Hastane Odası Nasıl Süslenir?

Hastane Odası Nasıl Süslenir?
16 Aralık 2017

Son günlerde adet haline gelen hastane odası süsleme hizmeti bazı hastaneler tarafından verilirken, bazı hastanelerde aileler bu süslemeleri kendileri yaparlar.

Hastane Odası Nasıl Süslenir?

Doğumdan sonra sizi ve bebeğinizi hastanede görmeye gelen misafirlerinizi güzel karşılamak aynı zamanda bebeğe yeni hayatına hoş geldin demek için hastane odası süslenir. Son günlerde adet haline gelen hastane odası süsleme hizmeti bazı hastaneler tarafından verilirken, bazı hastanelerde aileler bu süslemeleri kendileri yaparlar. Peki, hastane odası nasıl süslenir? Hastane odası süslemek sanıldığı kadar karmaşık ya da maliyetli değildir. Eğer hastane odanızı kendiniz süsleyecekseniz ya da bir organizasyon şirketiyle anlaşacaksanız süslemelerin nasıl bir konseptte olmasına karar vermeden önce yapacağınız ilk şey biraz araştırma yapmanız olacaktır. Bu sizi bu konuda biraz fikir sahibi yapar. Hastane odası süslerken uygulayacağınız ikinci şey ise, aşağıdaki adımları izlemektir.  

İkram Masası Süsleme


Hastane Odası Nasıl Süslenir?


İkram masası kurabilmeniz için öncelikle hastane odanızın yeterli büyüklükte olması gerekir. Bu şekilde odanın uygun bir yerine yerleştireceğiniz ikram masasının üzerine misafirlerinize ikram edeceğiniz; kurabiye, çikolata, bebek şekeri, içecekler, lohusa şerbeti gibi ikramlıkları yerleştirirken, misafirlerinize bebeğinizden bir armağan olarak vereceğiniz küçük hediyelerinizi de yerleştirebilirsiniz. Masayı hazırlarken kullanacağınız renkler odanın süsleme renkleriyle de uyumlu olmalıdır. 

Erkek Bebek Doğum Odası Süsleme


Hastane Odası Nasıl Süslenir?


Bebeğiniz erkek olacaksa doğum odasını süslerken hali ile mavi renk ağırlıkta olacaktır. Mavi ve mavinin tonlarını içeren temalar odanın süslemesinde çok hoş duracaktır. Bu nedenle deniz, gökyüzü gibi temaları hastane odanızı süslerken kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bebeğiniz erkek diye illaki mavi rengi kullanmanız gerekmiyor. Ama farklı renkler de kullansanız yine de bebeğinizin cinsiyetini belli edecek bir süsleme yapmanız tavsiye edilir. 


Kız Bebek Doğum Odası Süsleme


Hastane Odası Nasıl Süslenir?


Kız bebekler için doğum odası süsleme hemen hemen erkek bebeklerin doğum odası süslemeleriyle aynıdır. Tek farklı kız bebeklerin süslemelerinde tüller, balonlar ve boncuklar daha fazla öne çıkar. Kız bebekler için seçeceğiniz temanın renkleri pembe ve pembe tonları olurken, dilerseniz farklı bir renk tonuyla da süsleme yapabilirsiniz. 


Doğum Odası Süslemesi Nasıl Yapılır?


Hastane Odası Nasıl Süslenir?


Kız ya da erkek bebek için doğum odası süslemesi yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konu, abartıdan uzak durmanız gerektiğidir. İnsanların gözünü yoracak, odayı daraltacak ya da hareketi zorlaştıracak bir süsleme yerine sade ve şık bir süslemeyi tercih etmelisiniz. Unutmayınız ki fazla süsleme aynı zamanda maliyeti de yükseltecektir. Kısa bir süre kalacağınız bir oda için çok masraf yapmanız önerilmez. 

Daha Önce Doğum Odası Süslemiş Birisinden Yardım Alın

Doğum odanızı süslerken yapacağınız şeylerden bir tanesi de daha önce hastane odası süslemiş birinden yardım almanız olacaktır. Bu kişi size hastane odası nasıl süslenir konusunda yardım etmenin yanında tecrübelerinden de faydalanmanızı sağlayacaktır.   


 Doğum Fotoğrafçısı Seçimi 


Hastane Odası Nasıl Süslenir?


Doğum fotoğrafçısı son yılların en popüler doğum rituellerinden birisidir. Anne baba adaylarının bu çok özel günlerini ölümsüzleştirecek bir doğum fotoğrafçısı istiyorsanız, hastane odası süsleme bütçesi içerisine doğum fotoğrafçısı içinde bir bütçe ayırmanız gerekir.


Hastane Odası Süsleme Malzeme Listesi


Hastane odasını süslemeye geçmeden önce doğum yapmayı düşündüğünüz hastane odasının boyutlarını öğrenmelisiniz. Bu boyutlara göre süsleme planınızı yapıp önceden malzemeleri alabilirsiniz. Hastane süsleme malzeme listenizde aşağıdaki malzemeler yer alabilir; 

 

  • - Hastane Bebek Odası Kapı Süsleri,
  • - Hastane Odası İkram Sepeti,
  • - Lezzetli Atıştırmalıklar Standı
  • - Bebek Beşiği,
  • - Bebek Anı Defteri,
  • - Yeni Doğan Bebek Balonları,
  • - Dantel, Tül ve Boncuklar,
  • - Balonlar
  • - Hastane Odası Fotoğrafçısı


Doğum Sonrası Ziyarete Gelen Misafirlere İkramlık Listesi ile ilgili detaylar için tıklayın...

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ebru 1. Kaş. 2. Kâğıt süslemeciliğinde kullanılan, mottifli boyama yöntemi.
Erkek Bebek İsimleri
Dadak 1. Büyük kardeş, ağabey. 2. Bebek. 3. Bir yiyeceğin tadına bakmak için yenilen parçası, tadımlık. 4. Şeker, akide şekeri.