Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler
17 Şubat 2023

Gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekleri sizler için sıraladık.

Hamilelik, her kadın için büyüleyici bir süreçtir. İçinizde yeni bir canın filizlendiğini bilmek paha biçilemez duygular hissettirir. Ama bununla birlikte, değişen hormonal dengeyle beraber bir takım olumsuzluklar yaşanması da olası. Bunların başında ise mide bulantısı geliyor. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında neredeyse her kadın mide bulantısı yaşar. Bu özel süreçte özellikle hCG hormonunun mide bulantısını tetiklediği düşünülse de uzmanlar artan koku hassasiyeti, stres ve kötü beslenmenin de gebelikte mide bulantısına neden olabileceğini belirtiyor. Böylesi bir tabloda ise anne adayları mide bulantısı için elbette doğal çözümler arıyor. Bu noktada özellikle hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler nelerdir sorusu büyük bir önem kazanıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, gebelikte mide bulantısına iyi gelen besinler ve doğal önerileri listeledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Gebelikte hemen hemen her kadın az veya çok mide bulantısı yaşar. Bunun nedeni hala kesin olarak bilinmemekle birlikte, hormonların mide bulantısı üzerinde önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. Bilim insanları özellikle plasenta tarafından üretilen hCG hormonunun bunda etkili olabileceğini ifade ediyor. Zira hCG hormonunun 12. hafta civarı zirveye ulaşması ve tam da bu haftalarda mide bulantısının pik yapması, bu düşünceyi destekliyor. Bununla birlikte hamilelik ile beraber artan koku alma duyusu, stres ve belli başlı yiyeceklere karşı isteksizlik duymak da gebelik sırasında mide bulantısını tetikleyebiliyor.

Mide bulantısı hamilelik döneminde genellikle bir endişe kaynağı değildir. Hatta iyiye işaret olarak da değerlendirilebilir. Çünkü yükselen hCG hormonu, gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlediğini gösterir. Bununla birlikte hamilelikte mide bulantısının günlük yaşamı çok etkilemesi, gün içinde çok fazla kusmaya neden olması ve beslenmeyi olumsuz etkilemesi durumunda mutlaka kadın doğum uzmanı ile iletişime geçilmelidir. Zira tüm bunlar; elektrolit düzensizliği, böbrek fonksiyonun bozulması ve kilo kaybı gibi olumsuzluklara yol açabilen hiperemezis gravidarumdan kaynaklanıyor olabilir. Mide bulantısının çok şiddetli bir formu olan hiperemezis gravidarum durumunda, anne ihtiyaç duyduğu besin öğelerini karşılayamaz. Bu durum hem anne hem de bebek açısından hayati risk oluşturabileceğinden annenin tedavisine hastanede devam edilmesi gerekebilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelikte Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Hamilelikte mide bulantısı tıbbi olarak endişe verici olmasa da yaşam kalitesini oldukça düşürür. Bu durumda doğal yollara başvurmak isteyen pek çok kadın, hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler hakkında araştırma yapmaya başlar. Peki, gebelikte mide bulantısına iyi gelen gıdalar hangileri? İşte, hamilelikte mide bulantısına iyi gelen 5 yiyecek…

1. Muz

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında yer alan muz, mide bulantısını azaltmanın yanı sıra besleyici bir meyvedir. Ulaşılabilir, yemesi kolay ve enerji verir. Ayrıca gebelik sırasında kusma sonucu kaybedilen potasyumun da yerine konmasına yardımcı olur. Eğer muzu tek başına yemeyi sevmiyorsanız ceviz, çilek ve süt ile karıştırarak smoothie hazırlayabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Gönül Rahatlığı ile Tüketebileceğiniz 9 Smoothie

2. Sade Kraker

Gebelikte mide bulantısına iyi gelen yiyeceklerden biri de sade krakerdir. Zira sade kraker gibi kuru gıdalar midedeki asidi emerek bulantı hissinin azalmasını sağlar. Şekerli, baharatlı ve yağlı yiyecekler ise tam tersi bir etki yaratarak mide bulantısının şiddetlenmesine yol açabilir. Bu nedenle gebelik döneminin özellikle ilk 3 ayında yağlı, baharatlı ve aşırı şekerli yiyeceklerden uzak durulması sağlıklı olacaktır.

3. Zencefil

Zencefil, tarih boyunca mide bulantısını gidermek için kullanılan besinlerden biri olmuştur. Yapılan birçok araştırma da zencefilin şişkinlik dahil çoğu mide problemine iyi geldiğini gösteriyor. Bu dönemde zencefili çay olarak tüketebileceğiniz gibi zencefilli sakızlardan da faydalanabilirsiniz.

4. Karpuz

Hamilelikte mide bulantısına iyi gelen besinler arasında yer alan karpuz, mide bulantısını yatıştırmanın yanında zengin su içeriği ile anne adaylarının susuz kalmasını önlüyor. Ayrıca iyi bir lif kaynağı olduğu için kabızlık gibi problemlerin önüne geçilmesini sağlıyor. Burada dikkat edilmesi gereken şey, karpuzun içeriği yoğun doğal şekerdir. Eğer anne adayının diyabeti varsa doktoruna danışmadan karpuz tüketmesi önerilmemektedir.

5. Turunçgiller

Portakal ve limon gibi turunçgiller, içerdikleri yüksek asit oranı nedeniyle gebelik döneminde mide bulantısı ve ekşime gibi problemleri artırabilirler. Ancak çoğu anne adayı, turunçgilleri koklamanın mide bulantısını yatıştırdığı konusunda hemfikir. Siz de mide bulantısından muzdaripseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Mide Bulantısı ile Nasıl Başa Çıkılır?

Kaynak: 1

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Pakize 1. Temiz, lekesiz. 2. Halis, saf.
Erkek Bebek İsimleri
Fadıl bk. Fazıl