Kullanımı Giderek Artıyor: Meryem Ana Otu Nedir?

Kullanımı Giderek Artıyor: Meryem Ana Otu Nedir?
11 Mart 2021

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız Meryem Ana otu nedir, neden kullanılır?

Meryem Ana otu, hamile kalmak isteyenler veya doğumu yaklaşanlar tarafından oldukça merak edilen bir bitkidir. Zira bu bitki, hem içerdiği östrojen hormonu hem de rahmi andıran şekli sebebiyle yüzyıllardır doğurganlıkla özdeşleştirilmektedir. Halk arasında Meryem Ana eli otu veya Fatma Ana eli otu olarak da bilinen bitki, görünüm olarak kapalı bir yumru şeklindedir. Etrafı kapalı ve kuru dallarla çevrilidir, tat olarak da tarçını anımsatmaktadır. Meryem Ana otunun ana vatanı Arabistan olsa da son zamanlarda Türkiye’de de kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Yıllardır doğurganlığı temsil ettiği düşünüldüğü için Meryem Ana otu kullananlar arasında özellikle hamile kalmak isteyen kadınlar bulunmaktadır. Aynı şekilde hamile olup doğumu yaklaşanlar da doğum ağrısını azalttığına inanıldığı için “Meryem Ana otu doğumda nasıl kullanılır?” sorusuna yanıt arıyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, bu bitki doktor onayı olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü Kanada’da yapılan bir araştırma, bitkinin çok yüksek miktarda hormon içerdiğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde kullanılması, ciddi yan etkilere sebep olabilmektedir. Doktor bilgisi dahilinde kullanıldığında da belirtilen miktar kesinlikle aşılmamalıdır.

Peki, Meryem Ana otu nasıl kullanılır? Meryem Ana otunun faydaları nelerdir? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, Fatma Ana otu olarak da bilinen Meryem Ana otu ile ilgili merak edilenleri derledik, hazırsanız başlayalım.

Meryem Ana Otu Nedir?

Meryem Ana otu, latince Anastatika Hierochuntica olarak adlandırılan ve ana vatanı Arabistan olan bir bitkidir. Halk arasında Meryem Ana eli otu olarak da bilinmektedir. Bir rivayete göre bu bitki, Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma tarafından dikilmiştir. Bu nedenle bitkiye Fatma Ana otu denildiği de görülmektedir. Yumru, odunsu ve kuru kök şeklinde olan Meryem Ana otu, yalnızca yağmur yağdığında veya suyun içine bırakıldığında açan bir bitkidir. Bu sayede hem tohumlarını toprağa bırakır ve çoğalır hem de gövdesinde, bir sonraki açılmaya kadar ihtiyaç duyacağı suyu depolar. Tat olarak tarçını anımsatan bu otun, çok eski zamanlardan beri hamilelik ve doğurganlıkla özdeşleştirildiği bilinmektedir. Amerika ve Kanada’da yapılan son araştırmalar da Meryem Ana otunun yüksek oranda östrojen hormonu içerdiğini ortaya koymuştur. Peki, halk arasında her derde deva olarak bilinen Meryem Ana otu ne işe yarıyor? Meryem Ana otu nasıl kullanılır?

Kullanımı Giderek Artıyor: Meryem Ana Otu Nedir?

Meryem Ana Otunun Faydaları Nelerdir?

Meryem Ana otunun faydaları konusuna geçmeden önce, bu bilgilerin yalnızca kullanan kişilerin gözlemi olduğu ve bunların bilimsel olarak hiçbir kanıta dayanmadığını unutmamak gerekir.

1. Hamile Kalmaya Yardımcı Olacağı Düşünülüyor

Meryem Ana otu ile ilgili yapılan araştırmalar, bu bitkinin yüksek oranda östrojen hormonu içerdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle halk arasında, hamile kalamayan kadınların Meryem Ana otu kullanmasının faydalı olabileceğine inanılıyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki, gebeliğin oluşmasını engelleyen birçok faktör bulunuyor. Örneğin tüplerin tıkalı olması durumunda, östrojen takviyesi almanın hiçbir faydası olmayacağı gibi zararı da olabilir. Bu nedenle hamile kalmayla ilgili sorunlarınız varsa, önce bir kadın doğum uzmanına muayene olunması gerekiyor.

Bunu da Okuyun: Kadınlarda Kısırlığa Neden Olabilen 8 Durum

2. Doğum Ağrısını Azalttığına İnanılıyor

Meryem Ana otunun doğum esnasında kullanılmasının, doğum ağrılarını hafifleteceğine inanılıyor. Bu inanışa göre; doğuma girmeden önce otun su dolu bir kaba bırakılması gerekiyor. Ot açılmaya başladıkça annenin rahminin de açılacağı düşünülüyor ve doğumun hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine inanılıyor. Ayrıca Fatma ana otunun doğumdan sonra rahmin daha hızlı toparlanmasına yardımcı olacağı düşünülüyor.

3. Sperm Sayısını Artırdığına İnanılıyor

Bir başka inanışa göre de bu ot, baba olmak isteyen ancak sperm hücresi sayısı az olan erkeklerin sperm sayısını ve kalitesini artırıyor.  Sperm kalitesinin artması da sperm hücrelerinin yumurtalıklara daha kolay bir şekilde ulaşmasını sağlıyor.

4. Antioksidan İçeriği Sayesinde Cilt Yaralarına İyi Geldiği Düşünülüyor

Meryem Ana otu kullanan kişilerin deneyimlerine göre, bu bitki antioksidan içeriği sayesinde cilt yaralarına da oldukça iyi geliyor. Üstelik cildin daha aydınlık ve temiz görünmesine yardımcı olduğu söyleniyor.

5. İdrar Kaçırma Problemi Olanlar da Meryem Ana Otu Kullanıyor

Bazı bitki uzmanları, idrar kaçırma sorunu olan kişilerin Meryem Ana otu kullanabileceğini belirtiyor.

Bunu da Okuyun: Doğumdan Sonra İdrar Kaçırma Neden Olur?

Meryem Ana Otu Hamile Kalmak İçin Nasıl Kullanılır?

Hamile kalmak için Meryem Ana otu kullanmak isteyenlerin, bitkiyi su dolu cam bir sürahiye koymaları ve bir gün bekletmeleri öneriliyor. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra çiftlerin her gün birer bardak bu sudan içmesi gerektiği söyleniyor. Özellikle ovulasyon (yumurtlama) tarihinden birkaç gün önce içilmesinin daha faydalı olacağı iddia ediliyor. Meryem Ana otu ile hamile kalanlar, bahsedilen yöntemin işe yaradığını söylese de bitkiden olumsuz sonuç alanların sayısı da oldukça fazla.

Bunu da Okuyun: Ovulasyon Tarihi Nasıl Hesaplanır?

Meryem Ana Otu Doğumda Nasıl Kullanılır?

Meryem Ana otunun doğum sancılarını hafiflettiği düşünüldüğü için birçok kadın “Meryem Ana otu doğumda nasıl kullanılır?” sorusunun cevabını merak ediyor. Kullananların bilgilerine göre Meryem Ana otu, doğum sancıları başladığında içi su dolu olan geniş bir kaba bırakılıyor. Bitkinin dalları tamamen açıldığında ise annenin birkaç yudum bu sudan içmesi öneriliyor. İddialara göre bu sayede annenin rahmi, tıpkı Meryem Ana otunun dalları gibi hızlı bir şekilde açılıyor ve doğum süresi oldukça kısalıyor. Bu süreçte doğumu yaptıran kişinin de “Bu el benim değil, Fatma anamızın eli.” diyerek annenin sırtını ovuşturması öneriliyor. Ardından ise çeşitli kaynaklarda Meryem Ana otu doğum duası olarak da adlandırılan Meryem Suresi, Felak, Nas ve Ayetel Kürsi’nin okunması gerektiği belirtiliyor. Bu uygulamanın elbette bilimsel bir gerçekliği bulunmuyor, yalnızca manevi doygunluk sağlıyor.

Kullanımı Giderek Artıyor: Meryem Ana Otu Nedir?

Meryem Ana Otu Nerede Satılır ve Nasıl Hazırlanır?

Meryem Ana otunun ana vatanı Arabistan’dır. Hac ve Umre ziyaretinden dönenlerin sık sık yanında getirdiği bu bitki, son yıllarda Türkiye’de de yaygın bir şekilde satılmaya başlandı. Özellikle Mısır Çarşısı gibi yerlerde kolaylıkla bulunabilen Meryem Ana otu, birçok aktarda da bulunuyor. Hatta günümüzde çoğu e-ticaret sitesinden Meryem Ana otu temin edilebiliyor. Özel paketler halinde sunulan bitki, adet olarak satılmaktadır. Bir adet Meryem Ana otunun fiyatı ise ortalama 10 – 20 TL arasında değişiyor.

Meryem Ana otu kullananlar, bitkinin bir gece su dolu kapta bekletilerek hazırlanması gerektiğini belirtiyor. Ot suya koyu bir renk vermeye ve dallarını açmaya başladığında, kullanıma hazır hâle geldiği söyleniyor. Uzun süre bekleyen ve bozulan suyun ise önemli yan etkilere sebep olabileceği biliniyor.

Meryem Ana Otu Zararları ve Yan Etkileri

Birçok bitki gibi Meryem Ana otu da bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında ciddi yan etkilere neden olabilmektedir. Özellikle fazla tüketiminde mide bulantısı ve kusma gibi şikâyetlere neden olabilir. Bununla birlikte, uzun süre bekleyen ve bozulan suyun tüketilmesi, mide yanması şikâyetlerini tetikleyebilir. Fazla içildiğinde kusmaya neden olabildiğinden, vücutta sıvı kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle Meryem Ana otu doktor onayı olmadan tüketilmemelidir. Kronik rahatsızlığı olanların veya hamilelerin ise bu konuda çok daha dikkatli olması gerekir.

Bunu da Okuyun: Emziren Anneler Rezene Çayı İçebilir mi?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Vacibe Yapılması gerekli olan.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah