Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?
13 Eylül 2022

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkün mü? Detaylar yazımızda...

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı sorusu, özellikle cinsel birliktelik yaşamayan ancak sürtünme yoluyla yakınlaşan çiftlerin merak ettiği bir konudur. Peki, kızlık zarı bozulmadan hamile kalmak mümkün mü? Eğer sperm vajina girişine temas ederse, kızlık zarı bozulmadan hamile kalma olasılığı vardır. Zira kızlık zarının ortası, adet kanamasının dışarıya akmasını sağlayacak kadar açık bir yapıdadır. Dolayısıyla spermin buradan içeriye girip yumurtayı döllemesi ihtimaller arasındadır.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, kızlık bozulmadan hamile kalınır mı sorusunun yanıtını verdik. Keyifli okumalar.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Zira yukarıda da değindiğimiz gibi kızlık zarının ortasında, adet kanının dışarıya atılması için 15 – 18 mm civarında bir delik bulunur. Eğer partner vajina girişine boşalırsa, sperm bu açıklıktan içeri girerek yumurtayı dölleyebilir. Dolayısıyla kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir. Özellikle kadın yumurtlama dönemindeyse, gebeliğe engel oluşturabilecek çeşitli hastalıklar yoksa ve sperm hareketliliği normalse, kızlık zarı bozulmadan hamile kalma ihtimali biraz daha yüksektir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalmak Mümkün mü?

Yukarıda da değindiğimiz gibi kızlık zarı bozulmadan hamile kalma ihtimali az da olsa vardır. Aşağıdaki durumlarda bu ihtimal söz konusu olabilir:

  • İlişki sırasında penis vajinanın içerisine girmese bile dış genital bölgeye sperm bulaştıysa, meni buradan içeri sızabilir. Bu durumda vajinal kanaldan rahim ağzı ve rahmi geçebilir. O tarihler kadının yumurtlama dönemiyse gebelik ihtimali güçlenir.
  • Bazı kadınların doğuştan kızlık zarı yoktur. Dolayısıyla bariyer olarak düşünülen zar olmadığında spermin vajina kanalına ulaşması ve buradan rahim ağzını geçerek içeriye sızması daha kolaydır.
  • Vajinada yeterli oranda kayganlık sağlanırsa, vajinal kaslarda gevşeme meydana gelir. Bu durumda bazen kızlık zarı bozulmadan cinsel ilişki yaşanabilir ve bunun sonucunda hamile kalınabilir.
  • Bazı kadınların kızlık zarı oldukça esnektir. Bu durumda cinsel ilişki kızlık zarının bozulmasına neden olmayabilir ve kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalınır mı?

Kızlık Zarı Bozulmadan Hamile Kalma Oranı Kaçtır?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma oranını araştıran herhangi bir bilimsel çalışma bulunmuyor. Bu nedenle kızlık bozulmadan hamile kalma ile ilgili herhangi bir yüzde belirtmek imkânsızdır. Ancak tahminlere göre kızlık zarı bozulmadan hamile kalma oranının %1’in altında olduğu söylenebilir. Zira normal cinsel ilişkide bulunulsa dahi çok sayıda faktörün aynı anda gerçekleşmesiyle gebelik oluşabiliyor. Sperm hareketliliği, rahim veya diğer üreme organlarının yapısal özelliği, enfeksiyonlar, kronik hastalıklar, hormon düzeyleri ve yumurtlama dönemi gibi pek çok etmen, gebelik üzerinde önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle kızlık zarı bozulmadan hamile kalanlar olduğunu söylemek mümkün ancak yüzdesinin oldukça düşük olduğu tahmin ediliyor.

Sürtünmeyle Hamile Kalınır mı?

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalma ile sürtünmeyle hamile kalma sorusunun cevabı aslında benzerdir. Sürtünme yoluyla gerçekleşen ilişkilerde de sperm vajina içine doğru bırakılmazsa hamile kalmak pek olası değildir.

Adet Döneminde Hamile Kalınır mı?

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Galibe Üstün gelen, yenen, önde gelen.
Erkek Bebek İsimleri
Abay 1. Beceri. 2. Seziş, anlayış. 3. Büyük erkek kardeş.