Hamilelikte Yeşil Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Yeşil Akıntı Neden Olur?
29 Kasım 2022

Hamilelikte yeşil vajinal akıntıya dair bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda derledik.

Hamilelikte yeşil akıntı genellikle bir enfeksiyon belirtisi olarak kabul edilir. Özellikle bel soğukluğu, trikomonas veya klamidya gibi etkenler yeşil akıntıya neden olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte yeşil akıntı fark edildiği anda doktora başvurmak ve gerekli tedaviyi almak gerekir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte yeşil akıntı neden olur, bebeğe zarar verir mi gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Yeşil Akıntı Neden Olur?

Gebelikte yeşil akıntı, tipik enfeksiyon belirtisi olarak kabul edilir. Zira sağlıklı fizyolojik vajinal akıntı açık renkli, berrak, akışkan ve kokusuz olur. Bu akıntı kadınların çoğunda görülür ve normal kabul edilir. Ancak akıntının renginde ve formunda değişiklik olması, çeşitli enfeksiyonların habercisi olabilmektedir. Örneğin yoğun kıvamlı, kötü kokulu, sarı veya yeşil renkli vajinal akıntılar çoğu zaman bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bununla birlikte akıntıya kaşınma, yanma, batma, ağrılı cinsel ilişki gibi durumlar da ekleniyorsa vakit kaybetmeden muayene olmak gerekir. İşte, hamilelikte yeşil akıntının olası nedenleri:

1. Klamidya Enfeksiyonu

Klamidya enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların başında geliyor. Anormal vajinal akıntı, kötü koku, idrar yaparken yanma hissi, ilişki sonrası kanama, lekelenme ve kaşıntı gibi semptomlara yol açan klamidya enfeksiyonunda akıntı genellikle yeşil renkte oluyor. Araştırmalar, gebelikte tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonunun erken doğum, düşük doğum ağırlığı, yenidoğan konjonktiviti ve yenidoğan pnömonisi ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

2. Bel Soğukluğu

Cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık olan bel soğukluğu da hamilelikte yeşil akıntı ile belirti verebilir. Akıntıya ek olarak kötü koku, yanma, kaşıntı veya adet dönemi arasında kanama da olabilir. Araştırmalar, bu enfeksiyonun doğum sırasında bebeğe bulaşabileceğini ve bebekte körlük, kan enfeksiyonu, eklem enfeksiyonları ve kafa derisinde yaralara neden olabileceğini gösteriyor.

3. Trikomonas Enfeksiyonu

Trikomonas, vaginalis parazitinin neden olduğu bir enfeksiyondur. Yeşil renkli vajinal akıntı, genital kızarıklık, kötü koku, seks veya idrar yaparken rahatsızlık hissine neden olabilir. Bilim insanları, trikomonas enfeksiyonunun erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bir bebek doğurmak gibi riskleri olabileceğini söylüyor. Ayrıca enfeksiyon doğum sırasında bebeğe de bulaşabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra, aşağıdaki durumlar da hamilelikte yeşil akıntıya neden olabilmektedir.

  • Bakteriyel vajinoz,
  • Pelvik inflamatuar hastalık,
  • İdrar yolu enfeksiyonu.

Hamilelikte Yeşil Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Yeşil Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte yeşil akıntı tedavisi etken maddeye göre planlanır. Bunun için öncesinde vajinal sıvı örneği alınarak yeşil akıntıya neyin sebep olduğu incelenebilir. Ardından teşhis koyulup etken maddeye yönelik tedavi planlanır. Tedavide genellikle antibiyotikler ve vajinal fitiller tercih edilir. Bu ilaçların kimisi gebeliğe uygunken bazıları anne ve bebek için riskli olabilmektedir. Bu nedenle gebelikte yeşil akıntı için doktora danışmadan kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Gebelikte Yeşil Akıntı Bebeğe Zarar Verir mi?

Gebelikte yeşil akıntı bebeğe zarar verebilmektedir. Yukarıda sıraladığımız bazı enfeksiyonlar erken doğum, düşük doğum ağırlığı, göz konjonktiviti ve pnömoni gibi potansiyel komplikasyonlara neden olabiliyor. Bu nedenle hamilelikte yeşil akıntı ile karşılaşan her anne adayı vakit kaybetmeden doktorlarına muayene olmalıdır. Bu enfeksiyonların çoğu hamilelik sırasında kullanılabilen antibiyotikler ve vajinal fitiller sayesinde kısa sürede iyileşmektedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Sarı Akıntı Neden Olur?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl