• gebe.com
  • /
  • Kolik Olan Bebeğinizi Rahatlatmanın 10 Yolu

Kolik Olan Bebeğinizi Rahatlatmanın 10 Yolu

Hiçbir sağlık problemi olmaksızın ağlayan bebekler kolik olarak tanımlanır. Peki, bebeğinizin kolik olduğundan şüpheleniyorsanız neler yapmalısınız? İşte, kolik olan bebeğinizin sakinleşmesini sağlayacak öneriler...

Kolik Olan Bebeğinizi Rahatlatmanın 10 Yolu

Kolik; genellikle bebeğin doğumundan sonraki ilk 3 ay içinde görülen ve sebepsiz yere gerçekleşen ağlama krizleri olarak özetlenebilir. Yenidoğan bebeklerin yaklaşık %25'inde görülen kolik, hem anne hem de bebek için sancılı süreçler yaşanmasına neden olabiliyor. Peki, kolik bebek nasıl sakinleşir ? Bu sorunun cevabını araştıran tüm annelerin işine yarayacak 12 öneriyi sizler için hazırladık.  

Kolik Bebek Nasıl Sakinleşir ?

1)Her Beslenmeden Sonra Gazını Çıkartın!

  kolikli bebek nasıl sakinleşir 

Sadece kolikli bebeklerin değil, çoğu bebeğin ağlamasının ardındaki sebep gaz sancısı oluyor. Bu nedenle her beslenmeden sonra gazını çıkartın ve bebeğinizin rahatlamasını sağlayın.

2)Masajın Sakinleştirici Gücünden Faydalanın!

  kolik bebek nasıl sakinleştirilir 

Masajın rahatlatıcı etkisinden faydalanarak bebeğinizin sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle sırtını sıvazlayarak ve karnını hafifçe okşayarak artan basıncı azaltabilirsiniz.

3)Arabayla Gezdirmek de Çoğu Zaman Sorununuza Çözüm Olabilir

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Arabadaki ses ve titreşimden olsa gerek, çoğu ebeveyn ağlayan bebeklerini araba seyahati ile sakinleştirebildiğinden bahseder. Siz de bebeğinizi alın ve evin yakınlarında kısa bir tur atın, sakinleştiğini göreceksiniz!

4)Bebeğinize Gevşemesini Sağlayacak Müzikler Dinletin

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Bebeğinize şarkı söyleyin veya klasik müzik dinletin. Hatta bebekler için satılan, rahim içindeki seslere benzeyen tınırlardan oluşan cd'ler mevcut. Çoğu bilimsel çalışma ile kanıtlanmış bu durumun gücünü denediğinizde fark edeceksiniz!

5)Biberon Seçimlerine Dikkat!

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Bazı biberonlar, hava almayı önleyecek şekilde özel olarak geliştirilmiştir. Sizin de bebeğiniz biberon ile besleniyorsa, hava almayı önleyen biberonlar satın alarak bebeğinizin daha fazla gaz problemi yaşamasının önüne geçip, huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.

En iyi antikolik (gaz önleyen) biberonlar için buraya tıklayabilirsiniz!

6)Mükemmel Bir Banyo Keyfi ile Bebeğinizi Rahatlatın!

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Bebeğinizin kolik vaktinde ona aldıracağınız hafif sıcak bir duş, rahatlamasını sağlayacaktır. Hem sıcak suyun hem de su sesinin rahatlatıcı etkisi pek çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

7)Sıcak Su ile Sakinleşmesini Sağlayabilirsiniz

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Ütü ile ile ısıttığınız havluyu bebeğinizin karnına koymanız, bebeğinizin rahatlamasını sağlayacaktır. Tabii ki havlunun bebeğinizi yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat etmelisiniz.

8)Farklı Bir Atmosfere Ne Dersiniz?

kolik bebek nasıl sakinleşir 

Bebeğiniz belki de kapalı alanda bunaldığı için ağlama krizlerine giriyor olabilir. Kısa yürüyüşlere çıkın, parka götürün ve temiz hava almasını sağlayın.

9)Mamasını Değiştirmeyi Denediniz mi?

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Bebeğinizde kolik varsa, yediği gıdaları da gözden geçirmeniz gerekir. Hazır mama kullanıyorsanız şayet, doktorunuzdan içinde inek sütü proteini olmayan mamalar önermesini isteyebilirsiniz.

10)Günlük Bir Düzen Oluşturun!

  kolik bebek nasıl sakinleşir 

Bebeğinizin bakımı konusunda günlük bir düzen oluşturun. Mama saati, banyo ve uyku saatlerini belirleyin ve bu programa uymaya çalışın.   Kolik belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.