Hamilelikte Keratin Bakımı Yaptırılabilir mi?

Hamilelikte Keratin Bakımı Yaptırılabilir mi?
28 Ocak 2020

Son zamanların en trend saç bakım uygulaması olan keratin yüklemesi hamilelikte yaptırılabilir mi?

Hamilelikte keratin bakımı yaptırmak, çoğu anne adayının kafasını kurcalıyor. Biz de sizler için hazırladığımız makalede, hamileler keratin bakımı yaptırabilir mi sorusunun cevabını irdeledik...

Hamilelikte Keratin Bakımı Yaptırılabilir mi?

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal dalgalanmalar, başta cilt olmak üzere vücudumuzdaki pek çok organı etkileyebiliyor. Bu etkilerin en çok görüldüğü yer ise genellikle saçlarımız oluyor. Kimimizin saçı daha yumuşak ve parlak bir hale gelirken, bazılarımızda tam tersi bir etki oluşabiliyor ve cansız saçlarla baş başa kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda ise hemen hemen hepimizin aklına, son yıllarda oldukça popüler olan keratin bakımı geliyor. Peki, Hamilelikte keratin bakımı yaptırılabilir mi? Emzirme döneminde keratin bakımı yaptırmak güvenli mi? Tüm detaylar makalemizde…

Keratin Nedir?

Keratin; vücudumuzda doğal olarak bulunan bir proteindir. En çok diş, tırnak ve saçlarımızda bulunan bu güçlü protein, saç sağlığımız ile doğrudan ilgilidir. Çünkü saçın korteks olarak adlandırılan hem dış yapısında hem de iç yapısında bol miktarda keratin bulunuyor. Bu da saçımızın güçlü ve parlak görünmesine yardımcı oluyor.

Ancak bu mucizevi protein, tıpkı vitamin eksikliği gibi zaman zaman vücudumuzdan eksilebiliyor. Bu da saçlarımızın donuk ve cansız görünmesine veya kolayca karışmasına neden oluyor. Buna bir de hamilelik döneminde yaşadığımız hormonal dalgalanmalar eklendiğinde, saçlarımız iyiden iyiye güçsüzleşip dökülmeye başlayabiliyor. Ya da görüntü olarak bizi tatmin etmeyebiliyor.

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız keratin bakımı ise tam da bu gibi durumlarda uygulanıyor. Uygulama sayesinde saçınızdan eksilen keratin yerine koyuluyor ve saçlarınız eski sağlıklı haline kavuşturuluyor.

Hamilelikte Keratin Bakımı Yaptırılabilir mi?

Hamilelikte ve Emzirme Döneminde Keratin Bakımı Yaptırılabilir mi?

Hamilelik, hepimizin bildiği gibi oldukça hassas bir dönem. Bu nedenle özellikle bebeğin organ gelişiminin tamamlandığı ilk 3 ay, her türlü kimyasal işlemlerden uzak durmak gerekiyor. Çünkü annenin vücuduna nüfuz eden çoğu ürün, ondan bebeğe geçebiliyor ve bu durum, her ikisinin de sağlığını tehlikeye atabiliyor. Aynı şekilde emzirme sürecinde de annenin vücuduna aldığı çoğu kimyasal, süt yoluyla bebeğe ulaşabiliyor.

Keratin bakımı, yoğun formaldehit içeren kimyasal ürünler ile yapılıyor. Dolayısıyla uzmanlar, hem hamilelik hem de emzirme sürecinde keratin bakımı yapılmasını tavsiye etmiyor. İçeriği tamamen organik olan keratin ürünlerinin dahi ilk 3 ayda kullanılması önerilmemektedir. İlerleyen dönemlerde kullanacaksanız da mutlaka doktorunuzun onayını alın.

Hamilelikte Keratin Bakımı Yaptırılabilir mi?

Kuaförde Uygulatmayın!

Yukarıda da değindiğimiz gibi, hamilelik ve emzirme döneminde keratin bakımı önerilmemektedir. Ancak yine de yaptırmakta kararlıysanız, keratin bakımını kuaförde yaptırmamak en sağlıklısı olacaktır. Çünkü çoğu kuaför, anlaşmalı olduğu firmaların ürünlerini kullanıyor. Bu ürünler de yüksek oranda formaldehit içerdiğinden, başta akciğer olmak üzere pek çok organ için hayati risk taşıyorlar. Zaten dikkat ettiyseniz, çoğu kuaför kendisini kimyasal maddelerin zararından koruyabilmek için ürünü ya  eldiven kullanarak hazırlıyor ya da açık havada hazırlamayı tercih ediyor. Bu da aslında ürünlerin ne kadar tehlikeli olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla tamamen organik bir ürün alıp evde uygulamak (aslında hiç uygulamamak) daha sağlıklı olacaktır. 


Hamilelikte veya emzirme döneminde keratin bakımı uygulamasına dair genel görüş, uygulamanın daha sonraya ertelenmesi yönündedir. Eğer illa uygulanacaksa, içinde kimyasal barındırmayan organik ürünler tercih edilmeli ve mutlaka doktorun görüşü alınmalıdır.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Ubeydullah bk. Übeydullah