç şüphesiz ki anne ve bebek için gerekli olan hijyen malzemeleridir. Bu malzemeler; temizleme mendilleri, bebek bezleri, temizleme pamukları, ağız silme bezleridir.   

Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler

Annenin Elleri ve Giysileri Temiz Olmalı

Bebeğin hijyen koşulları açısından annenin temiz olması çok önemlidir. Bunun için annenin elleri ve giysileri temiz ve hijyen olmalı, bunun yanı sıra tırnakları kısa olmalıdır. Bunun dışında annenin ellerinde aksesuar ve yüzük takılı olması, mikropların toplanmasına neden olabileceğinden önerilmemektedir. Ayrıca ev dışında giydiğiniz giysiler eve gelindiğinde değiştirilmeli ve evde yeni yıkanmış giysiler giyilmelidir.

Altı Aydan Sonra Özel ve Sağlıklı Biberonlar Bulundurulmalı

Bebeklerin altı aydan sonra beslenmeleri için sağlıklı ve bebekler için özel hazırlanan biberonlarının bulunması gereklidir. Ayrıca bu biberonların emzikleri, ısıtıcıları ve biberon sterilizatör makineleri de yeni doğacak olan bebekler için evde bulunması gerekenler arasında yer alır.   

Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler  

İlk Bir Yaşına Kadar Kaliteli ve Sağlıklı Kıyafetler Giydirilmeli

Bebeklerin tenlerinin son derece hassas olmasından dolayı ilk bir yaşına kadar giydikleri kıyafetlerin de kaliteli ve sağlıklı olması gerekmektedir. Doğumundan sonra ilk üç ay boyunca bebeğin kullanacağı pijamaları, tulumları ve zıbınlarının bol miktarda temin etmesi gerekmektedir. 

Yeni Doğan Bebek Kıyafetleri: Gerçekten İhtiyacınız Olan Şeyler Nelerdir?  

Yeni Aldığınız Kıyafetleri Mutlaka Yıkayın

Bebeğinizin teninin hassas olması nedeniyle satın aldığınız bebek kıyafetlerini kullanmadan önce mutlaka uygun deterjan ve usulde yıkamanız gerekmektedir. 

Bebek Giysileri Nasıl Yıkanır?   

Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler  

Atkı ve Bereler Mutlaka İhtiyaç Listesinde Olmalı

Soğuğa daha duyarlı olan bebekler için atkı, bere ve şapkalar da evde bulunması gerekenler listesinde ilk sıralarda yer almalıdır.  

 Yenidoğanlar İçin Evde Bulunması Gereken Malzemeler

Altı Aydan Sonra Evi Bebeğiniz İçin Güvenli Hale Getirin

Bebekler altı aylık olduktan sonra emeklemeye ve evi keşfetmek için hareketlenmeye başlarlar. Bu nedenle anne babaların yeni doğacak olan bebekler için evde bulunması gerekenler arasında elektrik prizleri için koruyucu aparatlar, banyo için kaymayan zemin malzemeleri, dolap kapaklarını kapalı tutacak sabitleyicilerin evde bulunması gerekmektedir. Anne ve baba adaylarının bebeklerini evlerine getirmeden önce gerekli olacak olan bu malzemeleri temin etmesi, bebeğin çok daha sağlıklı ve güvenli bir ortam içerisinde büyümesinde oldukça etkili olacaktır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.