• gebe.com
  • /
  • İkiz Bebeklere Hamile Olabileceğinizi Gösteren 9 İşaret

İkiz Bebeklere Hamile Olabileceğinizi Gösteren 9 İşaret

Bebeği olacağını öğrenen anne adaylarından ikiz bebek sahibi olma hayali kuranlar, hamilelikleri sırasından yaşayacakları ikiz bebek belirtilerinin neler olduğunu merak ederler.

İkiz Bebeklere Hamile Olabileceğinizi Gösteren 9 İşaret

İkiz bebeklere hamile olabileceğinizi gösteren işaretler

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra bebeğinizi kucağınıza alacağınız günün özlemini duymaya başlarsınız. Hele ki birde ikiz bebeğe sahip olmanın hayalini kuruyorsanız içinizdeki heyecan daha da bir artar. Bir an önce doktorunuzun size o çok istediğiniz haberi vermesini umut edersiniz. Ama bunun için biraz daha sabretmeniz gerekecektir. Dilerseniz doktorunuzdan gelecek cevabı beklerken hazırladığımız yazımızda hamilelikte ikiz bebek belirtileri ile ikiz bebek gebeliklerinde anne adaylarının yaşadıkları belirtilerin neler olduğuna bir göz atalım. İkiz bebeğe hamilelik nasıl anlaşılır?  İşte ikiz bebeklere hamile olabileceğinizi gösteren işaretler ve detayları...

1 - Birden fazla bebek taşıdığınızı hissedersiniz

  ikiz bebek hamilelik belirtileri 1   İkiz bebek bekleyen bazı anne adaylarının sezgilerinde ve rüyalarında ikiz bebek ya da  daha fazlasını taşıdıklarını hissettiklerini söylerler.

2- İkiz bebeğe hamile iken, mide bulantılarını daha fazla yaşarsınız

  ikiz bebek hamilelik belirtileri   Birden fazla bebek bekleyen anne adaylarında mide bulantılarının daha fazla yaşandığı söylenir. Buna neden olarak da gebeliğin belirtisi olan hCG  (human chorionic gonadotropin-gebelik hormonu) seviyesinin yükselmesi olarak gösterilmektedir. Yüksek hCG seviyelerinin büyük olasılıkla sabah bulantı nöbetlerine (ya da bütün gün) neden olduğu belirtilmektedir.

3- İkiz bebeklerde hamilelik belirtilerini daha yoğun yaşarsınız

  ikiz bebek hamilelik belirtileri 3   İkiz bebeğe hamile olan çoğu (ama hepsi değil) anne adayının genellikle vücutlarında salgılanan hormonlardan dolayı hamilelik belirtilerini daha yoğun yaşadıklarını belirtilmektedir. Buna bir kaç örnek olarak da daha sık idrara çıkma, ayaklarda oluşan ödem, göğüslerde aşırı hassasiyet, her an aç olduğunuzu hissetme, alışılmışın dışında kilo alma vb. belirtiler gösterilebilir.

4 - İkiz bebek hamilelik belirtileri; İlk üç adaylık dönemde hızlı kilo alırsınız

  ikiz bebek hamilelik belirtileri 4   Anne adaylarının gebeliğinin ilk aylarında hızla kilo almasının nedeni olarak birden fazla bebeği taşıdığının ilk ipucu olarak düşünülür. Uzmanlar tarafından anne adaylarının iştahının açık olmasından dolayı kilo almaları olumlu karşılanırken, konuyla ilgili yapılan çalışmalar sonrasında ikiz hamileliklerinde erken kilo alımının önemi vurgulanmaktadır. (AmerikanObstetrik ve Jinekoloji Dergisi 1998; 179: 1155-1161)

5 -  Büyük bulgular çıkar

  ikiz bebek hamilelik belirtileri 7   Gebeliğinizin ilk kontrolünde rahminizin daha geniş olduğu söylenebilir.  Son adet döneminiz haftalık gebe olduğunuzu gösteriyorsa, uterusunuz 10 ya da 12 haftalık kadar olabilmektedir. Gebeliğiniz ilerledikçe eğer birden fazla bebek taşıyorsanız, rahim ölçünüz normal gebelik dönemine göre daha geniş olacaktır.  

 6. Yüksek AFP seviyesi görülür

  ikiz-bebek-hamilelik-belirtileri-6   Bebeğiniz büyüdükçe, bebeğin salgıladığı Alfa fetoproteinin (AFP) seviyesinin yüksek olduğu söylenebilir. Bu da genellikle çoğul gebeliklerde birden fazla bebek ihtimalinin olduğu durumlarda gerçekleştiği belirtilmektedir.

7. İkiz bebeklere hamile olabileceğinizi gösteren işaretler; HCG değerleriniz sürekli  yükselir

  ikiz bebek hamilelik belirtileri 7   hCG hormonu, koryonik çıkıntı ve döllenmiş yumurta tarafından üretilen bir hormondur. Plasentanın gelişme aşamasında hamileliği sürdürebilmek için bu hormona ihtiyaç duyulur. Bir adet bile gecikse, kanınızda ya da idrarda bu hormona rastlamak mümkün olabilir. Normal ve tek bebekli gebeliklerde, ilk haftalarda hCG hormonun kan (serum) konsantrasyonları sürekli arttığı ve her iki üç günde bir iki katına çıktığı söylenir. hCG seviyelerinin çoklu gebeliklerde ikiz ya da daha fazla bebek ihtimallerinde daha yüksek olabileceği belirtilir.

8. Hamilelikte ikiz bebek belirtileri; İki ceninin kalp atışı duyulur

  ikiz bebek hamilelik belirtileri 8   Bebeğinizin ilk ultrason muayenesinde doktorunuz iki ayrı kalp atışı duyduğunu söyler. Bu durum gebeliğin 12 haftası civarında Doppler'le ayırt edilebilir olabileceği gibi, 28. hafta civarlarında karın muayenesi yapıldığında iki ceninin kafası ve birden fazla küçük bölümler ayırt edilebilir olabilmektedir.

9. Ultrason muayenesi daha erken yapılabilir

  İkiz bebeklere hamile olabileceğinizi gösteren işaretler   Anne adayları ikizlere hamile olduklarına kesinlikle inanıyorlarsa ve doktor tarafından da gerekli görüldüğü takdirde ultrason muayenesi çok daha erken yapılabilmektedir.  Bir çok ikiz gebeliklerin beş hafta kadar bir süreyle erken teşhis edilebildiği ifade edilmektedir. (son adet döneminizden sonra sadece bir hafta adetiniz geciktiğinde.)     İkiz Bebekler Hakkında Okudukça Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi ile ilgili detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ogül O, gül gibi güzeldir anlamında kullanılan bir ad.
Erkek Bebek İsimleri
Rabbani 1. Tanrı´yla ilgili, Tanrısal. 2. Kendini olanca gücüyle Tanrı’ya veren.