Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak Sizi Korkutmasın

Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak Sizi Korkutmasın
10 Mayıs 2017

Hamilelikte sık idrara çıkmak neredeyse her gebede görülebilen bir durum. Bunda rahimin idrar torbasına baskı yapması fazlasıyla etkili. Yalnız, bu sık idrara çıkma durumuna idrarı yaparken ağrı, yanma hissi de ekleniyorsa mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Gebelik döneminde sık sık idrara çıkma problemi yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Aslında hamile olan her kadın, gebeliğinin birinci trimester dediğimiz ilk 3 aylık ve üçüncü trimester dediğimiz son 3 aylık sürecinde bu sorunla karşı karşıya kalıyor. Hatta, bazı anne adayları gebeliğini sık sık idrara çıkma belirtisiyle bile anlayabiliyor. Yalnız, sık sık idrara çıkmanın yanında idrarınızı yaparken yanma, ağrı gibi şikayetleriniz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. İdrar yolu enfeksiyonu, sistit ve benzeri bir çok rahatsızlıklar söz konusu olabilir. 

 Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak Sizi Korkutmasın  

Hamileyken Sık İdrara Çıkmak

Hamileyken sık sık idrara çıkmanızın temel sebebi tabii ki hormonlarınızdır. Bununla birlikte daha hızlı çalışmaya başlayan böbrekleriniz, sizde sık sık tuvalete gitme ihtiyacı oluşturur. Aynı zamanda hamilelik sürecinde vücuttaki sıvı artışı da sık sık idrara çıkmanızı tetikler. Bir diğer neden ise rahimin idrar torbasına baskı yapmasıdır. Fetusun bulunduğu rahim, git gide büyür ve idrar torbanızı sıkıştırır. Bu da daha fazla tuvalete gitme ihtiyacını duymanıza sebep olur.

Diğer Hastalıkların Belirtisi Olabilir!

Hamilelik sürecinde sık sık idrara çıkmanız çok normal bir durum. Yalnız, bu duruma idrarı yaparken yanma, ağrı, kanama, karın alt bölgesinde sancı gibi faktörler de ekleniyorsa mutlaka kadın doğum uzmanınıza görünmelisiniz. Bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonu, sistit ve daha bir çok rahatsızlığın habercisi olabilir. Doktorunuz sizden kan ve idrar testi isteyebilir. Muayeneniz bittikten sonra teşhisi koyup sizin için en doğru tedavi yöntemi belirlenecektir.


Hamilelikte Sık İdrara Çıkmak Sizi Korkutmasın

 

Hamilelik Sürecinde Sık İdrara Çıkan Anne Adaylarına Öneriler

Hamilelik sürecinizde sıvı alımını asla kısıtlamamanız önerilir. Gün içinde bol bol su tüketmelisiniz. Uzmanlar, hamile kadınların günde en az 8 bardak su içmesini tavsiye ediyor. Yeterli sıvı alınmadığı takdirde idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma olasılığınız da bir o kadar artıyor. Yalnız, hamilelikte sık idrara çıkma durumu, genellikle geceleri artış gösterir ve çoğu anne adayını rahatsız eder. Bu sebeple yatmadan önce sıvı alımını biraz azaltabilirsiniz. Bununla beraber sık sık idrara çıkmaktan rahatsızlık duyuyorsanız, idrara çıktığınızda tamamen boşaltmayı sağlamanız gerekiyor. İdrarınızı yaparken hafif öne eğilmeniz idrarınızı tamamen boşaltmanıza yardımcı olur.

İdrar Kaçırma Durumuna Karşı Ne Yapılabilir?

Hamile kadınların özellikle gebeliğinin son 3 ayında idrarını kaçırması söz konusu olabilir. Daha çok hapşırma, gülme, ağır kaldırma veya egzersiz yaparken görülen bu durum için uzmanlar tarafından önerilen şey; kegel egzersizleri. Kegel egzersizleri yaparak o bölgede bulunan tüm kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Böylelikle idrar kaçırma durumunu en aza indirmiş olursunuz. Hamileliğinizde idrar kaçırma problemleri yaşıyorsanız, hijyenik pedlerden yardım alabilirsiniz.

Gebelikte genital bölge temizliği ile ilgili bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Ubeyde bk. Übeyde
Erkek Bebek İsimleri
Oba 1. Çadırlarda yaşayan göçebe ailelerin meydana getirdiği topluluk. 2. Genellikle bölmeli göçebe çadırı.