Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal mi?

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal mi?
08 Aralık 2022

Kadınların yaklaşık %20'si gebeliği boyunca mide bulantısı yaşamamaktadır.

Hamilelikte mide bulantısı olmaması oldukça normaldir. Gebeliğin ilk aylarında bulantı ve kusma sık görülen bir semptom olsa da kadınların yaklaşık %20’si mide bulantısı şikâyetiyle hiç karşılaşmaz. Bu durum özellikle hormonlar ideal düzeydeyse ve eşlik eden vajinal kanama ya da pelvik ağrı gibi ek belirtiler yoksa tehlikeli bir duruma işaret etmez. Diğer bir deyişle, gebelikte mide bulantısı olmaması endişe edilecek bir durum değildir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte mide bulantısı olmaması ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar!

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Hamilelikte mide bulantısı, gebe olan kadınların neredeyse %80’inde görülen bir semptomdur. Bu duruma neyin sebep olduğu henüz kesin olarak bilinemese de hormonların yükselmesiyle bağlantılı olabileceği düşünülmektedir. Genellikle gebeliğin ilk 3 aylık sürecinde görülen bulantılar sabah bulantısı olarak da adlandırılır. Hamileliğin 3. ayından sonra ise çoğu kadının mide bulantısı şikâyeti azalarak kaybolur. Ancak her gebeliğin özel olduğu ve her kadının hamilelik sürecini farklı şekillerde yaşayabileceği unutulmamalıdır. Bazı kadınlar hamileliğinin son ayına kadar mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar yaşarken, kimilerinin hiçbir şikâyeti olmayabilir. Peki, hamilelikte mide bulantısı olmazsa ne olur? Gebelikte mide bulantısı olmaması normal mi?

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal mi?

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemindeyseniz ve en ufak mide bulantısı/kusma nöbeti geçirmediyseniz endişelenmeniz normal. Zira hamile kadınların neredeyse %80’i ilk 3 aylık dönemde mide bulantısı ve kusma gibi semptomlar yaşar. Ancak sizin mide bulantısı yaşamıyor olmanız bir endişe kaynağı değildir. Çünkü her hamilelik özeldir ve her kadın bu süreci fark şekillerde deneyimler. Bazı kadınlar hamileliğinin son günlerine kadar mide bulantısı hissederken, kimilerinde bulantı hiç olmayabilir. Dolayısıyla hamilelikte bulantı olmaması gebeliğin gidişatı ile ilgili herhangi bir ipucu vermemektedir. Hamilelik belirtilerinde dalgalanmalar olması ve hamileler arasında büyük farklılıklar olması gayet normaldir. Aynı kadın için bile bulantılar bir hamilelikten diğerine çok farklı bir şekilde seyredebilir. Örneğin bazı anne adayları ilk gebeliğinde çok yoğun mide bulantısı yaşayabilirken ikinci gebeliğinde kendisini daha iyi hissedebilir. Diğer anne adaylarında ise durum tam tersi bir şekilde gelişebilir. Bu nedenle gebelikte bulantı olmaması tek başına endişe kaynağı değildir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmaması Normal mi?

Hamilelikte Mide Bulantısı Olmazsa Ne Olur?

Hamilelikte bulantı olmaması yukarıda değindiğimiz gibi gayet normaldir. Anne adayları bulantı yaşamayıp gayet sağlıklı bir gebelik süreci geçirebilirler. Ancak yine de söz konusu durum kadın doğum uzmanı ile paylaşılmalıdır. Doktor bu durumda ultrason muayenesi yapmak ve hormon seviyelerini değerlendirmek isteyebilir. Çünkü hamilelikte mide bulantısı olmaması, nadiren çok düşük hormon seviyelerinden kaynaklanabilmektedir. Bu da düşük yapma riskinin artması anlamına gelebilir. Bununla birlikte hormon seviyeleri gebelik haftasına göre ideal düzeyde ise ve vajinal kanama, kasık ağrısı gibi düşük belirtileri gözlemlenmiyorsa endişe edilmesine gerek yoktur. Zira hormonların ideal seviyede olması halinde mide bulantısı yaşanmıyorsa, bu durum vücudun hormonları iyi tolere ettiğini de gösterebilir.

Özetle; hamilelikte mide bulantısı olmaması tek başına düşük riski olduğunu göstermez. Özellikle hormon seviyesi gebelik haftasına göre ideal seviyedeyse ve şiddetli kasık ağrısı, vajinal kanama, bel ağrısı gibi eşlik eden semptomlar yoksa korkulacak bir durum söz konusu değildir. Gebelerin neredeyse %20’sinin hiç bulantı yaşamadığı ve gayet sağlıklı bir doğum süreci unutulmamalıdır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.