Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?
15 Kasım 2022

Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde mide bulantısı ve kusma yoğun olduğu için asgari düzeyde kilo kaybedilebilir. Ancak ilerleyen aylarda kilo kaybı sağlıklı ve beklenen bir durum değildir.

Hamilelikte kilo vermek, ilk 3 aylık dönemde normal karşılanabilir. Zira sabah bulantıları, kusmalar, yiyeceklerden ve kokulardan tiksinme, hamileliğin başlarında anne adaylarının birkaç kilo vermesine neden olabilir. Bu süreçte kilo kaybı asgari düzeyde olduğu sürece endişe kaynağı değildir. Ancak gebelikte kilo verme durumu ilk 3 aylık süreçten sonra da devam ediyorsa mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü kilo vermenin bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebileceği biliniyor. Bebeğin gelişiminin yanı sıra doğum ve emzirme süreçleri için de annenin yeterli kaloriye ve sağlıklı besinlere ihtiyacı olduğundan, bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde kilo kaybı önerilmiyor. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, hamilelikte kilo kaybı ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi?

Hamilelikte kilo kaybı ilk 3 aylık dönemde normal karşılanır. Çünkü bu süreçte hormonların etkisiyle sabah bulantıları ve kusmalar yoğun olarak yaşanır. Buna ek olarak anne adayının koku hassasiyeti varsa bu durum yiyeceklerden tiksinmesine yol açarak kilo kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte kilo verenler aslında oldukça yaygındır. Peki, hamileliğin ilk 3 ayında kilo vermek bebek için zararlı mı? Gebeliğin ilk aylarında bebek küçük olduğundan kalori ve besin gereksinimleri de az olur. Bu nedenle kasıtlı verilmeyen birkaç kilo, bebeğin gelişimi için zararlı değildir. Ancak ikinci üç aylık dönemde anne adayının kademeli olarak kilo almaya başlaması beklenir. Çünkü bu dönemde hem mide bulantısı ve kusma azalır hem de bebeğin kalori ihtiyacı artar. Ayrıca çoğu anne adayının iştahı genellikle ikinci trimesterdan sonra açılır. Dolayısıyla gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kilo vermek normal ve beklenen bir durum değildir. Anne adayları bu süreçte kilo vermeye devam ediyorsa mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve altta yatan nedenin saptanması gerekir.

Hamilelikte Kilo Kaybı Neden Olur?

Hamilelikte kilo vermek, hormonların etkisiyle ortaya çıkan mide bulantısı ve kusma gibi durumlar nedeniyle 3 aylık süreçte normaldir. Diğer bir deyişle, gebeliğin ilk aylarında asgari düzeyde kilo kaybı yaşanması endişe kaynağı değildir. Bununla birlikte ilerleyen süreçlerde gebelikte kilo kaybı devam ediyorsa annenin mutlaka doktor tarafından değerlendirilmesi gerekir. 

Hamilelikte kilo kaybına neden olan diğer faktörler şu şekildedir:

 • Gastrointestinal hastalıklar,
 • Otoimmün hastalıklar,
 • Endokrin dengesizliği,
 • Yeme bozuklukları,
 • Aşırı aktif tiroid,
 • Enfeksiyonlar,
 • Psikolojik sorunlar,
 • Nörolojik anormallikler,
 • Madde kullanımı,
 • Teşhis edilmemiş diyabet ve
 • Diğer kronik hastalıklar hamilelikte kilo kaybına neden olabilir.

Hamileliğin İlk 3 Ayında Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Kilo Vermek Normal mi? Bebek İçin Zararlı mı?

Hamilelikte Kilo Vermek İçin Diyet Yapılabilir mi?

Hangi kiloda olunursa olunsun, hamilelik diyet için uygun bir zaman değildir. Besin alımını kısıtlamak anne ve karnındaki bebeğin gelişimi için potansiyel olarak tehlikelidir. Bebeğin büyüyüp gelişebilmesi için karbonhidratlar da dahil olmak üzere tüm besin öğelerine ihtiyacı olur. Bunları kısıtlamak, bebekte gelişim geriliğinden erken doğum riskine kadar birçok olumsuz tabloya yol açabilir. Bu nedenle kilo vermek amacıyla hamilelikte diyet kesinlikle yapılmamalıdır.

Eğer anne adayı obez ise bu durumda doktoru makul miktarlarda kilo kaybı önerebilir. Bazı araştırmalar, obez anne adaylarında hafif kilo vermeninpreeklampsi ve gestasyonel diyabet riskini azaltabileceğini gösteriyor. Ancak vücut kitle indeksi normal veya düşük olan kadınlarda kilo kaybının düşük doğum ağırlıklı bebek ve erken doğum gibi risklerle ilişkilendirildiği biliniyor. Bu nedenle doktor aksini belirtmediği sürece hamilelikte kesinlikle bilinçli olarak kilo verilmemelidir.

Hamilelikte Kilo Kaybı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamileliğin ilk aylarında kilo vermek genellikle bebeğe zarar vermez. Zira bu dönemde bebek oldukça küçüktür. Dolayısıyla besin ve kalori ihtiyacı da çok azdır. Bebek büyümeye başladıkça kalori ihtiyacı da artacağından, bebeğin gelişimi için anne adayının yeterli ve sağlıklı beslenmesi oldukça önemlidir. Eğer bebek ihtiyaç duyduğu kaloriyi alamazsa gelişim geriliğinden erken doğuma kadar birçok potansiyel risk oluşacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Hamilelikte Haftalara Göre İdeal Kilo Alımı Nasıl Olmalı?

Kaynak: 1

 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Lâle Çiçekleri kadeh biçiminde olan, türlü renklerde süs bitkisi.
Erkek Bebek İsimleri
Saadettin 1. Dinin mutluluğu.2. Dini uğurlu, kutlu kılan.