Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?
08 Kasım 2022

Her kadında farklı olabilmekle birlikte gebelikte mide bulantısı genellikle 6. hafta civarı başlar.

Hamilelikte mide bulantısı çoğu anne adayının ortak şikâyetidir. Beta HCG hormonunun artmasına bağlı olarak yaşanan sabah bulantısı, genellikle gebeliğin ilk aylarında hissedilir. Farklı bir ifadeyle gebelikte mide bulantısı 5. haftada başlar ve ikinci trimestera kadar devam edebilir. Ancak bazı anne adayları hiç bulantı yaşamazken kimileri nadir de olsa hamileliğinin sonuna kadar mide bulantısı yaşayabilmektedir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, gebelikte mide bulantısı ne zaman başlar gibi merak edilen soruların yanıtlarını derledik. İşte, hamilelikte sabah bulantısı ile ilgili tüm bilinmesi gerekenler…

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte mide bulantısı genellikle 5. – 6. hafta civarı başlar. Hormonların artışına bağlı olarak gelişen bu bulantılar neredeyse tüm anne adaylarında görülür. Hormonların düşme eğilimi göstermeye başlamasıyla birlikte şikâyetin yavaş yavaş geçmesi beklenir. Bu da ortalama 2. trimesterın başlarına denk gelir. Yani özetlemek gerekirse, hamileliğin erken belirtileri arasında yer alan sabah bulantısı genellikle adet gecikmesinden 1 – 2 hafta sonra ortaya çıkar. İlk 3 aylık sürecin sonunda ise giderek azalır ve anne adaylarının rahatlaması beklenir. Bununla birlikte, bazı anne adaylarında hiç bulantı olmayacağı gibi kimilerinde hamileliğin sonuna kadar mide bulantısı sürebilmektedir. Bu nedenle hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar ve ne zaman biter sorularına kesin bir yanıt vermek mümkün değildir.

Gebelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Gebelikte mide bulantısı genellikle 3. ayın sonunda geçer. Diğer bir deyişle, hamilelikte mide bulantısının 12. – 16. haftalar arasında iyice azalması beklenir. Hamilelik sırasında hormonal değişikliklere daha fazla duyarlı olan anne adaylarının mide bulantısı ikinci üç aylık süreçte de devam edebilir. Nadiren bazı kadınlar hamileliklerinin sonuna kadar mide bulantısı ve kusma yaşayabilirler.

Hamilelikte Mide Bulantısı En Çok Hangi Haftada Olur?

Hamilelikte mide bulantısı en çok 9. ve 10. haftalarda olur. Çünkü bu dönemde beta HCG hormonu pik yapar. İlerleyen haftalarda ise hormon salınımı giderek azalma eğilimi göstereceğinden mide bulantısının hafiflemesi beklenir. Ancak bu durumun herkeste aynı olmayabileceği ve kadından kadına değişebileceği unutulmamalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısının en temel nedeni hormonlardır. Özellikle beta HCG hormonunun hızla artmaya başlamasının gebelikte mide bulantısının esas nedeni olduğu düşünülüyor. İkiz gebelik yaşayan anne adaylarında ise beta HCG hormonu daha yoğun bir şekilde arttığından çoğul gebeliklerde mide bulantısı ve kusma şikâyeti daha fazla olabiliyor. Beta HCG’nin düşme eğilimi gösterdiği 3. ay sonu itibariyle de mide bulantısı ve kusma şikâyetlerinin azalması bekleniyor.

Hormonların direkt etkisinin yanında dolaylı olarak yol açtığı faktörler de hamilelikte mide bulantısının daha şiddetli yaşanmasına neden olabiliyor. Bunlar:

  • Sindirim sisteminin yavaşlaması,
  • Mide ekşimesi veya reflü hastalığı,
  • Ağızdaki metalik tat veya aşırı tükürük salgısı gibi faktörlerdir.

Gebelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte mide bulantısı çoğu kadında görülür. Genellikle ilk aylarda görülen bu şikâyeti uygulayabileceğiniz basit ve güvenilir yöntemlerle biraz daha hafifletmeniz mümkün. İşte, hamilelikte mide bulantısına iyi gelen öneriler:

1. Sık Sık Ama Az Az Yiyin

Midenin uzun bir süre boş kalması veya aksine büyük öğünler tüketmek mide bulantısını daha da şiddetlendirebilir. Bu nedenle gün içinde az az ama sık sık beslenmeye çalışın.

2. Tetikleyici Gıdalardan Kaçının

Bazı yiyeceklerin sindirimi zordur ve mide bulantısının daha da artmasına neden olabilirler. Bu nedenle sindirimi zor olan yağlı ve bol baharatlı yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın.

3. Susuz Kalmayın

Bol sıvı tüketmek hamilelik sırasında oldukça önemlidir. Özellikle bulantı ve kusmaların yoğun olarak yaşandığı dönemde sıvı kaybetmek dehidrasyona neden olabilir. Bunu önlemek ve kaybedilen sıvıyı yerine koymak için bol bol su içilmesi gerekir. Suyun yanında ayran gibi sağlıklı içecekler de tüketilebilir.

4. Zencefil Tüketin

Zencefil içeren yiyecek ve içeceklerin mide bulantısını yatıştırmaya yardımcı olduğu biliniyor. Üstelik zencefilin gebelik üzerinde bilinen ciddi bir yan etkisi de bulunmuyor. Doktorunuza danışarak zencefili yiyeceklerinize ekleyebileceğiniz gibi çay formunda da tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Zencefil Nasıl Tüketilebilir?

5. B6 Açısından Zengin Beslenin

B6 vitamini açısından zengin olan yiyecekler mide bulantısını azaltmaya yardımcı olabiliyor. Bu nedenle diyetinize B6 vitamini açısından zengin besinler ekleyebilirsiniz. Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri, muz, avokado, kuru baklagiller ve kabuklu kuruyemişler iyi birer B6 kaynağıdır. Alerjiniz yoksa gün içinde bunları dengeli bir şekilde tüketebilirsiniz.

6. Parfüm vb. Ürünler Kullanmayın

Parfüm ve kokulu vücut losyonu gibi ürünler hamilelikte mide bulantısını daha da şiddetlendirebilir. Aynı şekilde ağır kokulu yiyecekler de mide bulantısını tetikleyebilir. Bu nedenle kokulu ürünlerden ve yiyeceklerden bir müddet uzak durmak en iyisidir. Evi güzelce havalandırmak ve gün içinde dışarıda temiz hava almak da mide bulantısının azalmasına yardımcı olacaktır.

Hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar, en çok hangi haftada olur gibi konuyla ilgili merak edilen tüm soruların yanıtlarını derledik. Daha fazla bilgi için aşağıdaki içeriğimizi de okuyabilirsiniz:

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Kaynak: 1, 2

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Macide Şan ve şeref sahibi kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.