Kegel Egzersizleri ile Doğumdan Sonra Vajinanızın Toparlanma Sürecine Destek Olun

Kegel Egzersizleri ile Doğumdan Sonra Vajinanızın Toparlanma Sürecine Destek Olun
02 Ağustos 2017

Kegel egzersizi yaparak daha rahat bir doğum süreci yaşabilir ve doğumdan sonra vajinanızın toparlanma süresini kısaltabilirsiniz! İşte adım adım kegel egzersizinin uygulanışı ve kadınlar için faydaları...

Doğumdan sonra kegel egzersizi yaparak vajinanızın toparlanmasına destek olabilirsiniz! Kegel egzersizleri, vajinadaki kasların çalışmasına ve toparlanmasına yönelik yapılan egzersizlerdir. Özellikle hamilelik sürecinde ve doğumdan sonra yapılması doktorlar tarafından önerilir. Çünkü kegel egzersizleri, doğumdan sonra vajinanızın daha hızlı toparlanmasını sağlar ve kadınlarda doğumdan sonra görülebilen idrar kaçırma gibi durumların önüne geçer. Ancak çoğu kadın, kegel egzersizi yaparken yanlışlıkla karın kasını çalıştırır ve pelvik kaslarını bulamaz. Bu nedenle aşağıda sizler için kegel egzersizlerinin adımlarını, pelvik kaslarınızı bulmanızda yardımcı olacak tüyoları ve kegel egzersizinin kadınlar için faydalarını derledik. 

  Kegel Egzersizleri ile Doğumdan Sonra Vajinanızın Toparlanma Sürecine Destek Olun  

Doğumdan Sonra Kegel Egzersizi

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizleri, kadınların vajinal kaslarının güçlendirilmesi için yapılan egzersizlerdir. Kegel egzersizleri; rektum, vajina, üretra ve mesaneye pek çok fayda sağlar. Özellikle hamilelik ve doğumdan sonra yapılması önerilen kegel egzersizleri, gebelik döneminde yapıldığı takdirde normal doğumun daha rahat geçmesine olanak tanır. Doğum sonrasında ise vajinanın hızla toparlanmasına yardımcı olur. Doğumdan sonra idrar kaçırma gibi problemler için de doktorlar, kadınlara kegel egzersizlerini tavsiye ediyor.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

- Öncelikle mesanenizi boşaltın ve egzersizlere boş mesane ile başlayın.

- Pelvik kaslarınızı sıkın ve 10 saniye bekleyin.

- Daha sonra pelvik kaslarınızı gevşetin ve yine 10 saniye kadar bekleyin.

- Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere gün içinde 3 kere bu egzersizi uygulayabilirsiniz.

- Her uygulama esnasında kasların kasılıp gevşetilme eylemini 10'ar kez yapmanız yeterlidir.

Kegel egzersizlerini yapmaya başlayan kişi hemen bir değişim olmasını beklememelidir. Kegel egzersizleri düzenli bir şekilde yapıldığında yaklaşık 4-6 hafta sonra faydasını göstermeye başlar.  

Kegel Egzersizi Uygulanırken Pelvik Kaslar Nasıl Bulunur?

Kegel egzersizi yaparken bazen pelvik kaslar bulunamaz ve pelvik kaslar yerine yanlışlıkla karın kasları çalıştırılır. Pelvik kaslarınızı bulabilmek için tuvaletinizi yaparken hızlı bir şekilde idrarınızı tutun ve bir süre sonra geri bırakın. Vajinanızda bir kasılma hissedeceksiniz. Bu kasılmayı hissettiğiniz yer pelvik kaslarıdır.   

Kegel Egzersizleri ile Doğumdan Sonra Vajinanızın Toparlanma Sürecine Destek Olun  

Kegel Egzersizi Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Kegel egzersizleri yaparken bel ve karın bölgenizde ağrı oluşmamalıdır. Eğer bu bölgelerde bir ağrı söz konusuysa egzersizin hatalı yapıldığı söylenebilir.

- Kegel egzersizleri sırasında kişiler nefeslerini tutarak göğüs kaslarını da çalıştırır. Ancak kegel egzersizinin faydalı olabilmesi için sadece pelvik kaslarının çalıştırılması gerekir.

- Doğumdan sonra kegel egzersizinin sıklığını arttırmak sanılanın aksine toparlanma sürecini hızlandırmaz. Sadece kasların çabucak yorulmasına neden olur ve idrar tutmakta problemler görülebilir.

 

Kegel Egzersizinin Faydaları Nelerdir?

Kegel egzersizleri doğru bir şekilde uygulandığında kadınlar için oldukça yararlı bir egzersizdir. Vajina çevresindeki kasların çalıştırılması, normal doğumu kolaylaştırır ve annenin doğum sürecini daha rahat geçirmesini sağlar. Doğumdan sonra vajinanın hızla toparlanmasına yardımcı olur ve cinsel ilişkiden alınan zevkin artmasını sağlar. Aynı zamanda kegel egzersizleri doğumdan sonra oluşabilecek idrar kaçırma gibi problemlerin oluşmasına engel olur.   

*Gebelikte döneminde yapılan spor aktiviteleri hakkında pek çok bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Azra Medine şehrinin adlarından biri.
Erkek Bebek İsimleri
Idık Kutsal, mübarek.