Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?
05 Mayıs 2017

Normal doğumun farklı bir versiyonu olan suda doğum, çoğu uzman tarafından öneriliyor. Yurtdışında pek çok gebe tarafından tercih edilen doğum yöntemi suda doğum, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı.

Suda doğumun faydaları son zamanlarda daha fazla konuşulur hale geldi. Bunda kadın doğum doktorlarının da tavsiyeleri etkili oluyor. Normal doğumun farklı bir versiyonu olan suda doğum, çoğu uzman tarafından öneriliyor. Yurtdışında pek çok gebe tarafından tercih edilen doğum yöntemi olan suda doğum, ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Sanılanın aksine çok pahalı bir doğum yöntemi olmayan suda doğum yapmak nedir, nasıl uygulanır, detaylı inceleyelim.   

Suda Doğum Nedir?  

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, ılık su dolu küvette doğum yapma sürecidir. Bu doğum yönteminde, suyun etkisiyle annedeki stresin azaltılması amaçlanıyor ve daha rahat bir doğum süreci geçirmek hedefleniyor. Su sıcaklığının vücut ısısına yakın olması gerekiyor. Yaklaşık 36-37 derece, su sıcaklığı için idealdir. Doğuma geçilmeden önce annenin doğum yapacağı küvet steril hale getiriliyor ve istenilen rahim açıklığı elde edildiğinde anne küvete alınıyor. Anne, ortama alışması için daha önce de küvete alınabilir. Doğumdan önce annenin barsaklarının boş olması sağlanmalıdır.

Suda Doğum Fiyatları Ne Kadar?

Suda Doğumun Faydaları Neler?

Suda doğumun anne ve bebek açısından fazlasıyla yararı bulunuyor. Anne açısından yararlarını ele alacak olursak; öncelikle suda doğum, doğum sürecinde oluşacak stresi azaltır. Suyun rahatlatıcı ve gevşetici etkisiyle anne kendini daha rahat hisseder. Suyun sıcaklığı ve kaldırma gücü, rahime giden kan akışını arttırır ve kasılmaları etkinleştirir. Suyun sağladığı oksijen sayesinde annenin hissettiği ağrılar hafifler. Bununla birlikte su sayesinde rahim ağzında gevşeme sağlanır ve olası yırtılmaların önüne geçilir. Bebek için faydalarına bakacak olursak; bebek, anne karnında su içinde bulunduğundan, direkt suya doğması yine alışık olduğu ortama gelmesi anlamına gelir. Daha yumuşak ve stressiz bir geçiş olacağından dışarıya uyum sağlaması daha kolay olur.   

*Devlet Hastanelerinde Suda Doğum Merkezleri Açılmaya Başladı! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Suda Doğum Nedir?  

Hangi Anne Adayları Suda Doğum Yapamaz?

Aşağıdaki durumlarda anne adaylarının suda doğum yapması önerilmiyor.

- Annede hipertansiyon veya diyabet varsa,

- Bebeğin anne karnındaki duruşu normal değilse,

- Doğum uzamışsa ve bebek strese girdiyse,

- Çoğul gebelik söz konusuysa,

- Annede aşırı kanama veya enfeksiyon varsa,

- Erken doğum bekleniyorsa,

suda doğum yapılması önerilmez.   

* Suda doğumla ilgili buraya tıklayarak da bilgi edinebilirsiniz.  

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Jale Kırağı, çiy.
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.