Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Mükemmel Annelik Yoktur

Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Mükemmel Annelik Yoktur
28 Aralık 2020

Hamilelik süreci ve devamında anne olmak deneyimi bir kadının yaşamı boyunca duygusal açıdan oldukça karmaşık hissettiği ve yoğun duygular yaşadığı olgulardır. Kadın anne olacağını öğrendiği andan itibaren çocuğuna mükemmel bir dünya sunmak ister. Ancak mükemmel annelik yoktur.

Anne olmak demek sonu gelmeyen bir endişe silsilesiyle mücadele etmek demek. Her annenin arzusu mükemmel anne olabilmek ve çocuğunun ayaklarına tabiri caizse dünyaları serebilmek. Anne olmak bebekken "Acaba sütüm yetiyor mu?" gibi sorularla kendini sorgulamaya başlayıp ömür boyu bu sorularla kendini yiyip bitirmek demek. Hamilelik süreci ve devamında anne olmak deneyimi bir kadının yaşamı boyunca duygusal açıdan oldukça karmaşık hissettiği ve yoğun duygular yaşadığı olgulardır.  Kadın anne olacağını öğrendiği andan itibaren çocuğuna mükemmel bir dünya sunmak ister. Ancak mükemmel annelik yoktur. Psikolog Zeynep Canbaş, kendini yetersiz hisseden ve mükemmelliyetçi davranan anneler için çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Yetersiz Hissetmek ve Mükemmelliyetçilik

Hamilelik süreci ve devamında anne olmak deneyimi bir kadının yaşamı boyunca duygusal açıdan oldukça karmaşık hissettiği ve yoğun duygular yaşadığı olgulardır.  Annelik, bebeğin anne rahmine düşmesiyle başlar. Hamile olan kadın  içinde bir canlının büyümesinin tarifsiz heyecan ve mutluluğunu yaşarken bir yandan da bebeğine iyi bir anne olup olamayacağının kaygısını yaşar. Bazı kadınlar henüz hamileyken çeşitli çocuk gelişim kitapları okur, eşlerine okutur, çokça çocuklarını geliştireceğini düşündüren oyuncaklar alır, kıyafetlerin en iyisini, en sağlıklısını araştırır. Kısacası çocuğuna harika bir dünya inşa etmek için elinden geleni yapar. Ancak bir yerden sonra sevgili anne ne yaparsa yapsın kendisini yeterli görmemeye başlar. Çocuğuna iyi bir anne olamayacağını/ olamadığını düşünür ve kendini yer bitirir. Bazı anneler vardır çocuğu düşünce daha ağlamadan hemen yanına koşar ve panik olur. Annelik içgüdüsü elbette çok başka bir duygu. Ancak hepsinin altında annenin içindeki mükemmeliyetçilik duygusu yatıyor. Mükemmelliyetçilik de beraberinde yetersizlik hissini ve fazla kontrolcülüğü getirebiliyor.

Yeterince İyi Anne Olmak

Ancak gel gelelim mükemmel anne yoktur, yeterince iyi anne vardır. Pediatrist  ve psikanalist Winnicott yeterince iyi anne kavramını şöyle tanımlar: “ Yeterince iyi anne çocuğun ihtiyaçlarını karşılamaya istekli, elinden geleni yapan annedir.” Önemli olan çocuğun tüm isteklerini karşılamak değil, çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak. Her anne çocuğunu koşulsuz sever. Bu yeterince iyi anne olmanın zaten ilk adımıdır. Devamında ise çocuğunun ihtiyaçlarını görmek, duygularını anlamaya çalışmak ve yansıtmak, kendi çocukluğunun yaralarını şefkatle onarmak, çocuğuyla arasındaki bağı güçlendirmek gibi adımlar geliyor.

Psikolog Zeynep Canbaş Yazdı: Mükemmel Annelik Yoktur

Koşulsuz Sevgi

Anne olmak çok sezgisel, çok kıymetli ve kaygı dolu bir yolculuk. Ancak kimse mükemmel değil, hiçbirimiz değiliz. Ve eksikliklerimizle her birimiz çok kıymetli ve biriciğiz. Bizi gerçekten sevenler kusurlarımızla kabul ediyor, biz de sevdiklerimizi öyle. Kendimizi sürekli eleştirmek, yetersiz görmek bizi yalnızca yıpratır. Sevildiğini hisseden, şefkatli ve güvenli bir ortamda büyüyen, ihtiyaçları karşılanan, duyguları fark edilen ve koşulsuz desteklenen çocuklar yetiştiriyorsanız zaten iyi bir annesinizdir.

Yeterince İyi Anne Olmak İçin...

Elinizden geleni yapın ve yaptığınıza inanın. Acımasızca kendinizi eleştirmek yerine iyi yanlarınızı görün ve kendinizi takdir edin. Bu yazıyı okumanız bile yeterince iyi anne olmak için çabaladığınızın bir göstergesidir. Kimi zaman herkes gibi siz de  yanlışlar yapabilirsiniz, düşebilirsiniz, kalkabilirsiniz. Bunlar sizin yetersiz olduğunuzu göstermez. Mükemmel anne olmak için kendinizi yıpratmayın, yeterince iyi anne olmak için çocuğunuz ve sizin için yeterlidir.

Bunu da Okumanızda Fayda Var: Anneler, Mükemmel Olmak İçin Çabalamayın!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Yabalak 1. Yabancı. 2. Issız kır,ova. 3. Dışan, başka ülke, gurbet. 4. Ekin Tarlası.