Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler
10 Nisan 2020

Hamilelikte kalça ağrısı-batması, çoğu zaman beraberinde bel, sırt ve bacak ağrısı ile seyreder. Bu sebeple anne adaylarının en çok yakındığı konuların başında gelir.

Hamilelikte Kalça Ağrısı - Batması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte kalça ağrısı ve batması çoğu zaman beraberinde bel, sırt ve bacak ağrısı ile seyreder. Bu sebeple anne adaylarının en çok yakındığı konuların başında kalça ağrısı gelir. Bu ağrılar genellikle bir probleme işaret etmez ancak yine de doktorunuz, ağrıların durumu ve bebeğin gelişimi ile ilgili bazı değerlendirmeler yapılmasını isteyebilir. Hazırladığımız makalede, Gebelikte kalça ağrısı - batması neden olur, hamilelikte kalça ağrısına ne iyi gelir gibi çok sık karşılaştığımız soruların yanıtlarını derledik.

Hamilelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte kalça ağrısının en önemli nedeni, bebeğin giderek büyümesi ve annenin vücuduna ekstra baskı yapmasıdır. Annenin rahminde bulunan bebek, gün geçtikçe büyümeye devam eder ve anne adayının vücudu, bu yükü taşımakta zorlanmaya başlayabilir. Zira, hacimsel olarak büyüyen karın bölgesi, annenin vücudunun eski ağırlık dengesini değiştirir. Bu da vücuttaki kaslara farklı bir şekilde yük binmesine sebep olur. Bu yüke alışkın olmayan kas ve iskelet sistemi ise zorlanmaya başladığını aslında ağrı ile belli eder. Kalça ağrısı ile birlikte bel ve bacak bölgesinde de ağrılarla karşılaşılabilir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, gebelikte kalça ağrısının nedeni genellikle bebeğin iç organlara yaptığı baskı ve vücudun ağırlık merkezinin değişmesidir. Buna ek olarak, hamilelikte kalça ağrısının nedenleri arasında;

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

 • Östrojen, progesteron ve relaksin hormonunun artışına bağlı olarak eklemlerde gevşeme meydana gelir. Bu da kalça, bacak ve bel ağrılarına neden olabilir.
 • Hormon seviyesindeki dalgalanmalar gebelikte kalça ağrısına zemin hazırlayabilir.
 • D vitamini eksikliği kalça ağrısını tetikleyebilir.
 • Ya da büyüyen rahmin siyatik sinirine baskı yapmasıyla ağrılarınız şiddetlenebilir. Bu durumda kalça, arka bacak ve bel bölgesinde ağrı hissedilebilir. Genellikle doğumdan sonra kendi kendine geçmektedir.

Gebelikte Kalça Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir. Ancak gebeliğin 2. dönemi dediğimiz 4 ve 6. aylarda bebek büyüme hızını arttırdığından, kalça ağrılarının başlaması genellikle 2. döneme denk gelir. Hamileliğin son aylarında ise daha şiddetli kalça ağrıları hissedilebilir.

Halk arasında ‘hamilelikte kalça ağrısı cinsiyet ile ilgili ipucu verir’ gibi yanlış bir inanış bulunmaktadır. Hatta gebelikte kalça ağrısı erkek çocuğa işaret ediyor şeklinde bilimsel olmayan inanışlar mevcut. Ancak bu durumla ilgili literatürde herhangi bilimsel çalışma bulunmuyor. Dolayısıyla bu inanış hurafe olmaktan öteye gitmiyor.

Hamilelikte kalça ağrısı yürüyememe gibi problemlere neden oluyorsa, mutlaka doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Gebelikte Rahim Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Hamilelikte Kalça Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gebelikte kalça batması ve ağrı nedenlerini öğrendik, şimdi ağrıları hafifletmek için yapabileceklerimize bakalım;

 • Öncelikle fazla kilonuz varsa üzerine daha fazla almamaya çalışmalı, hatta bir diyetisyen rehberinde beslenmelisiniz.
 • Eğer kalsiyum, D vitamini veya magnezyum eksikliğiniz varsa, mutlaka doktorunuzun önereceği takviyelerden kullanmalısınız.
 • Kalçanızı zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız. Ama sık sık yürüyüş yapmayı ve kan dolaşımını hızlandırmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Uzun süre aynı pozisyonda oturmamalısınız.
 • Ağır eşyalar kaldırmamaya dikkat etmelisiniz.
 • 10 – 15 dakika sıcak ya da soğuk kompresler yapabilirsiniz.
 • Geceleri uyurken hamile yastığı kullanabilir veya gün içinde karın destek kuşaklarından faydalanabilirsiniz.
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak bedeninizi rahatlatacaktır fakat yapacağınız hareketler kalçanızı fazla zorlamamalı. Doktorunuz spor yapmanıza izin veriyorsa, bir spor uzmanından hamileliğinize uygun basit egzersizler göstermesini isteyebilirsiniz.

Hamilelikte bacak ağrısı neden olur?

Hamilelikte Kalça Ağrısı ve İyi Gelecek Öneriler

Gebelikten Önce Hazırlanmaya Başlayın

Hamilelik planlaması yapan her kadın gebe kalmadan önce vücudunu gebeliğe hazırlamalıdır. Zira, gebelikten önce başlayacağınız egzersizler ve sağlıklı beslenme düzeni, tıpkı ağrılar gibi gebeliğe bağlı pek çok problemi daha hafif hissetmenizi sağlar. Hamilelik döneminde de günde birkaç kilometre yürüyüş ve 10 – 15 dakikalık basit egzersizler yeterlidir.

Şikâyetleriniz Geçmiyorsa Gerekli Tetkikler Yapılmalı

Bazı durumlarda alınan tüm önlemlere rağmen kalça ve bel ağrısı geçmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız ve gerekli tetkikleri yaptırmanız gerekiyor. Çünkü ağrılarınız başka problemlerden kaynaklanıyor olabilir.

Gebelikle Gelen Vajina Ağrısının Nedenleri

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah