İkiz Çocuklar Nasıl Eğitilmelidir?

İkiz Çocuklar Nasıl Eğitilmelidir?
31 Ekim 2016

Aynı anda doğmak, aynı süreçlerden aynı anda geçmek, yeni doğan bebekle iletişimde herkes için önemli ve dikkatle üzerine düşülmesi gerekilen bir konudur.

İkiz Çocuklar Nasıl Eğitilmelidir?

Aynı anda doğmak, aynı süreçlerden aynı anda geçmek, yeni doğan bebekle iletişimde herkes için önemli ve dikkatle üzerine düşülmesi gerekilen bir konudur. İkiz çocuklarda diğer her kardeş gibi kendi aralarında sorunlar yaşayabilirler. Çocuklar arasında dengeyi iyi kurmak ve adil olmaya çalışmak ise her zaman önemli bir uğraştır. Öyle ki ikizlerin ailesi olmak kısacası emek isteyen bir süreçtir. Peki, ailelerin ikizlere karşı tutumu nasıl olmalıdır? İşte yazımızda bu sorunun cevabını kolaylıkla bulabilirsiniz.

Hitap Biçimleri Nasıl Olmalı?

İkiz çocuklar açısından bize dışarıdan daha farklı olabilir. Her çocuk farklı kişilikler olarak kabul edilmek, kendi isimleri ile çağrılmak ve kendilerine ait kişilik özellikleri ile tanınmak isterler. İkiz ebeveynlerin dikkat etmesi gereken anlardan birisi de bu farklı olma çabasıdır. Aslında bu durum ikiz anne babaları için de geçerlidir. Örneğin bir ikiz ya da üçüz ebeveynleri iki ayrı çocuğun annesi ve babası olarak değil de “ikizlerin annesi” olarak çağrılırlar ve bu söylem çocukları olduğu kadar ebeveynleri de kategorize etmektedir.

İkiz Kardeşlerin Geç Konuşması ve Oluşturdukları Dil

İkiz kardeşlerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan birisi ise geç konuşmalarıdır. Doğdukları andan itibaren kendi aralarında bir dil geliştirirler ve kendi kendilerine iyi anlaşan kardeşler başkalarına da fazla ihtiyaç duymaz ve konuşmalarını geciktirebilirler. Bu nedenle ikiz kardeşler başkalarıyla iletişim kurmakta çok istekli değildirler. Aralarında çatışmalar dahi olsa aralarına başkalarını almak istemezler. İkiz kardeşler genellikle kendi kendilerine bir iletişim içinde kalmaya özen gösterirler. Öyle ki ikiz kardeşlerin özellikle geç konuşması normaldir.

İkizlere Aynı Kıyafet Giydirme Sorunu

İkiz anneler genellikle çocukların ikiz olduklarını vurgulamak amacıyla birbirinin aynısı kıyafetleri giydirmeyi tercih etmektedirler. Fakat çocukların kişisel farklılıklarına saygı gösterilmeli ve bunun için öncelikle farklı kıyafetler seçilmelidir. İkiz dahi olsalar her çocuğun kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurup seçim yapacak yaştalar ise onların zevklerini ve beğenilerini dikkate almalı ve kıyafet seçimlerini ona göre yapmasına imkan tanınmalıdır. Ancak çocuklar aynı kıyafetleri giymek isterlerse de bu seçimlerine saygı göstermeli ve siz ısrarcı olmamalısınız.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.