Anneler! Mükemmel Olmak İçin Çabalamayın

Anneler! Mükemmel Olmak İçin Çabalamayın
30 Ekim 2016

Her anne en iyi anne olmayı ister. Kusursuz anne olma takıntınızı kontrol altına almanızı sağlayacak öneriler yazımızda.

Anneler! Mükemmel Olmak İçin Çabalamayın

Bebeğiniz nihayet gece uykusuna yatmışken, siz daha yeni masaya oturmuş ve yemek yiyorsunuz; doğumdan sonra, kilo almış ve yıpranmış vücudunuzu geri kazanmaya çalışıyorsunuz; asla yorulamazsınız ve asla boşa zaman geçiremezsiniz. İstediğiniz annelik standartları yukarıda bahsettiğimiz gibi mi?

Yeni Anne Olmanın Zorluklarını İnkar Etmemeliyiz

Hiçbir kadın tam anlamıyla mükemmel bir anne olamaz. Bu anlatılan, tüm kadınların “iyi anne olmak” amacı altında kendilerini adadıkları tanımdır. Fakat bu, kendilerine olan öz saygıları ve annelik güvenlerini alıp götüren bir durum olabilir. Bazı annelerin; epidural doğum yapan, bebek bakıcısına sahip olan ve bebeğini biberonla besleyen anneleri hoş karşılamadıkları görülür. Çalışan anne olmak veya evde bulunan bir anne olmak, emzirmek veya biberonla beslemek, normal doğum veya epidural doğum arasında hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartışmalar hala devam etmektedir. Hatta bu tartışmalar medya tarafından abartılarak, anneler arasında savaş yaratmayı sürdürmektedir.     Tabi ki her kadın, ailesi için en iyi olanakları yaratmaya çalışır. Ama anneler, daha bir sorunla karşılaşmadan her şeyin olaysız ilerlemesi için çok fazla endişe duyuyorlar. Oysaki ailenizin ihtiyacı olan neyse onu yapmalı ve diğer annelerin ne düşündüğünü önemsememelisiniz. Çünkü bir şeyleri denemeden hayatınızda değişiklik elde edemezsiniz.   

Anneler! Mükemmel Olmak İçin Çabalamayın  

Kendinizi Televizyondaki Annelerle Kıyaslamayın

Popüler annelik algısı; kariyer ve aileniz arasındaki dengeyi sağlama eforu ve sürekli enerjik, hareketli olmak gibi klişelere bağlı olsa da siz anneliğinizi böyle yaşamamalısınız. Çoğu anne, hayatının bebeğiyle beraber değişmiş ve değişiyor olmasından dolayı başarısız olma korkusu yaşar. Ama televizyona bakıldığında her işi bir arada, hem de mükemmel götürdüğüne inandığımız pek çok anne portresiyle karşılaşıyoruz. Oysaki annelik, sadece doğum yapmaktan ibaret değildir. Oldukça stresli, telaşlı ve ürkütücü zamanlar yaşamak da bu kutsallığın bir parçasıdır. Bu süreçleri asla mükemmel bir şekilde atlatamayacağınızın, ancak iyi bir kriz yönetimiyle, hayatınızı düzgün bir şekilde programlayabileceğinizin farkına varın.   Anneler! Mükemmel Olmak İçin Çabalamayın  

Mükemmellik Takıntınızı Kontrol Altına Alın

Günümüz şartlarında çoğu kadın, aynı zamanda “çalışan anne” olmak durumundadır. Bunun anlamı; çocuklarınızın okul aktivitelerini kaçırmak, sosyal hayatınızda aktif olamamak anlamına gelebilir. Hatta cinsel hayatınız bile gün içerisindeki koşuşturmacanın verdiği yorgunluk ve stresle düşüşe geçebilir. Peki, bu durum çocuklarınız büyüdüğünde iyileşecek mi? Kendinizi kandırmayın. Mükemmel olmaktan vazgeçip, sadece abartmadan sorumluluklarınızı yerine getirin ve çocuklarınız büyüdüğü zaman sizin de yaşlanmış bir kadın olacağınızı unutmayın.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Daime Sürekli, sonsuz.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.