Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?
23 Temmuz 2019

Sezaryen sonrası cinsel ilişkiye ne zaman başlanabilir? Sezaryen doğumdan sonra cinsel ilişkide dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylar makalemizde...

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişki

Sezaryen ameliyatı; bir takım sebeplerden dolayı normal doğumun gerçekleştirilemeyeceği durumlarda, cerrahi operasyon ile bebeğin dünyaya getirilmesidir. Sezaryen ameliyatından sonraki süreç , tıpkı diğer karın ameliyatları gibi işlemektedir. Karın kaslarında veya dikiş yerlerinde ağrı hissedilmesi son derece normaldir. Ağlarken veya kahkaha atarken dikiş bölgesi sızlayabilir ya da oturup kalkarken karın bölgesinde ağrı yaşanabilir. Bu süreçte ağır işlerden kesinlikle kaçınmanız gerekir. Çünkü düşük bir ihtimal de olsa dikişlerin açılması gibi bir ihtimal bulunmaktadır. Aynı zamanda bu bölge enfeksiyonlara açık olduğu için, doğumdan sonra yara yeri kapanana kadar hijyene her zamankinden fazla önem verilmelidir. Yara yeri genellikle 1 hafta sonra kapanır, 2-3 hafta sonra da tam olarak iyileşme beklenir ve normal yaşama dönme beklenir.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Tıpkı vajinal doğumdan sonra olduğu gibi, sezaryen operasyonlarından sonra da cinsel ilişkinin riskli olup olmadığı, merak edilen konuların başında geliyor. Gebelikle birlikte gelen ‘bebeğe zarar verebilirim’ düşüncesi, hamilelik döneminde anneleri cinsellikten uzaklaştırabiliyor. Doğumdan sonra da ebeveynlik duygusunun ağır basması, cinselliği kadınlar için ikinci plana itebiliyor. Oysa ki, riskli durumlar olmadığı sürece gebelik döneminde, iyileşme sürecinin tamamlandığı sürece de doğumdan sonra cinselliğin sağlık açısından hiçbir riski bulunmamaktadır.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişki İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Doğumdan sonra cinsel ilişkinin güvenli bir şekilde devam edebilmesi için serviksin (rahim ağzı) kapanması gerekir. Çünkü vajinadan gelen bakteriler rahime ulaşarak enfeksiyonlara sebep olabilir. Aynı zamanda rahminiz eski boyutuna dönene kadar vajinal kanamalarınız gerçekleşeceğinden, doğumunuz ister normal ister sezaryen olsun, ortalama 6 hafta cinselliğe ara vermeniz önerilir. Kendinizi cinsel hayata dönmek için bu 6 haftalık süreçten önce hazır hissetseniz de kadın doğum uzmanınıza muayene olmadan cinselliğe başlamamanız gerekir.

Sezaryen Sonrası Cinsel İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğumdan sonra bir müddet daha kesi yeri ve çevresinde ağrı hissedebilirsiniz. Bu nedenle karnınızı zorlamayan pozisyonları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Emziren annelerin östrojen seviyesi azalacağından, vajinal kuruluk yaşayabilirsiniz. Ancak bunun geçici olduğunu unutmayın.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Sezaryenden Hemen Sonra Tekrar Hamile Kalınabilir mi?

Yeni bir gebelik istensin veya istenmesin, doğumdan sonra cinsel ilişki için kendilerini hazır hisseden her çift korunmaya başlamalıdır. Çünkü yapılan çalışmalara göre, iki gebelik arasında en az 2 yıl olması önerilmektedir. Ayrıca emzirmenin, gebeliği kesin olarak önleyeceği düşünülmemeli, mutlaka bir korunma yöntemi tercih edilmelidir.

Hangi Korunma Yöntemi Tercih Edilmeli?

Doğumdan sonra pek çok korunma yöntemini tercih edebilirsiniz. Kola takılan iğneler, doğum kontrol hapları, rahim içi araçlar kullanabilirsiniz. Eğer bir daha çocuk yapmayı düşünmüyorsanız tüplerinizi de bağlatabilirsiniz. Ancak tüplerinizi bağlatmadan önce iyi düşünmelisiniz, bu yöntemin geri dönüşü oldukça zordur. Aynı şekilde, gebelikten önce kullandığınız östrojen bazlı doğum kontrol haplarını da doğumdan sonra kullanmamanız gerekir. Östrojen hormonunun sütü azaltıcı etkisi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle en doğrusu, korunma yöntemine doktorunuzla birlikte karar vermek olacaktır.

Sezaryen Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanabilir?

Kegel Egzersizleri Yapın

Kegel egzersizlerinin sadece normal doğumlar için olduğunu sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz… Kegel egzersizleri sadece vajina için değil, tüm pelvik taban kasları için en mükemmel egzersizdir. Rahim, bağırsaklar ve mesaneyi destekleyen kasları güçlendirmek için oldukça faydalıdır. Bu nedenle, doğumdan sonra doktorunuzdan da onay alarak, kegel egzersizlerine başlayabilirsiniz Böylelikle vücudunuzun toparlanma sürecini hızlandırmış olursunuz.

*Kegel egzersizleri nasıl yapılır? Buraya tıklayarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Doğumdan sonra annelerin kötüleşmesi değil, gün geçtikçe kendisini iyi hissetmesi gerekir. Bu sebeple; eğer ağrılarınız şiddetleniyor, kanamalarınız artıyor veya kendinizde garipsediğiniz herhangi bir belirti fark ediyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Yara yerinde akıntı, şişlik, aşırı hassasiyet veya kötü koku varsa, bu durum enfeksiyon habercisi olabilir. Durumu ihmal etmeden kadın doğum uzmanınıza görünün.

*Sezaryen sonrası yara yeri enfeksiyonu ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Feride Tek, eşsiz, benzeri olmayan
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.