Kullandığınız Bebek Şampuanının Güvenli Olduğunu Gösteren 4 İpucu!

Kullandığınız Bebek Şampuanının Güvenli Olduğunu Gösteren 4 İpucu!
28 Şubat 2020

Göbek bağı düştükten sonra bebeklerin her gün yıkanması önerilir. Bu da aslında her gün şampuan ve benzeri birçok ürünle cildinin temas etmesi anlamına geliyor. Hal böyle olunca, bebeğiniz için kullanacağınız ürünleri seçerken kararsızlık yaşamanız ve yoğun bir araştırma sürecine girmeniz gayet normal… Hele ki piyasada maliyeti düşürmek adına, içeriğinde onlarca kimyasal zehir barındıran ürün varken, tereddüt duymanız kaçınılmaz.

Özellikle yenidoğan döneminde kullanılan kişisel bakım ürünleri çok daha dikkatli seçilmelidir. Çünkü bu süreçte, dış dünyaya adapte olmaya çalışan bebeğiniz cildi çok daha hassas oluyor. Yanlış ürün kullanımıyla birlikte, egzama, pişik, döküntü ve benzeri dermatolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor.

Peki bu sorunlarla karşılaşmamak için, kullanacağınız şampuan hangi özellikleri barındırmalı?

1) Ecocert Sertifikası Mutlaka Olmalı

Ecocert, 2002 yılında Fransa’da kurulan ve verdiği güven ile hem özel sektör hem de kamu kuruluşları tarafından tanınan, organik ürün sertifikalandırma kuruluşudur. Eğer bir ürünün üzerinde Ecocert ibaresi görüyorsanız, o ürünün üretiminden ambalajlanmasına kadar tüm prosedürün doğal ve çevreye duyarlı bir şekilde işlediğini anlayabilirsiniz.

Siz de bebeğiniz için en sağlıklı ve güvenli şampuanı seçmek istiyorsanız, Ecocert sertifikasına sahip veya Ecocert tarafından organik olarak sertifikalandırılmış hammaddeler kullanılarak üretilen ürünleri tercih etmelisiniz.

2) Dermatolojik Testten Geçmiş Olmalı

Kozmetik ürünlerin çoğunda ‘Biyoçözünür’ ya da ‘Tahriş Etmez.’ gibi ibareler görürüz. Bu ibarelerden biri de ‘Dermatolojik olarak test edildi.’ yazısıdır. Bu yazıdan, ürünün gönüllü olan insanlar üzerinde ve dermatologlar eşliğinde test edildiğini, test sonucunda ciddi sayılabilecek alerjik reaksiyonlar ile karşılaşılmadığını anlayabilirsiniz.

Test edilen ürünlerin ciltte irritasyon yapma olasılığı düşük olduğundan, bebeğiniz için alacağınız şampuanın dermatolojik testten geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz. 

3) Gizlenmiş Kimyasallara Dikkat!

Paraben, SLS, SLES gibi neredeyse tüm sağlık otoriteleri tarafından insan sağlığına zararlı olduğu açıklanan kimyasallar, üretim maliyetini düşürdüğü için ne yazık ki günümüzde hala çok sık tercih ediliyor. Ancak toplumda bu maddelere karşı bilinç geliştiği için, firmalar bu ürünleri farklı isimlerle adlandırarak etiketlerinde yer veriyor. Örneğin; hepimiz sülfatın zararlı olduğunu biliyoruz ancak etikette SLS veya SLES gibi isimlerle adlandırıldığında, çoğumuz o maddelerin ne olduğunu anlayamıyoruz.

Bu açıdan baktığımızda; ailenizin sağlığı için etiket okumayı öğrenmeli, az da olsa kimyasal içerikler hakkında araştırma yaparak bilgi sahibi olmalısınız.

4) Köpürmesi İyi Temizlediğini Göstermez

Çoğumuz, köpüren ürünlerin daha iyi temizlediği algısına sahibiz. Aslında bu durum tamamen bir pazarlama stratejisi desek yanlış olmaz. Müşterilerinin bu algıya sahip olduğunu bilen üreticiler, ürünlerinin daha fazla köpürmesi için yukarıda da bahsettiğimiz SLS gibi köpürtücü maddeleri yoğun olarak kullanıyor.

Oysa organik ürünler, köpürmez veya çok az köpürür. Yani bir ürünün çok köpürmesi, aslında o ürünün yoğun kimyasal madde içerdiğinin önemli bir göstergesidir.

Minoris Baby Saç ve Vücut Şampuanlarını Kampanya Fiyatıyla Satınalmak İçin Tıklayın!

Paraben, SLS, SLES,  Fitalat, Parafin, Alkol, Sorbik Asit, Sitrik Asit, Phenoxyethanol içermez!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.