Kilo Aldıran Bebek Muhallebisi Tarifi

Kilo Aldıran Bebek Muhallebisi Tarifi
26 Şubat 2024

Bu yazımızda bebekler için lezzetli ve doyurucu muhallebi tarifi paylaştık.

Bebek muhallebisi, ek gıdaya geçişte pek çok ebeveynin tercih ettiği yiyeceklerden biri. Zira yumuşak formu ve lezzetli tadı sayesinde bebekler muhallebiyi severek tüketiyor. Bu noktada pek çok aile, bebeklerinin kilosuna katkı sağlaması için muhallebi hazırlarken kalori miktarını sağlıklı bir şekilde artırmanın yollarını arıyor. Dolayısıyla kilo aldıran bebek muhallebisi tarifi aileler tarafından fazlasıyla araştırılıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazımızda, kilosu düşük olan bebekler için kilo aldıran muhallebi tarifi paylaştık. İşte, bebekler için kilo aldıran muhallebi tarifi…

Kilo Aldıran Bebek Muhallebisi Tarifi (7 ay ve üzeri)

Ek gıdaya geçiş döneminde en çok tercih edilen besinlerden biri de muhallebidir. Zira muhallebi çiğneme ve yutma refleksi henüz gelişmemiş olan bebekler için harika bir yiyecektir. Bu yazımızda kalori miktarını sağlıklı bir şekilde artırarak zayıf bebeklerin kilo almasına yardımcı olabilecek kilo aldıran bebek muhallebisi tarifi paylaştık. Hazırsanız başlayalım!

Malzemeler

 • 1,5 çay bardağı su (1 yaşından büyük bebekler için süt olabilir.)
 • 1,5 tatlı kaşığı pirinç unu
 • 3 – 4 adet ev yapımı bebe bisküvisi
 • Yarım muz rendesi (Elma rendesi de olabilir.)
 • 1 adet dövülmüş ceviz (Alerjik bebeklerde kullanılmamalı.)
 • 1 çay kaşığı pekmez

Yapılışı

Ufak bir tencerede veya cezvede pirinç unu ile su kıvam alıncaya dek karıştırarak pişirin. Ardından 3 – 4 adet ev yapımı bebek bisküvisi ve 1 adet cevizi rondodan geçirin. Muhallebiyi tabağa alıp üzerine bebe bisküvili karışımı ekleyin. Daha sonra çatalla ezdiğiniz yarım muzu veya elma rendesini koyup karıştırın. Son olarak biraz tatlandırmak için 1 çay kaşığı pekmez ekleyin. Bebeklere kilo aldıran muhallebi tarifi hazır! Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Kilo Aldıran Bebek Muhallebisi Tarifi

Muhallebi Yedirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her bebeğin gelişimi, alerji durumu ve sağlık koşulları aynı olmadığından, bebeğinize muhallebi yedirmeden önce doktorunuza danışın.
 • Tarifte ilk kez yedireceğiniz bir malzeme varsa az miktarda yedirin ve 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
 • Kuruyemişler her ne kadar faydalı olsa da bazı bebeklerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Özellikle ebeveynlerinde saman nezlesi veya astım gibi hastalık öyküsü olan bebekler için ceviz kullanmadan tarifi hazırlayın.
 • Bebek bisküvisinin mümkün olduğunca ev yapımı olmasına dikkat edin. Ev yapımı bebe bisküvisi tarifi için buradaki bağlantıdan faydalanabilirsiniz.
 • 1 yaşından büyük bebekler için tarifi su yerine süt kullanarak yapabilirsiniz.
 • Kabızlık çeken bebekler için muz yerine elma rendesi kullanabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebek Muhallebisi Tarifleri: Birbirinden Lezzetli 8 Muhallebi

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.