Kedi Miyavlaması Sendromlu Zeynep Tedavi Edilecek

Kedi Miyavlaması Sendromlu Zeynep Tedavi Edilecek
08 Mart 2017

Geçtiğimiz aylarda kedi miyavlaması sendromu teşhisi koyulan Zeynep bebek, Sağlık Bakanlığı'nın verdiği rapor sayesinde tedavi olabilecek.

Geçtiğimiz aylarda kedi miyavlaması sendromu teşhisi koyulan Zeynep bebek, Sağlık Bakanlığı'nın verdiği rapor sayesinde tedavi olabilecek. Eskişehir'de cri du chat (kedi miyavlaması sendromu) rahatsızlığıyla dünyaya gelen Zeynep bebeğin iyileşmesi için anne ve babasının gösterdikleri çabalar karşılık buldu. Zeynep bebek, Sağlık Bakanlığı'nın durumdan haberdar olması sonrasında verilen rapor sayesinde Eskişehir'de özel bir fizik tedavi merkezinde tedavi edilebilecek.

Olumlu Reaksiyonlar Veriyor

Kedi miyavlamasına benzer bir şekilde tiz ve yüksek sesli ağlama belirtileri gösteren Zeynep bebeğe 50.000'de bir sıklıkla görülen Cri du chat ya da Kedi miyavlaması sendromu teşhisi konmuştu. İlk olarak 1963 yılında Jerome Lejeune tarafından rapor edilen hastalığın 5. kromozomun kısa kolunda meydana gelen delesyon sonucu ortaya çıktığı belirtiliyor. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı rapor sayesinde Eskişehir'de özel bir fizik tedavi merkezinde hayata tutunmaya çalışan Zeynep'in durumuyla ilgili merkezin tıbbi direktörü Uzman Dr. Türkan Tünerir, Anadolu Ajansı muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Zeynep bebeğin ilk geldiği günden bu yana daha iyi ve sağlıklı olduğunu belirtti. Tünerir; "Artık bebeğimiz başını tutabiliyor, nesneleri takip edebiliyor. Elbette bu hastalığın iyileşme sürecini zaman belirleyecektir. Fakat Zeynep kızımız şu anda olumlu reaksiyonlar veriyor." dedi.

Tedavi Ücretini Devlet Karşılıyor

Uzman Dr. Türkan Tünerir, dünyada yaklaşık olarak 50 bin bireyde bir görülen kedi miyavlaması sendromu hastalığının fizik tedavi alanındaki tüm özel hastane ücretlerini devletin karşıladığını belirterek; "Maalesef hastalarımızın aileleri bu konuda tam bilgiye sahip değiller. Sigortalı bir aile, çocuklarının tedavisi için bütün özel fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini kullanabilirler. Devletimiz bu anlamda masrafları karşılıyor. Kedi miyavlaması sendromu olarak bilinen vakaların yüzde 85'i kendiliğinden hasarlar sonucu oluşurken, yüzde 15'i ailesel kromozom anomalileriyle alakalı. Ailesel olgularda ve tekrarlayan hamileliklerde delesyonlu vakalara yeniden rastlanma ihtimali normal toplumdan çok daha yüksek. Tedavisine kurumumuzda devam ediyoruz. Umuyorum ki ailesinin duaları kabul olur ve Zeynep sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürür." dedi.

İlk Yıl Tedavi Süreleri 90-120 Seans Aralığında Değişiyor

Söz konusu hastaların ilk yıldan sonraki yıllarda tedavi sürelerinin değişebildiğini ifade eden Tünerir, konuyla ilgili şunları söyledi: "Bu hastalarda zeka geriliği, uyku problemleri, gevşek kaslar, beslenme problemleri, reflü, salya akması, kabızlık, yuvarlak yüz, birbirinden uzak yerleşimli gözler, şaşılık gibi durumlar görülmektedir. Bu yüzden de hastaların gelişimlerinin devamlılığı için fizik tedavi ve rehabilitasyona ihtiyaçları var. İlk yıl tedavi süreleri 90 ile 120 seans aralığında gerçekleştiriliyor. Daha sonra yine gerekli kurulun hastaya verdiği rapor doğrultusunda seanslar belirleniyor. Burada devletimizin geliştirmesi gerektiği nokta ailelerin rapor peşinde çok fazla yıpranma kısmı. Hastalığın teşhisi sonrası raporun yenilenme sürecindeki prosedürlerin geliştirilmesi gerekiyor."

"Tek İsteğimiz Anne, Baba Diyebilmesi”

Kedi Miyavlaması Sendromu teşhisi konulan Zeynep bebeğin bir fabrikada işçi olarak çalışan babası Mehmet Erdoğan, tedavi masrafları bir yana bebeklerinin mama fiyatlarının dahi yüksek olduğunu ifade ederek konuyla ilgili şunları söyledi: "Bakımı çok zor bir hastalık. Yemesine içmesine dikkat etmek gerekiyor. İmkanlar dahilinde elimizden geleni yapıyoruz. Tek isteğimiz büyüdüğünde bize anne, baba diyebilmesi. Zeynep bizim için çok kıymetli. Çocuğumuzun durumu yapılan haber aracılığıyla kamuoyuna yansıyınca başta İl Sağlık Müdürlüğü olmak üzere ilgili tüm kurumlardan arandık, belediye başkanlarımız evimizi ziyarete geldi. Herkes elinden geleni yapmak için söz verdi. Şimdi fizik tedavi anlamında Türkan hocamız büyük çaba gösteriyor. Buradaki tüm personeller bizimle çok fazla ilgileniyor. Bu sendroma sahip çocukları olan ailelere tavsiyem geri planda kalmamaları ve kendilerini doğru bir şekilde ifade etmeleridir. Çekinmesinler, utanmasınlar, evlatları için ellerinden gelenin fazlasını yapsınlar. İnşallah herkesin hastalığı şifa bulur."

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Iraz bk. Raziye
Erkek Bebek İsimleri
Lâçin 1. Yiğit adam. 2. Kartal. 3. Şahin. 4. Atmaca.