Yalnız Değilsiniz: Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Yalnız Değilsiniz: Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?
03 Ağustos 2021

İdrar kaçırma, neredeyse her anne adayının ortak şikâyetlerinden biridir. Zira bu dönemde böbreklerden süzülen kan miktarının artması, daha sık idrara çıkma isteği oluşturabiliyor.

Hamilelikte idrar kaçırma, neredeyse her anne adayının ortak şikâyetlerinden biridir. Zira bu dönemde böbreklerden süzülen kan miktarının artması, daha sık idrara çıkma isteği veya hamilelikte sürekli idrar varmış hissi oluşturabiliyor. Ayrıca bebeğin büyüyüp mesaneye baskı yapması ve artan progesteron hormonunun kasları gevşetmesi de hamilelikte idrar kaçırmaya neden olabilmektedir. Bazen de idrar yolu enfeksiyonu yaşayan anne adaylarında idrar kaçırma problemleri görülebiliyor. Bu nedenle hamilelikte sık sık idrar kaçırma sorunu yaşanıyorsa yapılması gereken ilk şey, muayene olmak ve hekimin gerekli gördüğü tetkikleri yaptırmak olacaktır. Enfeksiyon gibi hastalıklar ekarte edildikten sonra, yine doktorun önereceği basit egzersizler ile hamilelikte idrar kaçırma sorunu büyük ölçüde hafifletilebilir. Eğer cerrahi müdahale gerekiyorsa, bunu doğum sonrasına ertelemek en doğru karar olacaktır. Peki, hamilelikte idrar kaçırma ne zaman başlar?

Hamilelikte idrar kaçırma problemleri ilk 3 ayda başlayabilir. Bunun sebebi, anne adayının böbreğinden geçen ve süzülen kan miktarının hamileliğin başlamasıyla birlikte artmasıdır. İkinci üç aylık dönemde ise bebeğin büyüyüp mesaneye baskı yapması sebebiyle daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyulabilir. Bu şikâyetler hemen hemen her anne adayında görülse de kilosu az olan, daha önce doğum yapmamış ve idrar yolu enfeksiyonu olmayan hamilelerde hiç karşılaşılmayabilir. 


Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Anne adaylarının böbreklerinden süzülen kan miktarının artması, ara ara hamilelikte idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıca bu dönemde progesteron hormonunun artmasıyla birlikte kaslarda meydana gelen gevşeme, idrar tutamama sorunlarına yol açabilir. Öte yandan bebeğin büyüyüp mesaneye baskı yapması da sık sık tuvalete gitme ihtiyacı doğurabilmektedir. Buradan da anlaşılacağı üzere gebelikte idrar kaçırma veya daha sık idrara çıkma isteği, aslında çoğu hamilenin yaşadığı normal karşılanan bir durum. Ancak enfeksiyonlar veya cerrahi müdahale gerektiren özel hastalıklar da idrar kaçırma ile belirti verebilmektedir. Bu nedenle böyle bir şikâyet oluştuğunda, mutlaka muayene olmak ve altında yatan ciddi bir hastalık olup olmadığını öğrenmek gerekir.

Gebelikte İdrar Kaçırma Riskini Artıran Faktörler

Bazı alışkanlıklar veya hastalıklar gebelikte idrar kaçırma riskini artırabiliyor. Örnek verecek olursak;

  • Genetik yatkınlık,
  • Diyabet,
  • Daha önceki normal doğumlar,
  • Aşırı kafein tüketimi,
  • Çeşitli akciğer hastalıkları ve kronik öksürük,
  • Fazla kilo alımı,
  • Bebeğin ağırlığının olması gerekenden fazla olması ve
  • Hareketsiz kalmak, hamilelikte idrar kaçırma riskini artırabilmektedir.

Yalnız Değilsiniz: Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Hamilelikte idrar kaçırma tedavisi için öncelikle enfeksiyon olup olmadığını tespit etmek gerekir. Zira gebelik, idrar yolu enfeksiyonuna yatkınlığın arttığı bir dönemdir. Bunun için idrar kültürü ve antibiyogram yapılabilir. Eğer enfeksiyon saptandıysa mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Şayet idrar kaçırmanın altında yatan sebep cerrahi müdahale gerektiren hastalıklar ise ameliyatın doğum sonrasına planlanması en doğru yaklaşım olacaktır.

Ancak gebelikte idrar kaçırma problemlerinin çoğunun, hamileliğe özgü hormonal ve fizyolojik değişime bağlı gerçekleştiği görülmektedir. Bu nedenle birçok anne adayının, doğumdan 2 – 3 ay sonra şikâyetlerinin azaldığı gözlemlenmektedir. Nadiren doğumdan sonra da idrar kaçırma sorunu devam edebilir. Böylesi bir durumda kegel egzersizleri ile sorun çözülebileceği gibi ameliyat da gerekebilir.

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

Kegel egzersizi, pelvik kasları çalıştıran ve her an yapılabilen oldukça kolay bir egzersizdir. Ancak bu egzersizi yapabilmek için öncelikle doğru kasların çalıştırıldığından emin olmak gerekir. Hangi kasları çalıştırmanız gerektiğini, idrarınızı yaparken bir anda tutmanız size yol gösterecektir. İdrarınızı yaparken birkaç saniye tutmak için beklediğinizde sıktığınız kaslar, aslında tam olarak kegel egzersizini yaparken sıkmanız gereken kaslardır.

Doktorunuzun önerdiği süre ve sayıda bu kasları sıkmak, kasların güçlenmesini ve böylece idrar kaçırma sorununun önlenmesine yardımcı olacaktır. Başlangıçta günde 3 kere, 25’er kez kaslar sıkılıp bırakılabilir. İlerleyen günlerde sayı artırılarak egzersizlere devam edilebilir. Kegel egzersizi, doğum sonrası veya hamilelikte idrar kaçırma sorunlarının hafiflemesine büyük ölçüde yardımcı olur. Ancak bazı durumlarda cerrahi müdahalelerin gerekebileceği unutulmamalıdır.

Bunu da Okuyun: Kegel Egzersizi ile Doğum Sonrası Vajinanızın Toparlanmasına Yardımcı Olun!

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Tabende Parlayan, ışık veren.
Erkek Bebek İsimleri
Gaffar 1. Çok bağışlayıcı, bağışlayan. 2. Allah’ın sıfatlarındandır.