Hamilelikte Popo Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Popo Ağrısı Neden Olur?
13 Mart 2024

Hamilelikte popo ve kalça ağrısının en sık karşılaşılan nedeni hormonal ve fiziksel değişikliklerdir.

Hamilelikte popo ağrısı, hormonal değişiklikler ve bebeğin baskısı dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Bu ağrı genellikle bel veya kalça bölgesinden gelen ağrılı uyaranlardan kaynaklanır. Gebelikte popo ağrısı daha çok ikinci ve üçüncü trimesterde görülse de bazı kadınlar gebeliğin ilk aylarında da popo ağrısı yaşayabilir. Ağrı devam ediyor veya giderek şiddetleniyorsa altta yatan nedeni öğrenmek için doktora danışmak önemlidir. Zira hemoroid, siyatik, kabızlık, anal fissür ve hatta doğum sancıları da hamilelikte popo ağrısına neden olabilir. Bu yazımızda gebelikte popo ağrısı neden olur, hamilelikte popo ağrısına ne iyi gelir gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Popo Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kalçada veya popoda oluşan keskin ağrının nedenini teşhis etmek zordur. Çeşitli teoriler, vücudun implantasyona ve hormonal değişikliklere verdiği tepkinin ilk aylarda popo ağrısına neden olabileceğini göstermektedir. İlerleyen aylarda ise rahmin ve bebeğin baskısının gebelikte popo ağrısına neden olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte kuyruk sokumundaki enfeksiyon, kolondaki problemler, siyatik veya farklı rahatsızlıklar da hamilelikte popo ağrısına yol açabilmektedir. Bu nedenle popo ağrısı devam ediyor ve giderek kötüleşiyorsa doktora danışmak ve altta yatan nedeni öğrenmek gerekir. Hamilelikte popo ağrısının yaygın nedenleri ise şu şekildedir:

1. Hemoroid

Hemoroid, rektum ve anüsteki damarların şişip genişlemesidir. Anüsün içinde veya dışında gelişebilen hemoroid, hamilelerin yaklaşık %25-35’ini etkiler. Bunların %85’i ise son trimesterde ortaya çıkar. Ağrıya ek olarak anüs kanaması, kaşıntı ve ağrılı tuvalete çıkma hemoroidin diğer belirtileri arasındadır.

2. Siyatik

Siyatik ağrısı, kalçadan bacaklara doğru uzanan siyatik sinirin sıkışması veya iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar. Belden bacaklara kadar şiddetli veya hafif bir ağrıya neden olabilen siyatik siniri ağrısı genellikle tedavi ile kontrol altına alınabilir. Çoğunlukla üçüncü trimesterde ortaya çıkan bu ağrı, doğumdan sonra baskının azalmasıyla birlikte kendiliğinden ortadan kalkma eğilimindedir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Siyatik Ağrısına Ne İyi Gelir?

3. Simfizis Pubis Disfonksiyonu

Hamilelik sırasında pelvik eklemlerin kayması ve düzensiz hareketinden dolayı gelişen ağrıdır. Bel, kalça yanları, perine ve uyluklarda ağrıya neden olabilen SPD, genellikle doğum sonrası iyileşme eğilimindedir. Ancak yine de muayene olmak ve bazı durumlarda fizik tedavi almak gerekebilir.

4. Doğum Sancısı

Rahim kasılmaları bazı kadınlarda doğum sırasında popo ağrısına neden olabilir. Ancak bu durum doğumun yaygın bir belirtisi değildir.

5. Hamileliğe Bağlı Olmayan Kalça ve Popo Ağrısı Nedenleri

Hamileliğe özgü olmayan bazı durumlar da bu özel süreçte kalça, popo veya kuyruk kemiğinde ağrıya neden olabilir. Bunlar:

 • Kabızlık
 • Anal fissür
 • Anal apse
 • Piriformis sendromu
 • Derin gluteal sendrom
 • Gluteal kas krampları
 • Tendon iltihabı
 • Kalça artriti
 • Bursit (Eklem yastıklarının iltihabı)
 • Pilonidal kistler (kuyruk kemiğindeki irinli keseler)
 • Zona

Hamilelikte Popo Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte Popo Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hamilelikte popo ağrısının tedavisi altta yatan nedene göre planlanır. Hamileliğe bağlı gelişen ağrılar için bir şey yapmaya gerek yoktur. Zira bunların büyük çoğunluğu doğumdan sonra azalarak ortadan kaybolacaktır. Ancak hemoroid gibi durumlarda tedavi ve ilaç kullanımı gerekebilir. Bunların yanı sıra aşağıdaki öneriler de gebelikte popo ağrısına iyi gelebilir:

 • Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli kullanın.
 • Kabızlığı önlemek için bol su için ve lifli besinler tüketin.
 • Doktorunuz öneriyorsa oturma banyosu yapın.
 • Uzun süre oturmaktan veya uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.
 • Kan akışını artırmak ve ağrıyı hafifletmek için ılık duş alın veya soğuk kompres yapın.
 • Doktorunuz öneriyorsa kaslarınızı esnetmek ve gevşemek için egzersiz yapın.
 • Hamilelik sırasında aktif kalmaya dikkat edin. Egzersiz yapamıyorsanız 20 – 30 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz.
 • Uzanırken vücudunuzu desteklemek ve daha konforlu olmak için hamile yastıklarından faydalanabilirsiniz.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Hormonal ve fiziksel değişikliğe bağlı olarak, hamilelikte popo ağrısı da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde ağrı hissedilmesi normaldir. Ancak ağrı rahatsız ediciyse, giderek şiddetleniyorsa, mide bulantısı, kusma, ishal, kanama, uyuşma veya ateş gibi ek semptomlar eşlik ediyorsa veya doktorun önerdiği ağrı kesiciye rağmen ağrı geçmiyorsa mutlaka doktora danışılmalı ve altta yatan neden araştırılmalıdır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve Batması Neden Olur?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.